Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
Д-р Марк Тиндал е епидемиолог, специалист по инфекциозни болести и един от водещите експерти по обществено здраве в Канада. Той е директор на Центъра за контрол на заболяванията в Британска Колумбия, Канада и професор в Катедрата за население и обществено здраве в Университета на Британска Колумбия в Канада. Като един от първите защитници на програмите за намаляване на вредата, д-р Тиндал е начело на първата клиника за тежко наркозависими, създадена във Ванкувър през 2003 г, която използва инжекционни наркотици – INSITE. Д-р Тиндал е автор на над 250 научни публикации и е получил множество отличия за своя научен труд.
„Употребата на електронни цигари трябваше да се приеме като сигурен успех в борбата с тютюнопушенето. Водещите здравни институции досега вече трябваше да са провели глобални кампании за премахване на тютюнопушенето с помощта на електронните цигари. Но нищо подобно не се случи.“, казва канадският експерт по обществено здраве проф. Марк Тиндал.
Вейпингът (навлезлият термин за употребата на е-цигари) представлява класическо намаляване на вредата за пушачите, категоричен е професорът, който бе говорител в седмия Глобален форум за никотина. Електронните цигари са по-добра алтернатива на горимите, тъй като не оставят лоша миризма по дрехите и отделят по-малко токсични вещества в сравнение с цигарения дим, допълни той в рамките на единствения международен форум за по-безопасни никотинови продукти, който тази година се проведе онлайн.
Подходът за намаляване на вредата при наркозависимите може да се приложи и при пушачите с помощта на по-малко рискови бездимни алтернативи като е-цигарите. Специалист по инфекциозни болести, проф. Тиндал работи за превенцията и лечението на ХИВ вируса в Канада. Насърчаването единствено към отказ на зависимостите и пълно въздържание обаче е политиката, която обикновено се избира, вместо тази за намаляване на вредата.
„Просто кажи не. Защо изобщо да се занимаваме с нещо по-безопасно? Какво значение има дали е 50% по-безопасно или 80% по-безопасно, или дори 95% по-безопасно, когато можеш да постигнеш 100% безопасност, като спреш употребата? Този аргумент, разбира се, е в пълно противоречие с реалността.“, допълва канадският лекар. Според него винаги ще има пристрастявания към определени вещества, защото това е част от човешката природа.
„Някои предпочитат да умрат, но не и да спрат. Така че несъмнено имаме нужда от по-безопасни продукти и начини за употреба на тези вещества. Дори и ако те са само 10% по-безопасни.“
По отношение на вредата от пушенето лекарят е категоричен: „Пушенето на цигари несъмнено е най-голяма здравна криза на нашето време, която сами си причиняваме. Дори и най-песимистичните модели за смъртността от COVID-19 не могат да се сравняват с нея.“
Употребата на електронни цигари и по-малко рискови бездимни продукти обаче, може да спомогне за намаляване на вредата за пушачите и да направи света едно по-малко рисково място. „Ако научих нещо в моята кариера в областта на общественото здраве и намаляването на вредата, то е, че не трябва да се отказваме. Трябва да бъдем настоятелни.“, заяви проф. Тиндал.
Необходими са, разбира се, дългосрочни проучвания на ефектите от е-цигарите, но това ще стане с времето. „Това обаче не означава, че не трябва да правим нищо, докато чакаме тези проучвания. Що се отнася до пушенето на цигари, ние знаем, че 50% от хората умират от хроничната им употреба. И трябва да поставим фокуса точно върху тези дългосрочни данни.“
Цялата лекция на проф. Тиндал в Глобалния форум за никотина можете да видите тук:
на изображенито: Стоп-кадър от Youtube
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- 98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света
- Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- По-малко вредни ли са електронните цигари
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
- Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
- Уврежда ли никотинът мозъка
- Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
Коментари към Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето