Има ли разлика между горимите цигари и технологията за нагряване на тютюн
Тютюнопушенето е един от сериозните здравни проблеми в световен мащаб. По данни на СЗО над 8 милиона души умират годишно от заболявания, свързани с тютюнопушенето, като 1,2 милиона от тях са пасивни пушачи. За съжаление покрай пушачите от вредния им навик страдат и околните, заради вредните вещества, които се отделят при горенето на една цигара.
В последните години технологиите за нагряване на тютюна, навлязоха сериозно на европейския и световния пазар. Но може би за някои потребители все още не е напълно ясно какво представляват те и има ли разлика между системите за нагряване на тютюна (СНТ) и конвенционалните цигари.
При запалването на една цигара тютюнът започва да гори и достига температури от над 600 градуса по Целзий. При това горене веществата, съдържащи се в него, преминават процес на термична деструкция, наречен пиролиза, при който се образуват цигарен дим и пепел. В цигарения дим се съдържат повече от 7 000 вещества. В свой доклад от 2012 г. Агенцията по храните и лекарствата на САЩ FDA определя списък с 93 вредни или потенциално вредни вещества, съдържащи се в цигарения дим.
Освен това при горенето в цигарения дим се отделят катрани и фини твърди частици, които при вдишването полепват по вътрешната повърхност на белия дроб и с акумулирането си пречат на нормалната му функция. Вредата от натрупването на тези частици е с толкова големи и дълготрайни последствия, че са необходими години отказ от тютюнопушенето, за да се възстанови поне частично нормалното функциониране на белия дроб и рискът от развитие на заболяване да започне да намалява.
В системите за нагряване на тютюн също се използва истински тютюн, но за разлика от цигарите, тук няма изгаряне, а контролирано нагряване до по-ниски температури – до 350 градуса по Целзий, при което се отделя аерозол – водна пара, която съдържа никотин и намалени концентрации от вредни и потенциално вредни вещества в сравнение с цигарения дим.
Аерозолът, отделен при употребата на системите за нагряване на тютюна, не съдържа твърди частици, тъй като няма горене и не се разпространява по същия начин, както цигарения дим във въздуха.
Изследвания на "Филип Морис Интернешънал" за качеството на въздуха в затворени помещения доказват, че аерозолът, отделен при употреба на устройства за нагряване на тютюн, няма такова негативно въздействие, както цигареният дим. Освен това е доказано, че издишаният аерозол съдържа много малко вещества и то в много ниски концентрации, в сравнение с нормите за качество на въздуха, което означава, че при тези устройства влиянието върху пасивните потребители е минимално.
Важно е да се отбележи, че бездимните продукти не са продукти без риск и са предназначени само за пълнолетни пушачи, тъй като съдържат никотин, който води до пристрастяване, както и вредни и потенциално вредни вещества, намалени с до 95% в сравнение с цигарения дим.
->>Каква е разликата между електронните цигари и бездимните изделия
Най-добрият вариант за всеки пушач е пълният отказ от употребата на изделия, съдържащи тютюн и никотин. СНТ не са предназначени за непълнолетни или непушачи. Те са предназначени единствено за пълнолетни пушачи, които в противен случай биха продължили да пушат.
Материалът е публикуван с подкрепата на Филип Морис България. Датата на публикацията е обновена по технически причини.
- Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
- Проф. Давид Хаят - Ракът и цигарите: рискът е като при бързото шофиране и катастрофата
- Американски учени: Електронните цигари са далеч по-малко рискови от пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Вредата от цигарения дим
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
- Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- 98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света
- Да отпадне ли забраната за пушене на закрити места?
- Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
Коментари към Има ли разлика между горимите цигари и технологията за нагряване на тютюн