Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето

Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето

от 08 март 2021г.
Редактор: Ивайло Тончев
Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Електронните изпарители на никотин се превръщат в утвърден начин за отказ от традиционните цигари и могат да имат решаваща роля за намаляването на огромната заболеваемост, която се дължи на тютюнопушенето.  Това констатира Агенцията по Обществено здраве на Англия „Public Health England“ в седмия си годишен доклад  за електронните цигари, озаглавен „Вейпингът в Англия: Актуализация на научните доказателства, февруари 2021 г.“
Обединеното кралство от години е лидер по отношение на политиката за намаляване на вредата от тютюна, като в страната са предприети редица мерки за ограничаване на тютюнопушенето и стимули за преминаването на пушачите към по-малко вредни бездимни алтернативи като електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн.
В последния си годишен доклад здравната агенция на Великобритания анализира наличните научни данни, свързани с употребата на вейпинг устройства и тяхната ефикасност при подпомагането на пушачите да откажат от цигарите.

Вейпингът, който е 95% по-малко вреден от запалимите цигари, остава най-добрият възможен начин за отказ от пушенето и доказателствата за това продължават да нарастват, констатират от британската агенция.

 „Пушенето все още е водещата причина за преждевременната смърт и заболявания, като само през 2019 г. във Великобритания умират 75 000 души от цигарите. Най-доброто нещо, което един пушач може да направи, е да спре пушенето напълно и доказателствата показват, че вейпингът е едно от най-ефективните средства за отказ, помагайки на около 50 000 пушачи всяка година да се откажат от цигарите.“, казва професор Джон Нютон от агенцията.

Агенцията посочва в доклада си следните нови доказателства, събрани от изследователи от британския университет „King’s College London“:
•    Над 50 000 пушачи в Англия са успели да спрат цигарите с помощта на електронните изпарители с никотин само за 2017 год.
•    Близо една трета от пушачите на Острова - 27,2%,  са използвали през изминалата година електронни цигари като средство за спиране на пушенето, което ги прави най-популярният метод за отказ в сравнение със само 18,2%, използвали никотинзаместващата терапия
•    Препоръчването на пушачите да преминат на вейпинг продукти като част от опитите им за отказ от пушенето от местните британски служби за борба на тютюнопушенето се е оказал един от най-успешните методи за отказ - между 59,7% и 74% от пушачите през 2019 г. и 2020 г успяват да спрат напълно цигарите

Няма вейпинг епидемия сред младите на Острова

Повечето настоящи потребители на електронни цигари са или бивши, или настоящи пушачи. Повечето млади хора, които никога не са пушили, никога не са и използвали електронни цигари, показват още данните в доклада на здравната агенция на Англия.  Всъщност малък се оказва процентът на младите хора, които са започнали да употребяват никотин чрез електронни цигари – само между  0,8% и 1,3 на сто от потребителите.
Все пак е важно да се има предвид, че електронните цигари са предназначени само за пълнолетни пушачи, които иначе биха продължили да пушат, и затова действията в посока на ограничаването им сред непълнолетните и непушачите трябва да продължат, съветват експертите.

Здравните власти във Великобритания: Погрешни са заблудите, които много пушачи имат за рисковете от вейпинга

Въпреки последните положителни данни, Агенцията по Обществено здраве на Англия също така изрази загриженост относно нарастващите погрешни възприятия в обществото за относителния риск при е-цигарите, в сравнение с пушенето. Всеки 6-ти пушач неправилно смята, че вейпингът е по-вреден от горимите цигари, констатират в доклада си експертите.
Изследователи  от британския университет „King’s College London“ установяват, че през 2020 г. 38% от пушачите вярват, че вейпингът е толкова вреден, колкото пушенето, а 15% погрешно смятат, че вейпингът е по-вреден от пушенето.

Тези погрешни възприятия до голяма степен произтичат от сензационните медийни репортажи и липсата на политическа подкрепа и действия. С доказателствата за ефективността на вейпинга за спиране на цигарите сега, без съмнение, е време законодателите да спрат да се опитват да облагат с данъци и да регулират един животоспасяващ продукт, а просто да позволят на пушачите да се откажат чрез тях от врения навик, коментират британски експерти.

Докладът на британската здравната агенция, казва проф. Дейвид Суанор, професор по право в университета в Отава, Канада, трябва да информира Американския институт за контрол на тютюна за ползите от електронните цигари за онези пълнолетните пушачи, които се опитват да спрат да пушат. „Тъй като има толкова голямо объркване и медиите се фокусират само върху сензационни истории и неточна наука, има огромна нужда от високо уважаван регулаторен здравен орган, който да предостави авторитетно обобщение на фактите“, казва проф. Суанор. „ Именно това прави Public Health England последователно и възхитително.“

Световната асоциация на вейпърите (World Vapers ’Alliance (WVA) приветства доклада на Public Health England. Директорът на асоциацията  Майкъл Ландъл, коментира доклада:
„Новият доклад  на Public Health England е чудесна новина за потребителите на електронните цигари. Имаме допълнително потвърждение, че вейпингът е изход от тютюнопушенето. Тези, които продължават да твърдят, че вейпингът е “врата” към тютюнопушенето, трябва да отделят време, за да прочетат науката. „Вслушвайте се в науката“ е нещо, което напоследък чувахме много покрай COVID 19, но се надяваме, че този път тези, които непрекъснато критикуват вейпинга, най-накрая ще се вслушат в науката. Те не могат да продължат да избират само тази наука, която им е угодна. "
Директорът на асоциацията коментира и наскоро публикувания Европейския план за борба с рака и противоречията в подхода на ЕС и Великобритания: „Към днешна дата Европейската комисия пренебрегва науката за вейпинга в техния план за борба с рака. Надявам се, че доклада на Агенцията по обществено здраве на Англия Public Health England ще послужи като сигнал за събуждане, необходим за отказ от идеологическия подход в полза на такъв, основан на научните доказателства. "
За да демонстрират разликата между цигарения дим и аерозола от електронните цигари и липсата на катрани при бездимните продукти, преди три години Агенцията по обществено здраве на Англия публикува видео демонстрация в YouTube канала си с помощта на машина, която визуализира ясно тази разлика.

Източник:

Public Health England - „Вейпингът в Англия: Актуализация на научните доказателства, февруари 2021 г.“

Още по темата:
  • По-малко вредни ли са електронните цигари По-малко вредни ли са електронните цигари
  • Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
  • Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
  • Пасивното пушене увеличава риска от рак на белия дроб Пасивното пушене увеличава риска от рак на белия дроб
5.0/5 1 оценка

Коментари към Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:36
    Коментирайте "Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
  • По-малко вредни ли са електронните цигари
  • Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
  • Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
  • Да отпадне ли забраната за пушене на закрити места?
  • Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
  • Потребителите на е-цигари са по-склонни да спрат пушенето от пушачите на цигари, твърди проучване на Tobacco Reporter
  • Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
  • Пасивното пушене увеличава риска от рак на белия дроб
  • Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 28 дни, 15 часа и 11 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 3 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival