Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи

„Повечето пушачи твърдят, че искат да спрат да пушат и разбират риска и вредата от пушенето. Те обаче не могат или не искат да спрат да пушат заради никотина, който води до пристрастяване. Пушенето на цигари е най-вредният начин за доставяне на никотин. „На въпроса „Защо пушиш?“ пушачите казват „Защото ми харесва“. Зависимостта се намира в някои центрове в мозъка, а удоволствието идва от една-единствена молекула – никотина.
Цигарата е една ходеща колба, един малък химически реактор – формират се ацетон, амоняк, арсеник, бутан, въглероден окис, толуол и още над 7000 вредни и потенциално вредни вещества, много от тях канцерогенни. Този тип вещества се отделят при горенето на тютюна. Пушачът има нужда от никотин и по никаква причина няма нужда от всички тези вещества, които се образуват в цигарения дим при горенето на тютюна.“, това подчерта в лекцията си председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков по време на Втората международна медийна среща за намаляване на вредата от тютюна , която се проведе в хибриден формат на 28-ми септември 2021 г. в Несебър като част от X Юбилейна научна конференция „От науката до леглото на болния“, организирана от Арбилис. Над 50 участници от близо 30 държави се включиха на живо и онлайн, за да проследят събитието.
„Намаляването на вредата е подход в политиката, целящ да намали вредата, причинена от опасно действие, а не просто да забрани действието. Има две условия за постигане на ползи за общественото здраве в този контекст: да бъде научно доказано, че продуктът представлява по-малък риск от пушенето на цигари, и да отговаря на потребностите на настоящите пълнолетни пушачи, така че те да го приемат и използват. Удоволствието при използването на устройство с нагряване на тютюн е съпоставимо с това на пушенето на цигара, там количеството никотин е подобно. Пушачите няма да получат същото удоволствие, ако си пръскат спрей, или дъвчат дъвки с никотин напр.“, заяви проф. Момеков.
Създаването на бездимни алтернативни и по-малко вредни начини за доставяне на никотин дава възможност той да се набавя, но с намален здравен риск. Това е доказано от редица независими проучвания на международни изследователски институти и агенции, посочи още проф. Момеков.
Сред тях е Агенцията по обществено здраве на Англия (Public Health England), която в четири последователни свои годишни доклади посочва аргументи в подкрепа на намаления рик от електронните цигари и бездимните алтернативи като устройствата за нагряване на тютюн в сравнение с продължителното пушене.
Степента на вредност на електронните цигари е 95% по-малка от тази на традиционните горими цигари, а устройствата с нагряване на тютюн вероятно също намаляват излагането на потребителите и хората около тях на вредни вещества в сравнение с цигарите, гласят заключенията от докладите на британската здравна агенция от 2017 и 2018 г. През 2019 г. британските изследователи препоръчаха електронните цигари в съчетание с подкрепа за отказ за всички пушачи, които искат да спрат с вредния навик. В доклада си от тази година пък Агенцията казва, че алтернативните устройства за доставяне на никотин като електронните цигари могат да имат решаваща роля за намаляване на огромната здравна тежест, причинена от тютюнопушенето.
„Друг доклад на Комитета по наука и технологии във Великобритания (Science and Technology Committee), базиран на 100 доказателствени данни дава заключението, че в парата на е-цигарите няма отделяне на катрани и въглероден окис. Това са най-опасните компоненти на цигарения дим, който се образува при горенето на тютюна при конвенционалните цигари,“ посочи проф. Момеков.
Националният институт за обществено здраве и околна среда на Нидерландия (RIVM) също казва в свой доклад, че макар и не без риск, употребата на системите с нагряване на тютюн води до 10 до 25 пъти по-ниски нива на излагане на канцерогенни вещества. Това може да доведе до значително подобрен рисков профил в сравнение с цигарите.
От Федералния институт за оценка на риска на Германия (BfR) също посочват, че на базата на анализи намалението на токсичните вещества в аерозола на устройствата с нагряване „е вероятно да води съответно до намаление на излагането на тези токсични вещества.“ Едно от най-големите признания за намалената вреда на системата за нагряване на тютюн IQOS е решението на Агенцията по храни и лекарства FDA от юли 2020 г., в което американският регулатор разреши системата да се предлага на американския пазар като „тютюнево изделие с модифициран риск“, тип продукт с намалено излагане на вредни и потенциално вредни вещества.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
- Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
- Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
- 98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света
- Да отпадне ли забраната за пушене на закрити места?
- Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
- Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето
Коментари към Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи