Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лицата, които променят света около нас Проф. Георги Момеков: В 21 век фармацевтите са лидери на мнение

Проф. Георги Момеков: В 21 век фармацевтите са лидери на мнение

от 22 юли 2025г.
Автор: Гергана Караилиева
Проф. Георги Момеков: В 21 век фармацевтите са лидери на мнение - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Член-кореспондент проф. Георги Момеков завършва фармация във Фармацевтичния факултет на Медицинския университет – София през 1998 г. Година по-късно започва академичната му кариера във Факултета по фармация като преподавател в Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология. Минава през всички степени – от асистент до професор и член-кореспондент на Българската академия на науките. От 2025 г. е декан на Фармацевтичния факултет. Председател е на Управителния съвет на Българското научно дружество по фармация, член на множество научни дружества, експертни бордове, редколегии, почетен член на Дружеството по онкология и онкофармакология. Координатор на Националния експертен съвет по клинична фармация, анализ на лекарствата, фармакология, токсикология и фитофармацевтични продукти. Член на Националния експертен съвет по имунизациите към Министерството на здравеопазването.

Научните интереси на член-кореспондент Георги Момеков са насочени в сферата на експерименталната противотуморна химиотерапия, онкофармакологията и дизайна на антинеопластичните лекарства. Съавтор е на повече от 300 публикации в периодични издания, глави от монографии и учебници, както и на един патент и един полезен модел. Съредактор е на два учебника и пет колективни монографии. Трудовете му биват цитирани 2785 пъти (h-индекс 34 по данни на SCOPUS).

Ръководител на десет успешно защитени докторски дисертации и на десетки дипломанти и специализанти. Два пъти е носител на наградата на Съвета по медицинска наука при МУ-София „Signum Laudis pro Scientiae Meritis”. Присъдена му е за успешната реализация на изследователски проекти. Извън всичко това настоящият декан на Фармацевтичния факултет е личност харизматична – и като преподавател, и като учен, но и с ясна визия за бъдещето на науката и на здравеопазването. Категоричен е, че професионалната експертиза на фармацевтите все още не се използва достатъчно, а днес те вече са лидери на мнение. Задачата е, подчертава член-кореспондент Георги Момеков, не само да дадат знания на студентите, но и визия за реализацията им.

С интервюто с декана на Факултета по фармация на МУ-София член-кореспондент проф. Георги Момеков продължаваме нашата поредица от материали, посветени на съвременното образование по фармация и медицина, убедени, че именно то е в основата на истинското здравеопазване, в чийто център е човекът и което дава на настоящите студенти и бъдещи специалисти реални възможности да се реализират и да бъдат удовлетворени.

Член-кореспондент Момеков, кои са основните проблеми, пред които сте изправени? Имате ли стратегия, с която да ги преодолеете?

Основните предизвикателства пред Фармацевтичния факултет в Медицинския университет-София отразяват както националните тенденции в системата на висшето образование, така и глобалната трансформация на фармацевтичната професия. Сред тях са привличането и задържането на млади преподаватели, адаптирането към новите технологии, навлизащи с безпрецедентна скорост във всички сфери на съвременните цивилизовани общества, както и необходимостта от още по-тясна връзка между образованието, науката и практиката. Ние отговаряме с проактивна стратегия, базирана на устойчиво обновяване на учебното съдържание, подкрепа за младите учени и разширяване на международното сътрудничество. Традициите и авторитета на нашия факултет като първоизточник на целия континуум на фармацевтичното образование у нас са важни, но същевременно отчитаме необходимостта от адаптация и бързо ориентиране в един динамично променящ се свят на съвременното лекарствознание.

Има ли интерес към професията „фармацевт“ и как мотивирате младите хора да я изберат?

Интересът към специалността остава стабилен и висок. Фармацевтичната професия предлага сигурност, социална значимост и широка приложимост – от аптеките до индустрията, регулацията, фундаменталните и приложни научни изследвания и трансфера на технологичен потенциал. Нашата роля е да покажем на кандидатите, че това е динамична, интелектуално предизвикателна и обществено значима професия с бъдеще. Залагаме на все по-интензивни комуникации в общественото пространство, срещи с ученици, отворени врати, модерна PR-кампания и силно присъствие в социалните и академични мрежи. Оставаме открити към предложения за съвместни инициативи със всички заинтересовани страни, особено предвид очертаващите се дефицити в кадровото обезпечаване в някои от домейните на фармацевтичната професия.

Как планирате да интегрирате изкуствения интелект и дигиталните технологии в обучението през следващите години?

С развитие на наличния потенциал, ударно повишаване на квалификацията на преподавателите и неизбежно чрез съвместни проекти със специалисти в областта, Дигитализацията е неотменима част от съвременното образование. Вече въведохме дисциплини, свързани с дигитални технологии във фармацевтичната практика. Предстои интегриране на симулационни платформи, както и мащабно въвеждане на обучение чрез изкуствен интелект в областта на лекарствените взаимодействия, фармакогеномиката и анализ на реални данни (RWD/RWE). Планираме разширяваме възможностите за електронно обучение, виртуални лаборатории и хибридни форми на преподаване, като за целта осъществяваме контакти и търсим колаборации с водещите експерти и лидери на мнение.

Каква е стратегията Ви за привличане и задържане на преподаватели с висока квалификация?

Осъзнаваме, че качественото образование зависи от хората, които го осигуряват. Насърчаваме академичното развитие на младите колеги чрез конкурси, стипендии, международни стажове и достъп до научна инфраструктура. Стремим се да изграждаме подкрепяща академична среда, в която приносът на всеки е видим и оценен. Съвместно с академичното ръководство на МУ-София работим за подобряване на условията на труд и стимулиране на публикационната и проектна активност.
За разлика от други отрасли и области в образованието обикновено кадровата политика не е основана на типичните подходи, използвани от отделите по човешки ресурси в индустрията и големите корпорации. Това позволява подбор на кадри, показващи завидни теоретични познания в научната област, в която са се явили на конкурс, но често липсва оценка на цялостния потенциал на кандидата, способността му за работа в екип, както и т. нар. „меки умения“, които са силно подценени в академичните среди, но са безценни от гледна точка на съвременната корпоративна среда и кариерното развитие. В този ред на мисли ние следва да променим концептуалната рамка на целия процес по идентифициране на кадри за академичния състав, което несъмнено изисква хибриден подход, позволяващ едновременно оценката на капацитета за научно развитие с огромните нови изисквания за съвременния преподавател, които включват компетенции за работа в дигитална среда, адаптивност, емоционална интелигентност, афинитет към бързо имплементиране на новости, които в пост-AI ерата настъпват с безпрецедентна скорост.

Предлагате ли международни партньорства и програми за обмен и как те обогатяват обучението на студентите?

Определено да. Фармацевтичният факултет е активен участник в програми като „Еразъм+“, включително в съвместни магистърски програми, стратегически партньорства и съвместни научни проекти. Поддържаме дългосрочни отношения с университети в Австрия, Германия, Испания, Италия, Франция, Нидерландия, Полша, Гърция, Сърбия, Северна Македония, ЮАР и много други страни. Това отваря възможности за мобилност, и обмяна на добри практики.

студенти по фармация
Възможностите за включване на Фармацевтичния факултет, като интегрално звено на Медицинския университет-София, в мащабните европейски програми и инициативи отваря огромен потенциал за мобилност, комуникация с водещи академични изследователски центрове, интернационализация на учебния процес, хармонизиране с техните инициативи, стратегии и добри практики и оптимизиране на съответните процеси при нас. Днес включването на студентите в научноизследователска дейност е възможно на ранен етап от обучението им, което позволява по-бързо идентифициране на потенциални кадри за академията от една страна, както и по-бърза ориентация на младите хора към все по-необятния свят на лекарствознанието и възможните асоциирани кариери. За сравнително кратък период във Фармацевтичния факултет бяха зачислени четирима докторанти в рамките на мащабни международни програми, което допълва десетилетия на интензивен обмен с десетки университети и научни институти в Европа и по света, в рамките на програмите Erasmus и Erasmus+, включващи разработване на магистърски тези в областта на основните фармацевтични дисциплини и в някои случаи установяване на диаспора от наши възпитаници в едни от най-авторитетните научно-изследователски и академични звена в ЕС.

Какви мерки предприемате за подобряване на научноизследователската дейност и публикационната активност?

Науката е фундамент за всяка авторитетна академична институция, но без съмнение ефективното дисеминиране на резултатите от проучванията, тяхната практическа транслация и технологичен трансфер са също толкова важни. Фармацевтичният факултет при МУ-София има непропорционална по своя обем научна продукция, генерирана от едва 76 членове на академичния състав, със завиден брой текущи и реализиран проекти, публикации в престижни специализирани издания, независими цитирания, монографии и защитени тези. Независимо от това ръководството на факултета и отделните преподаватели полагат непрестанни усилия за повишаване на публикационната активност и дисеминирането на оригиналните данни под формата на научни съобщения на конгреси и конференции. Значителен фактор, оптимизиращ тези усиля, са политиките за стимулиране на висококачествената научна продукция, които МУ-София провежда, в рамките на национални програми и финансирани от МОН и ЕС инициативи.

» Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи

» Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества

» Фармацевтите в Англия лекуват седем често срещани заболявания

» Фармацевтите и НЗОК постигнаха консенсус за начина на финансиране

» Откриват Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

 На тази основа полагаме огромни усилия да стимулираме интердисциплинарни изследвания, подкрепяме кандидатстването по национални и европейски научни програми, включително Horizon Europe, NextGenerationEU и пр. Фокусът е върху студии в областта на фармакологията и фармакотерапията, лекарствената безопасност и токсикологията, фармацевтичната технология и фармакоикономиката, фармакогнозията, фармацевтичната химия и рационалния лекарствен дизайн, в които факултетът е несъмнено водещата научноизследователска и академична институция у нас. Насърчаваме младите учени чрез менторство, достъп до съвременна апаратура и включване в международни екипи и делегиране на отговорности.

Какви са възможностите за интердисциплинарно обучение, които предлагате и които съчетават знанията по фармация с познанието в други области, например, бизнес и право?

Съвременната фармация е микс от науки и приложни дейности, съществуващи в рамките на прецизна регулаторна рамка, което прави мултидисциплинарния характер на преподаването в регулираната специалност „Фармация“ неизбежен. Нашата магистърска програма по „Оценка на здравни технологии с фармакоикономика“ също е пример за такъв подход – в нея преподават фармацевти, специалисти по обществено здраве, здравни икономисти, лекари и юристи. Интердисциплинарността е необходимост в съвременната здравна система, особено в областта на регулациите, пазарния достъп и управлението на лекарства. Работим по включване на още избираеми дисциплини на пресечната точка на фармацията и други ключови области. Несъмнено успехите в тези области са функция на кадрите с практически опит и следва да се отбележи, че Фармацевтичният факултет значително допринася за националния експертен потенциал, с участие на преподавателите ни в национални експертни съвети, държавни изпитни комисии, регулаторни органи и престижни международни организации.

Вашите студенти ще бъдат част от системата на здравеопазването след дипломирането си. Как ги подготвяте за нея?

Обучението съчетава фундаментални и клинично приложими знания, практически занятия и стажове в аптеки, болници, индустрия и регулаторни органи. Акцентираме върху комуникационни умения, работа в екип и разбиране на обществените аспекти на фармацията. Разработваме обучителни модули за фармацевтична грижа, поведение при лекарствени грешки, и вземане на решения в контекст на реална практика, които планираме да интензифицираме и направим по полезни и прагматични, което изисква по-ранно въвеждане в практически казуси и по-интензивна колаборация с индустрията и лекарство-снабдителната система.

Как мотивирате студентите си след завършването да изберат работа по специалността в аптека?

За нас, независимо от мултифасетния характер на нашата специалност през призмата на XXI век, аптеката остава сърцето на фармацевтичната професия. Опитваме се, в рамките на аудиторните и извънаудиторните занятия, както и в неформалната си комуникация със студентите, да подчертаваме ролята на фармацевта като достъпен здравен експерт, особено в контекста на застаряващото население и хроничните заболявания.

аптека

Доброто кариерно ориентиране, модернизираните стажове и срещите с водещи професионалисти са ключови за изграждане на интерес и уважение към аптечната практика и стремеж към реализация в откритите и болничните аптеки. Отчитаме, че това изисква още по-задълбочени комуникации, както с консорциумите от независими звена, така и с аптечните вериги, но при това следва да отбележим, че тяхната роля за създаване на атрактивна работна среда и достойна професионална реализация е водеща.

Обучавате ли студентите как да общуват с пациентите? Възпитава ли се емпатията?

Да – и то целенасочено. В учебния план са включени елементи на комуникация фармацевт–пациент, фармацевтична етика и поведенчески науки. Отчитайки предизвикателствата пред професията, обаче, работим за все по-активно интегриране на симулирани ситуации, ролеви игри и казуси, които да развиват емпатия, търпение и разбиране в контекста на целия микс на т.нар. меки умения, като за тази цел търсим подкрепа и сътрудничество от водещи експерти в тези области. Водим се от кредото, че добрият фармацевт трябва не само да знае и може в професионално-академичен план, но и да бъде човечен. Емпатията определено не е еднакво присъща на всеки, но съм убеден, че с правилните примери и при подходящ подход може да се култивира и възпитава.

Търсите и получавате ли подкрепа от бизнеса?

Да, поддържаме дългогодишни конструктивни отношения с фармацевтичната гилдия, търговци на едро, веригите аптеки, български и международни фармацевтични и биотехнологични компании, но считаме че тези взаимоотношения следва да се задълбочат и да бъдат по своему институционализирани и интегрирани в процеса на обучение. Планираме нашите партньори от индустрията и целия микс на лекарство-снабдителния процес да участват все по активно в стажови програми, да предоставят възможности за реализация на нашите възпитаници, подкрепа на кръгли маси и научни форуми, конкурси и проекти. При това, разбира се, отчитаме и колко е важна независимостта на академичния процес и изграждането на способни на критично мислене и отстояващи професионалния авторитет фармацевти. Отчитаме, че предлагането е функция на търсенето и сме наясно, че бизнесът трябва да бъде спечелен за колаборации и подкрепа, като се опитваме да сме проактивни и отворени към подобни инициативи.

Кои са най-големите проблеми в сектор „Здравеопазване“, според Вас?

Фрагментираността на системата, липсата на устойчиви политики и задълбочаващият се недостиг на кадри са сериозни предизвикателства, както и догматичността и придържането към някои ретроградни и отдавна неадекватни за XXI век мантри и митологеми. Фармацевтите като най-достъпните здравни специалисти могат и трябва да имат по-активна роля в управлението на лекарствената терапия, превенцията и хроничните грижи. Професионалната експертиза на фармацевтите остава в значителна степен неизползван ресурс, което изисква скъсване с някои стереотипи и хармонизация с практики, които по света са с установени ползи от десетилетия.

Какво е мястото на фармацевтите в здравната система?

Реализирането на фармацевтите в ключови отрасли, звена и позиции, промяната на профила на професията и кариерното реализиране, на глобалните концептуални парадигми и нормативната уредба в здравеопазването, както и значителното нарастване на клиничната и регулаторната роля определено правят отговора на този въпрос труден в рамките на няколко изречения.

фармацевт

Съвременното здравеопазването е сложна в йерархично и оперативно отношение екосистема, като ролята на фармацията и фармацевтите е все по-важна и комплексна, което хвърля ръкавица както към звената за висше образование и следдипломна квалификация, така и към съсловната организация и потребителите на кадри. Фармацевтите днес все по често са лидери на мнение и консултанти, от които се изисква независимо, но базирано на доказателства и добри практики професионално поведение и взимане на решения, което върви успоредно с нарастване на отговорностите и изискванията както към новозавършващите, така и към вече дипломираните колеги, които трябва да се настроят за необходимостта от непрекъснато обновяване на компетенциите, усъвършенстване и адаптация.

Споделят ли студентите какви са очакванията им за бъдещето след завършването?

Младите хора искат да бъдат част от значима, модерна и развиваща се професия, с реални перспективи дори в пост-AI ерата. Те търсят възможности за професионален растеж, международни контакти и работа в иновативна среда при оптимален баланс от творческо и кариерно удовлетворение от една страна и достойно заплащане от друга. Нашата задача е да им дадем не само знания, но и визия за реализация – както в България, така и в международен контекст – предизвикателство, което отчитаме сериозно в нашите стратегии за оптимизиране на учебните програми, комуникациите със МЗ и МОН, съсловната организация както и с потребителите на кадри.

Още по темата:
  • Доц. Соня Ненчева: Специалностите в Медицинския колеж в Бургас са силно търсени Доц. Соня Ненчева: Специалностите в Медицинския колеж в Бургас са силно търсени
  • Доц. Весела Иванчева: Медицинска сестра и акушерка са професии със смисъл и бъдеще Доц. Весела Иванчева: Медицинска сестра и акушерка са професии със смисъл и бъдеще
  • Проф. Янкова-Аврамова: Бъдещият лекар трябва да бъде технологично подготвен и етично отговорен Проф. Янкова-Аврамова: Бъдещият лекар трябва да бъде технологично подготвен и етично отговорен
  • Проф. Юлиан Ананиев: Тенденцията медиците да напускат България се обръща Проф. Юлиан Ананиев: Тенденцията медиците да напускат България се обръща
5.0/5 1 оценка

Коментари към Проф. Георги Момеков: В 21 век фармацевтите са лидери на мнение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проф. Георги Момеков: В 21 век фармацевтите са лидери на мнение
    www.framar.bg 
    на 22 July 2025 в 18:13
    Коментирайте "Проф. Георги Момеков: В 21 век фармацевтите са лидери на мнение"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лицата, които променят света около нас
  • Доц. Соня Ненчева: Специалностите в Медицинския колеж в Бургас са силно търсени
  • Доц. Весела Иванчева: Медицинска сестра и акушерка са професии със смисъл и бъдеще
  • Проф. Янкова-Аврамова: Бъдещият лекар трябва да бъде технологично подготвен и етично отговорен
  • Проф. Юлиан Ананиев: Тенденцията медиците да напускат България се обръща
  • Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества
  • Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 85 дни, 4 часа и 36 мин.

Ремонтни дейности София

преди 186 дни, 2 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 6 дни, 4 часа и 55 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 11 дни, 8 часа и 17 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 13 дни, 7 часа и 54 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 18 дни, 6 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи

Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи

от 04 окт 2021г. Прочети повече
Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества

Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества

от 30 сеп 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДИХ МАКС таблетки 1000 мг * 60

КУРКУМА капсули * 60 MATXIN SINGLES

ХЕРБА ФИКС КАЛМОФИКС тинктура 100 мл

БРОМХЕКСИН таблетки 8 мг * 20 ФАРМА АД

КАМИРЕН таблетки 2 мг * 30 KRKA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ВИТАМИНИ ЗА ДИАБЕТИЦИ таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юли 2025г. в 16:56:03

МАГНЕРИЧ ПЛЮС таблетки * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юли 2025г. в 16:55:32

НИВАЛИН таблетки 5 мг * 60 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юли 2025г. в 16:55:04

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ВИТАМИНИ ЗА ДИАБЕТИЦИ таблетки * 30

Коментар на: Ваня от 22 юли 2025г. в 15:07:59

МАГНЕРИЧ ПЛЮС таблетки * 30 ТЕВА

Коментар на: Анелия от 22 юли 2025г. в 13:30:51
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival