Доц. Соня Ненчева: Специалностите в Медицинския колеж в Бургас са силно търсени

Доц. д-р Соня Ненчева е директор на Медицинския колеж към Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ от края на 2023 г. Възпитаник е на Медицинския университет в Пловдив. През 2016-а се завръща в родния край и започва работа като асистент в бургаското висше училище. През 2019-а заема академичната длъжност „главен асистент“ в научната специалност „Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията“, от 2022-а е доцент.
Интервюто с доц. Соня Ненчева е част от поредицата ни, посветена на съвременното българско медицинско образование във всичките му степени. Убедени сме, че в основата на доброто здравеопазване стои образованието на бъдещите специалисти. С доц. Ненчева говорим за предизвикателството да подготвяш специалисти във време, когато здравната система има сериозни проблеми, основният от които е липсата на кадри. Директорката на Медицинския колеж споделя, че интересът към специалностите „Рехабилитатор“ и „Помощник-фармацевт“ е много висок и местата биват заети още на първо класиране. Усилията са насочени към възможността специалистите да останат на работа у нас.
Доц. Ненчева, кои са основните проблеми, пред които сте изправени? Имате ли стратегия, с която да ги преодолеете?
При встъпването ми в длъжността „директор“ на Медицинския колеж към Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ влязох в една доста амортизирана сграда, което до голяма степен ме мотивира и за щастие срещнах голяма подкрепа от страна на академичното ръководство на висшето училище. Направихме значими подобрения и продължаваме да работим в насока обновяване на базата с цел привличане на повече студенти. Другото важно и акцентиращо нещо е подкрепата на местната власт в лицето на кмета Димитър Николов, който застана зад нас и предложи да премести колежа в новостроящия се Студентски кампус. В тази връзка бих могла да кажа, че късметът е с мен. Само след около две години бъдещите студенти ще имат възможността да се обучават в чисто нова сграда.
Има ли интерес към специалностите – „Помощник-фармацевт“, „Рентгенов лаборант“ и „Рехабилитатор“, как привличате студенти и кое, според Вас, мотивира младите хора да изберат тези професионални реализации?
Интересът към специалностите в Медицинския колеж е огромен и местата се заемат още на първо класиране. В момента има само две специалности - „Рехабилитатор“ и „Помощник-фармацевт“, а „Рентгенов лаборант“ ще стартира през учебната 2025/2026 година. В очакване на акредитация сме за специалност „Медицински лаборант“.
Университетът има традиция да осведомява по най-оптималния начин зрелостниците през цялата година. А в рамките на кандидатстудентската кампания преподаватели и студенти се срещаме лице в лице с тях, като по време на тези срещи ние презентираме възможностите за обучение при нас. По отношение на специалностите в Медицинския колеж, бих могла да кажа, че са силно търсени, тъй като им се предлага бъдеща реализация в Бургас, региона и не само.
Как планирате да интегрирате изкуствения интелект и новите технологии в обучението през следващите пет години и как дигитализацията влиза в програмата?
В момента вървим към обновяване на учебните планове и програми, като се дискутира добавяне към учебна дисциплина и на „Приложение на изкуствения интелект в медицината“. Тя ще се провежда съвместно с университетската Лаборатория по интелигентни системи към Научноизследователския институт. Колегите имат много силна експертиза в тази област и вярвам, че ще имаме общ бъдещ успех.
Каква е стратегията Ви за привличане и задържане на преподаватели с висока квалификация?
Винаги съм държала да привличам към колежа висококвалифицирани и мотивирани преподаватели, за които не само той, но и градът е кауза. Не го казвам случайно. Бургас е град, в който високо се цени медицинската наука и приложението й в практиката. За да мотивираме нашите студенти, то трябва да имаме подходящите кадри, които да им предадат знанията и опитността си, така че да ги подготвят за реалната среда.
>>>Откриват Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
Що се отнася до преподавателите – ние ги задържаме с коректни условия на труд и възможност за кариерно израстване. Трябва да отбележа, че за ръководството на Бургаския държавен университет е приоритет привличането на млади специалисти, които да останат и да се развиват в града и във висшето училище. Смятам, че това е достатъчно добър стимул за тях.
Предлагате ли международни партньорства и програми за обмен и как те обогатяват студентите Ви?
Университетът има сключени договори с други висши училища по програма „Еразъм+“. Това стимулира студентите да придобият опит в чужди държави, чрез практика и/или обучение. Ние ги поощряваме за това и всяко взето ноу-хау ще е добре за тяхното бъдещо развитие.
Какви са възможностите за интердисциплинарно обучение, които предлагате и които съчетават знанията по специалността с познанието в други области, например, бизнес и право?
Медицината не е изолирана наука. Тя е неразривно свързана с етиката, правото, социологията, бизнеса и други. Познанията на студентите в тези области ще им бъдат от полза в разрешаването на казуси.
Вашите студенти ще бъдат част от системата на здравеопазването след дипломирането си. Как ги подготвяте за нея?
Още от първи курс студентите имат практически занятия, чрез които започват постепенно да придобиват реална представа за работната среда. Нашите специалности като цяло са практически и това е голямо улеснение за обучаващите се. Държавните изпити също включват практическа част, без която няма как да се дипломират.
Какво е мястото им в здравната система?
Всеки един специалист има своето място в здравната система и никой не може да го замени.
Без прецизна диагностика не може да се проведе качествено лечение и възстановяването от всяко едно заболяване е немислимо без медикаментозна терапия и последваща рехабилитация.
Как мотивирате студентите си след завършването да изберат работа у нас?
Непрекъснато контактуваме с ръководителите на лечебни и здравни заведения, лаборатории и санаторно-курортни комплекси, които още преди завършването на студентите предлагат добри условия за работа. Ясен е фактът, че много медицински специалисти избират да излязат извън граница, но ние се стараем да подсигурим за тях добри възможности и у нас. Политиката и на местната власт цели осигуряване на добри социални условия за бъдещите специалисти.
Обучавате ли бъдещите специалисти за начините, по които да общуват? Възпитава ли се емпатията?
Да. В учебните планове са заложени дисциплини като комуникативни умения, презентиране, работа в екип, справяне с конфликти и други. За да си качествен здравен работник трябва да изпитваш емпатия. Ние ги подготвяме да гледат на пациента като на човешко същество, а не като сбор от органи и системи.
Търсите и получавате ли подкрепа от бизнеса?
Както споменах, ние сме в активен контакт с работодателите от Бургас и региона. Разчитаме на тяхната подкрепа, а от своя страна ние им осигуряваме необходимите кадри.
Кои са най-големите проблеми в сектор „Здравеопазване“, според Вас?
Според мен проблемите на здравеопазването са свързани с недостига на кадри. От друга страна мисля, че дългата процедура по разкриване на нови специалности в тази област неминуемо се отразява на здравната система. Споменах, че една част от завършилите в България избират да се реализират в чужбина. Ние се опитваме да минимизираме тези проблеми на регионално ниво, надявам се успешно.
Споделят ли студентите какви са очакванията им за бъдещето след завършването?
Освен директор и преподавател, се старая да съм приятел с нашите студенти, за да усещат разбиране и подкрепа. По този начин ги предразполагам да споделят своите очаквания, стимули и тревоги. Като повечето млади хора, студентите ни се вълнуват от това, което ги очаква. Вярвам, че те са наясно с основата, която им е дадена при нас и това респективно им дава кураж и самочувствие от натрупаните знания, които ще приложат в практиката си. Въпросът ви ме подсеща за един много скъп подарък, който получих от наши възпитаници. Той гласеше: „Доцент Ненчева ни е пътеводител, в света на човека тя ни е учител. Социологията става ясна и близка, с примери точни и логика чиста. Фармацевти учи за хора, за съдби, как да общуваме, как светът ни се върти. С нея учим не само наука – факт, но и как да бъдем хора с разбиране и такт“.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лицата, които променят света около нас
- Университет "Проф. д-р Асен Златаров", гр. Бургас
- Откриват Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
- Проф. Янкова-Аврамова: Бъдещият лекар трябва да бъде технологично подготвен и етично отговорен
- Проф. Юлиан Ананиев: Тенденцията медиците да напускат България се обръща
- Доц. Весела Иванчева: Медицинска сестра и акушерка са професии със смисъл и бъдеще
Коментари към Доц. Соня Ненчева: Специалностите в Медицинския колеж в Бургас са силно търсени