Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето
Подходът за намаляване на вредата от тютюнопушенето чрез по-малко рискови продукти без дим може да доведе до ползи за общественото здраве като промени сериозно световната картина на заболяванията, причинени от тютюнопушенето. Броят на сърдечно-съдовите заболявания, по които България е сред първенците в европейската черна класация, белодробни инфекции, рак и други заболявания, причинени от пушенето, могат да бъдат сериозно повлияни, ако пациентите спрат да пушат или преминат на алтернативи на цигарите без горене като устройства с нагряване на тютюн и електронни цигари.
Около това мнение се обединиха водещи международни и български имена в медицината по време на Втората международна медийна среща за намаляване на вредата от тютюна, която се проведе в хибриден формат на 28-ми септември 2021 г. в Несебър като част от X Юбилейна научна конференция „От науката до леглото на болния“, организирана от Арбилис. Над 50 участници от близо 30 държави се включиха на живо и онлайн, за да проследят събитието.
Известни специалисти от Европа и Русия по кардиология, пулмология и токсикология се включиха в медийното събитие, за да направят преглед на последните тенденции и научни данни в областта на тютюнопушенето и намаляването на вредата от тютюна. Модератор на срещата бе проф. Борислав Георгиев, началник на Клиниката по кардиология в Национална кардиологична болница в София.
„Спирането на пушенето удължава живота на човека и трябва да направим всичко възможно пушачите да спрат цигарите заради вредния ефект на дима върху всички органи и системи. Около 60% от пушачите искат да спрат след сърдечно – съдов инцидент, но за съжаление не го постигат. Освен това хората погрешно смятат, че намаляването на броя изпушени цигари намалява и риска от възникването на болести, свързани с пушенето. Не е така – рискът намалява, и то след години, само ако те напълно спрат цигарите“, обясни проф. Георгиев по време на медийната среща.
Спирането на пушенето е най-добрият и ефективен подход за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Можем да говорим и за намаляване на вредата чрез преминаването към системите за нагряване на тютюн и електронните цигари, обясни още професорът от Националната кардиологична болница.
Той констатира, че пушенето продължава да бъде един от големите здравни проблеми и че докато в други области като в борбата с холестерола се наблюдава напредък, то при тютюнопушенето у нас тенденцията остава непроменена.
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- 63% от българите вярват, че иновациите и науката могат да изиграят роля за намаляване на тютюнопушенето
- Проучване в пет държави показва, че заразените с COVID-19 искат да спрат цигарите
- България напредва в замяната на цигарите с бездимни алтернативи
НОВИНАТА е свързана към
- Една - две чаши вино гарантират дълъг живот! - интервю проф. д-р Борислав Георгиев
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- По-малко вредни ли са електронните цигари
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
- Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
- Уврежда ли никотинът мозъка
- Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
Коментари към Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето