Потребителите на е-цигари са по-склонни да спрат пушенето от пушачите на цигари, твърди проучване на Tobacco Reporter

Въпреки че употребата на електронни цигари по света се увеличава, т.нар. вейпинг е по-малко вероятно да доведе до дългосрочен навик в сравнение с тютюнопушенето, според текущо изследване за Проучването за оценка на населението на тютюна и здравето (PATH) в САЩ. Изследването се базира на 10 взаимосвързани научни документа като част от проучването PATH, съобщава специализираното издание Tobacco Reporter.
PATH е национално проучване за употребата на тютюн в САЩ и въздействието върху общественото здраве. Стартира през 2013 г. от Националните здравни институти (NIH) и Агенцията по храни и лекарства (FDA), след като Американският конгрес дава правомощия на агенцията FDA да регулира пускането на пазара на новите тютюневи изделия през 2009 г. |
„Макар да знаем, че пушенето на цигари е продължителен навик и зависимост и че употребата на електронни цигари нараства, особено сред младите хора, с изненада открихме, че вейпингът не е толкова устойчив във времето, колкото пушенето на цигари“, казва Андрю Хайланд, председател на отдела за здравно поведение в „Росвел Парк“ и научен ръководител на проучването PATH.
„Пушачите на цигари са склонни да продължат да пушат в течение на времето, докато потребителите на е-цигари са по-склонни да спрат употребата им след време, в сравнение с конвенционалните пушачи. Все още не знаем защо това е така.“, допълва научният ръководител.
Предположението му е, че може би горимите цигари доставят по-ефективно никотин от е-цигарите и на това се дължи дългосрочният навик и зависимост при пушачите. Проучванията показват, че видовете електронни цигари, използвани през периода на събиране на данни от 2013 до 2016 г. за проучването, не са доставяли толкова ефективно никотин, колкото конвенционалните цигари.
Проучването PATH в САЩ също установи, че употребата на електронни цигари е свързана с опита за отказ от тютюнопушенето сред много от пушачите. Според данните потребителите на е-цигари са с 20% по-склонни да се опитат да се откажат от вредния навик, в сравнение с пушачите на конвенционални цигари, които не са употребявали вейпинг устройства.
Tobacco Reporter
Илюстративни снимки от flickr.com и pixabay.com
-
63% от българите вярват, че иновациите и науката могат да изиграят роля за намаляване на тютюнопушенето
-
Американската агенция по храни и лекарства: IQOS излага по-малко на токсични вещества от цигарите
-
България напредва в замяната на цигарите с бездимни алтернативи
-
Проучване в пет държави показва, че заразените с COVID-19 искат да спрат цигарите
Продукти свързани с НОВИНАТА
КУТИЯ ЗА ЕЛЕКТРОННА ЦИГАРА
НОВИНАТА е свързана към
- Причинява ли вейпингът необратимо увреждане на белите дробове
- 16-годишният Бен за зависимостта към вейп Спайс: Не можех да мисля за нищо друго
- Електронна цигара избухна в устата на американец
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- Какво знаем за електронните цигари?
- Електронните цигари вредят на венците и зъбите
- Електронните цигари също носят отрицателни последствия за дробовете
- Безотговорното изхвърляне на електронните цигари и вейп устройствата замърсява природата
- Електронните цигари имат дългосрочен ефект върху сърдечносъдовата система на подрастващите момчета
- По-малко вредни ли са електронните цигари
Коментари към Потребителите на е-цигари са по-склонни да спрат пушенето от пушачите на цигари, твърди проучване на Tobacco Reporter