Само 1 от 3-ма пациенти с инфаркт спира да пуши
Само един от трима от пациентите, на които се препоръчва да спрат цигарите веднага, включително и тези с инфаркт, го правят. Данните сподели проф. Борислав Георгиев, ръководител на клиниката по кардиология в Националната Кардиологична Болница.
С всяка изпушена цигара рискът от сърдечно-съдови болести се увеличева от 2 до 4 пъти, показват проучванията. Въпреки медицинските препоръки и сериозната заплаха част от хората не могат да кажа „Не“ на вредния навик.
„Ние препоръчваме на пациента да спре да пуши, но, за съжаление, включително болните с инфаркт, не повече от 30-40% спират цигарите. Другите не могат да спрат. В последните 15-20 години виждаме, че сърдечно болните пушачи не спират и тук вече е мястото може би алтернативата“, каза в интервю за БНР проф. Георгиев.
„Димът в цигарата съдържа над 300 вещества, част от които са тежки канцерогени, други променят ДНК, а някои имат отсрочен ефект. Затова впоследствие се заговори, че вреди и дима в околната среда, т.е. пасивното пушене.“ Проф. Георгиев е категоричен, че бездимните алтернативи намаляват риска за развитие на заболявания, в сравнение с вредите от тютюнопушенето. Проблемът с електронните цигари идва от липсваща регулация в съответните държави, обясняват експертите.
Американският Център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) установи, че една от причините за кризата с електронните цигари в САЩ, която взе 57 жертви и вкара над 2000 души в болница, се дължи на поръчвана по интернет течност за електронни цигари. В последния си доклад от декември 2019 г. здравните власти посочват, че това са продуктите с марка Dank Vapes, които съдържат една от съставките на марихуаната – Тетрахидроканабинол.
„Анализи показват, че се касае за изолирани случаи“, казва и проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация и преподавател в катедра Фармакология, фармакотерапия и токсикология в Медицинския университет в София.
„Можете да си представите какъв е пазарът на електронни цигари в една страна с популация около 300 млн. души и страшно много пушачи. След 10 г. история на употреба на подобни продукти, изведнъж в последната година се заговори за това. Да, там има и смъртни случаи, но в други страни, в които има пак огромен пазар, няма нито един регистриран случай, просто защото регулацията на тези продукти е крайно сериозна“, обяснява и проф. Момеков, който коментира данните от американския доклад пред БНР.
Освен съдържанието на масла с Тетрахидроканабинол, в състава на течността, което не е било обявено, като помощно вещество е използван и Токоферил ацетат, както и Витамин Е.
„Различно е да пием Витамин Е или да се мажем с крем, който го съдържа – тогава е полезно. Но когато през едно устройство за вапоризиране той попадне в белия дроб, той става на капки, а заболяването прилича на пневномия, но не е“, обяснява още проф. Момеков. От доклада става ясно, че в пробите от заболелите и починалите от мистериозната белодробна болест има изолиран и течен парафин, който се е намирал в течността. „Всичко това е неспецифично за белите дробове. Подобни течности са произведени от малко производители, и то не от сериозните, а по-скоро от неща, които хората купуват на улицата или по интернет.“, твърдят експертите.
По отношение на предлаганите устройства с нагряване на тютюн като бездимни алтернативи в България и намаления им риск спрямо цигарите професорът коментира така:
„Първо трябва да сме наясно със следното – един пушач, който е пушил дълго време, има множествени рискове – от ХОББ, канцерогенеза, сърдечно-съдови рискове. Когато спре да пуши, тези рискове не изчезват, като все едно да скочиш от един небостъргач и рискът изведнъж да стане нула. Подобно на един триъгълник, рискът се покачва с пушенето и когато спреш цигарите, рискът започва плавно да намалява.“
Ако пушачът премине на бездимна алтернатива, като устройствата за нагряване на тютюн, ръскът ще намалява доста по-плавно, отколко ако спре напълно да употребява продукти с никотин. „Но все пак ние ще имаме редукция на риска, защото рискът от тютюнопушенето е функция на химическите нокси, които се съдържат в тютюневия дим. Когато ние ги елиминираме, в някои случаи, или ги намалим драстично, това означава, че ние ще редуцираме рисковете. Никой не е казал, че тези продукти са полезни и не трябва тази дума да се използва, по-скоро ние сме убедени на този етап, че те са по-малко вредни, и то не само за пушача. Пак казвам – тук е важно, че се намалява пасивното пушене. Защото знам, че има пушачи, които колкото и да обичат децата си, те са агресивни, те пушат навсякъде. Ако тези хора преминат на алтернативен продукт, ще има ползи и за бъдещето“, допълни проф. Момеков в БНР.
Цялото интервю можете да чуете тук: https://bnr.bg/hristobotev/post/101217653
БНР
- Една - две чаши вино гарантират дълъг живот! - интервю проф. д-р Борислав Георгиев
- Д-р Маруся Белякова: Струва си да да работим за намаляване на риска от пушенето
- Д-р Жизел Бейкър: Пълното преминаване към IQOS изисква адаптация, но е по-добра алтернатива на продължителното пушене на цигари
- Доц. Владимир Ходжев: 90% от всички смъртни случаи на ХОББ са причинени от тютюнопушене
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ СУРОВ ВИТАМИН С капсули * 60
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ТЮТЮНОПУШЕНЕ 50 мл
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Лечение на никотинова зависимост
- Една - две чаши вино гарантират дълъг живот! - интервю проф. д-р Борислав Георгиев
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Има ли тютюнопушенето и полезни ефекти?
- Тютюнопушене и кърмене
- Никотинът може да излекува колит?
Коментари към Само 1 от 3-ма пациенти с инфаркт спира да пуши