Д-р Маруся Белякова: Струва си да да работим за намаляване на риска от пушенето
Д-р Маруся Белякова завършва медицина през 2000 г. След 18 годишна успешна кариера във фармацевтичната индустрия с придобита експертиза в сферата на лекарствените регулации, лекарствената безопасност, ценообразуването и реимбурсацията на лекарствените продукти, през април 2019 г. се присъединява към екипа на Филип Морис България като Мениджър по научните въпроси. Говорим с д-р Белякова за тютюнопушенето и има ли начин да намалим риска от този вреден навик.
Д-р Белякова, какъв е Вашият съвет като лекар за поведението ни по време на криза, в каквато се намираме в момента?
Изправени сме пред сериозно изпитание и е от изключителна важност да проявим отговорност и дисциплина като стриктно спазваме мерките, предприети за ограничаване разпространението на заразата. Не е сложно - да останем по домовете си, да излизаме само при крайна необходимост, да поддържаме лична хигиена, да се информираме от достоверни източници – интернет страниците на Министерството на здравеопазването и регионалните здравни инспекции, изявленията на Националния оперативен щаб, да запазим спокойствие и добро настроение, и да използваме това време възможно най-пълноценно.
Вярвате ли, че тютюнопушенето може да има по-малко вредни алтернативи?
Струва си да работим за тази кауза. В България тютюнопушенето е причина за около 13% от всички заболявания и около 12% от всички смъртни случаи. Според последни данни на Евробарометър, 36 % от българите пушат. Отказът от тютюнопушенето се оказва изключително предизвикателство. Най-доброто, което всеки може да направи, е никога да не започва да пуши или употребява никотин, а ако вече го прави - да спре. Ние работим и създаваме бездимни алтернативи за тези пълнолетни пушачи, които не могат да се откажат. Научните изследвания на редица научни институти и здравни власти в наши дни за ефекта върху здравето от преминаването от конвенционални цигари към бездимни алтернативи показват, че пълното преминаване към устройства с нагряване на тютюн е по-добра алтернатива в сравнение с продължителното пушене. Разбира се, това не означава, че употребата на тези алтернативи е без риск или че те са безопасни.
Кой е най-важният мотив за спирането на цигарите? Какво говори вашият личен опит за отказването от цигарите?
Най-важният мотив за спиране на цигарите трябва да бъде здравето, всичко останало идва след това. Някои хора може да изпитват известен дискомфорт след спиране на цигарите, но това се дължи на подобряването на физиологичните функции на организма след спиране на тютюнопушенето и е с временен характер. Тялото ни реагира положително само 20 минути след спиране на цигарите с понижаване на кръвното налягане и забавяне на пулса, след 8 часа въглеродният окис в кръвта се понижава до нормата, а кислородът в кръвта се покачва до нормални стойности. След 1 година повишеният риск от инфаркт на миокарда намалява наполовина, в сравнение с този при пушачите. След 10 години рискът от исхемична болест на сърцето и развитие на белодробен карцином се изравнява с този при непушачите.
Вие сте мениджър по научните въпроси във Филип Морис България. Какво означава тази роля за вас и кое във Вашия професионален живот ви е донесло най-голямо удовлетворение?
Филип Морис Интернешънъл преминава през най-голямата трансформация в 170-годишната си история. Компанията променя бизнес модела си от традиционен производител на конвенционални тютюневи изделия и се превръща в иновативна компания, предлагаща бездимни продукти, за които има научни доказателства, че отделят по-малко токсични вещества и са по-малко вредна алтернатива за пълнолетните пушачи, които в противен случай биха продължили да пушат.
Тези алтернативи са базирани на сериозна наука и множество проучвания.
Да бъда мениджър по научните въпроси във Филип Морис България за мен е изключителна чест и отговорност, защото вярвам, че бъдещето без дим, към което се стремим, е постижимо, но за постигането на тази цел е нужна много работа. Отговорността е голяма, защото разбирането и познаването на науката, която стои зад бездимните алтернативи, които предлагаме, не трябва да е изолирано познание. От една страна работата ни е да запознаем медицинската и научната общност с очакваните здравни ефекти при преминаването от конвенционални цигари на продукти с нагряване, оценени в 18 неклинични и 10 клинични проучвания.
Филип Морис Интернешънъл (ФМИ) има структурирана 7-стъпкова научна програма, разработена съгласно насоките на Агенцията по храни и лекарства в САЩ (FDA) и проведена от нашата компания, резултатите от която са потвърдени от независими източници и регулаторни агенции, включително самата Агенция по храни и лекарства в САЩ. От друга страна тези научни доказателства са солиден аргумент пред регулаторните органи за адаптиране на фискалните и регулаторни режими за тези продукти, с цел диференцирането им от конвенционалните цигари по отношение на риска
Завършила съм медицина, но обстоятелствата след дипломирането ми ме възпрепятстваха да продължа работа като лекар. Затова, най-голямото удовлетворение в професионалния ми път до момента е да виждам, че резултатът от работата ми носи полза за подобряване на общественото здраве.
Интервюто е изготвено с подкрепата на Филип Морис България.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- По-малко вредни ли са електронните цигари
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
- Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
- Уврежда ли никотинът мозъка
- Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
Коментари към Д-р Маруся Белякова: Струва си да да работим за намаляване на риска от пушенето