Доц. Владимир Ходжев: 90% от всички смъртни случаи на ХОББ са причинени от тютюнопушене
Белодробните заболявания са основна причината за смърт на 4 млн. души по света всяка година. Според прогнозите на Световната здравна организация тази лоша тенденция ще се задълбочи. Най-разпространените болести на белите дробове са хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), бронхиална астма, белодробният карцином. Кои са най-често срещаните белодробни заболявания у нас? Какви са симптомите и как протича лечението? Отговорите на тези и още въпроси, свързани със здравето на белите дробове ще научите от доц. Владимир Ходжев - началник на Клиника по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив и член на управителния съвет на Българското дружество по белодробни болести.
Фрамар: доц. Ходжев, кои са най-често срещаните белодробни заболявания у нас?
Най-често срещаните белодробни заболявания у нас са пневмониите, хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), бронхиалната астма и белодробният карцином. Напоследък особено внимание се обръща на хроничните незаразни болести (ХНБ): сърдечно-съдовите заболявания, злокачествените новообразувания, хроничните респираторни заболявания и диабет. В България за 2010 г. те са причина за над 80% от смъртните случаи. В Европа сърдечно-съдовите заболявания са причина за 52%, онкологичните заболявания за 19%, хроничните респираторни за 4% и диабет за 1% от смъртността. ХОББ е една от водещите причини за заболеваемост и смъртност. ХОББ е четвъртата по честота причина за фатален изход в развитите страни, като според прогнози към 2020 г. ще заеме трето място. От ХОББ страдат 10% от населението на света. Всяка година в България приблизително 4000 мъже се разболяват от белодробен рак. Според данните на Националния раков регистър за 2009 г. в структурата на заболяванията от злокачествени заболявания с най-голям относителен дял при мъжете е ракът на белия дроб (18%), следван от ракът на кожата (12,3%), простатата (9,2%), дебелото черво (8,2%) и т.н.
Фрамар: Каква е симптоматиката на протичане на белодробните заболявания?
Най-често срещаните симптоми при белодробните заболявания са задух, кашлица и отделяне на храчки. Тези симптоми обаче са неспецифични и могат да бъдат израз на различни заболявания. Поради тази причина само лекар специалист може да постави точната диагноза. Искам да обърна внимание, че в медицината не съществува термин „тютюнджийска кашлица”. Голяма част от пушачите мислят, че е нормално да кашлят щом пушат. Това е дълбоко погрешно. Всяка кашлица продължаваща над 2 месеца е израз на заболяване. Следователно хроничната кашлица трябва да бъде уточнена от лекар.
Фрамар: Тютюнопушенето ли е основната причина за възникването им?
Тютюнопушенето е причина за възникване на 75% от случаите на ХОББ по света. В Европа най-обичайната причина за ХОББ е тютюнопушенето. Вдишването на цигарения дим дразни дихателните пътища така, че се възпаляват и Ви карат да кашляте. Други причини за ХОББ са излагане на замърсен въздух както в дома, така и навън, вдишване на някои газове на работното място в продължение на много години, или наследствени фактори. В развиващите се страни ХОББ може да е резултат от излагане на изпарения от мазнини за пържене в помещения без вентилация. 90% от всички смъртни случаи на ХОББ са причинени от тютюнопушене. 90% от смъртните случаи на рак на белите дробове при мъжете и 80% от смъртните случаи при жените са причинени от тютюнопушене, тъй като токсичните вещества, съдържащи се в цигарения дим, могат да превърнат клетките на дихателните пътища в злокачествени. Пушенето не уврежда само белите дробове. То е рисков фактор и за възникване на инфаркти и инсулти. Тютюнопушенето, освен това причинява лош дъх, ускорява стареенето на клетките, намалява плодовитостта и причинява импотентност.
Фрамар: През изминалата година излезе информация, че над половин милион българи страдат от т.нар „болест на пушачите” – ХОББ. Имате ли информация за броя на заболелите към момента?
За съжаление у нас липсват точни регистри за хроничните незаразни болести (с изключение на раковия регистър). Част от пациентите са диспансеризирани, но по-голямата част от тях са недиагностицирани. Счита се, че ¾ от болните с ХОББ са недиагностицирани. В същото време ние знаем, че по света 10% от населението боледува от ХОББ. Този факт, заедно с високата честота на тютюнопушене в България (50.3% от мъжете и 28,2% от жените са пушачи), правят посочената по-горе цифра много вероятна. Усилията на Българското дружество по белодробни болести, а също така и на МЗ са насочени към по-ранно откриване на ХОББ и намаляване на смъртността от това заболяване.
Фрамар: Какви са симптомите на заболяването и как протича лечението?
Симптомите на заболяването са задух при физическо натоварване, кашлица, отделяне на храчки, „чести инфекции”. Ако Вие имате тези симптоми и сте пушач е много вероятно да имате ХОББ. За категоричната диагноза на ХОББ обаче е необходимо осъществяването на функционално изследване на дишането, т.нар. спирометрия. Този тест проверява доколко можете да дишате добре и помага за диагностицирането на различни белодробни заболявания. Тестът е безболезнен и обикновено отнема по-малко от 10 минути. Вие дишате в устройство, което се нарича спирометър и което измерва количеството въздух в белите Ви дробове, както и това колко бързо издишвате.
Ако пушите и имате ХОББ, първата стъпка, която трябва да предприемете, за да предотвратите влошаването на състоянието Ви, е да спрете да пушите. ХОББ се лекува с инхалатори. Има няколко типа инхалатори, които могат да бъдат използвани за прилагането на медикаментите за ХОББ. Те всички работят по малко по-различен начин. Необходимо е пациентът да познава начина на действие на своя инхалатор. Техниката на изпълнение на инхалацията ще Ви бъде обяснена от лекуващия лекар. Лечението е постоянно, за да се постигне по-добър контрол върху болестта. В напредналите стадии може да се наложи приложението на кислородо-терапия. При обостряне на заболяването (забележимо влошаване на Вашето състояние, повече симптоми от обикновено) се предписват антибиотици, стероиди, диуретици и др.
Фрамар: Според Вас българинът полага ли достатъчно грижи за здравето на белите си дробове?
За съжаление българинът не полага достатъчно грижи за своето здраве. Той се замисля едва, когато стане пациент, но често тогава е вече късно. Този извод правя и като наблюдавам нееднозначните реакции по повод закона за забрана на тютюнопушенето на обществени места. Въпреки, че научните факти за вредата от употреба на тютюневи изделия са добре известни, много от българите не гледат сериозно на тях.
Фрамар: Можем ли по някакъв начин да се предпазим от развитието на белодробни заболявания?
ХОББ и белодробният карцином в голям процент са предотвратими заболявания. Ако не пушите вероятността да се разболеете от тях е много малка. Тютюнопушенето е една от доказаните, водещи предотвратими причини за болестност и смъртност. По данни на СЗО всяка година, над 5,6 милиона души в целия свят умират преждевременно от заболявания свързани с тютюнопушенето. Над 5 милиона от тях са настоящи и бивши пушачи и над 600 000 се непушачи (пасивни пушачи). До 2030 г. се очаква смъртността да достигне до 8 милиона годишно.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Какво означава усилен белодробен рисунък?
- Лечение с кислород
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Лечение с теофилин
- Алтернативно лечение на хронична обструктивна белодробна болест
- Лечение на никотинова зависимост
Коментари към Доц. Владимир Ходжев: 90% от всички смъртни случаи на ХОББ са причинени от тютюнопушене