Една - две чаши вино гарантират дълъг живот! - интервю проф. д-р Борислав Георгиев
Доктор Борислав Георгиев с усмивка ще ви каже, че доброто червено вино е един от главните фактори за дълъг и здрав живот. Начинът ни на хранене може да бъде основна превантивна терапия за много заболявания. Държавата трябва да има ясна и непоклатима политика по отношение на здравето на гражданите си.
Бихте ли се представили накратко за нашите читатели?
Аз съм доктор Борислав Георгиев, Национална Кардиологична Болница и председател на фондация "Академия Кардиология", която с Дружеството по хранене и с Националния Център по здраве е организатор на обучителния модул за лекари. Заедно с него се провежда и лекционен модул за граждани, който разглежда проблеми като затлъстяване ,здравословно хранене и т.н.
Стара Загора е вашата поредна спирка от тази национална обиколка, пета по ред. Какви са вашите впечатления до момента?
Голямо желание имаме да се заговори за този проблем, защото храненето винаги излиза извън контекста на поведение на лекарите. Правилното хранене не е лекарство, това е немедикаментозен подход, който се съблюдава навсякъде по света. За първи път каним лекарите на разговор по тази тема. Много съм окуражен от присъствието в Стара Загора, защото интересът е голям. Голям проблем е обучението по тази тема, която стои далеч от ежедневието на лекарите. Ако ние отворим темата, ще има по-голям интерес от тяхна страна. Когато говорим за сърдечно-съдови заболявания, присъстват 90% от лекарите на региона, защото чуват нещо ново. Храненето явно убягва и от обучението на студентите и от ежедневната практика на колегите, а е болна тема, която, за която пациента всеки ден пита. Днес съм доволен от интереса, от това, че се получи дискусия и има питания. Показателно е, че въпросите продължиха дори и по време на почивките!
Лекциите бяха много интересни, дори и за неспециалисти...
Със сигурност ще ви хареса и следващата част, за граждани. Ще бъде дискутиран един наболял проблем, този за рекламата в медиите. Там се твърди "Те лекуват!".Казва се, че лекуват всичко, инсулта, инфаркта, намалявам килограмите... Професор Байкова неколкократно заяви, че те могат да помогнат, но не лекуват. Има диети, които ти гарантират отслабване с по 20 килограма на месец, което е абсолютно забранено и неприемливо от медицинска гледна точка. И двете теми - диетите и добавките са много важни и интересни за населението.
Кои са основните фактори за сърдечно-съдовите заболявания в България?
Всичко може да бъде фактор - стрес, хипертония, дислипидемия. И храненето, то е пряко свързано с последните две. И един много важен фактор, неоптималното лечение на заболяванията. Не говорим за лекарите, те във вашия регион са особено добре подготвени. Говорим за елементарния фактор - реимбурсация. Докторът предписва нещо, пациентът не може да си го позволи, заради високата цена. Често започваме да лекуваме с по-евтини лекарства, където трябва да се вземат по-големи дози. Тогава пък пациентите сами си намалят дозата, за да могат да си позволят да платят лекарствата...
Самолечение?
Не, това е комплайънс, съучастие на пациента към терапията.
В лекциите днес чух много стряскащи факти за мазното, соленото, киселото - основните бастиони на модерната българска кухня. Какво да правим, след като това са основните храни днес?
Не, не са основните, остават ни плодовете и зеленчуците. Защо никой не маха мазнините от свинското месо? Пилешкото, особено домашно отгледаното, може да бъде много вкусно. Има толкова много риба, защо тя няма трайно място в хранителния режим на българите? И защо всеки ден да се яде месо, защо свинското е така предпочитано? Това е възпитанието от векове. Наличието на месо на масата и наднорменото тегло на децата са символи на престиж от много години. Но това може да бъде много опасно за детето...бомба с часовников механизъм за по-късните години.
Каква може да бъде алтернативата на бързата закуска за ангажирания градски човек?
Всичко, особено ако е в Стара Загора, където има толкова хубави неща за ядене - плодове и зеленчуци от близките села, които нямат нищо общо с изкуствените продукти по хипермаркетите, внесени от Гърция, Турция или Македония. Вие имате ясен достъп и до добро, отглеждано в домашни условия месо. Трябва да се спазват елементарни правила, да се ограничи мазнината, да се чете какво е съдържанието на мазнина в саламите, да ограничат солта. При нас в големия град хората се отучиха от употребата на сол, но тук все още тя е много разпостранена - консерви и туршии, пълни със сол. През есента и зимата хората консумират не по 3 грама, а по 15-20 грама сол.
Публични ли са данните за натрия в колбасите?
Теоретически да, но те често публикуват съдържание за 100 грама от продукта. А винаги се употребяват повече от 100 грама.
Ще помогне ли "Стара Планина"?
Този стандарт, за момента, е изключително добър. Не мога да дам окончателно мнение, но бих искал в него да се ограничи мазното и солта. Аз съм за чистото, прясното и българско месо. Често внасяме меса, които са на по 15-20 години, които просто не са добри за употреба. Доцент Дулева може да добави много неща, но аз бих се ограничил до това да поискам да се намалят солта и мазнините.
Здрав ли е българинът в момента?
Не е по-болен от другите народи. Слава богу, че сме по-далеч от американския начин на живот и не сме така заплашени от Макдоналдс обществото. Ако тук родителите успеят поне това зло на модерната цивилизация да прекъснат - сандвича в училище, мазнината, пърженото, чипса, хамбургера...Ще бъда благодарен и вие медиите, ако можете да помогнете. Да си има кифлата, дори и баничката, но не и сандвича, който води до затлъстяване. Преди известно време точно това се опитаха да забранят специалистите по хранене, но за съжаление, лавките се преместиха по-далеч от училищата и продължиха да работят.
Провежда ли се адекватна здравна политика в България?
Започна се с нещо, за което и благодаря. За първи път някой да каже, че саламуреното сирене не е нашето българско сирене. За първи път се заговори за наличието на палмова мазнина в продукти, които ни се предлагат като млечни. Дано успеят да го направят, ние като специалисти сме подали ръка. Професор Стефка Петрова, заедно с Национален център за опазване на общественото здраве непрекъснато създават нормативни актове. Трябва да има държавническо мислене във въвеждането им и те да се спазват от производителите. В Португалия на правителствено ниво е регулирана солта в хляба. След 3-4 години падат стойностите на артериалното налягане, падат стойностите на хипертониците. Но там всички хлебари спазват ограниченията. Това е едно добро държавно решение, съчетано с политическа воля.
Вашите думи към читателите ни?
Движете се! Ходете максимално време сред природата, консумирайте плодове и зеленчуци. Да ограничат солта и мазните неща!
И умерено с виното?
Да!(усмихва се) Там можете и да прекалите, ще ви падне сърдечно-съдовия риск, но ще скочи чернодробният. Така че, най-добрият вариант е една-две чаши червено вино дневно, не повече. Това гарантира дълъг живот, без проблеми от стомах и черен дроб.
Коментари към Една - две чаши вино гарантират дълъг живот! - интервю проф. д-р Борислав Георгиев