Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
Електронните цигари имат потенциала да намалят заболеваемостта и смъртността, причинени от тютюнопушенето, ако по-голямата част от пушачите преминат на по-малко вредните алтернативи. Вейпингът е сред най-ефективните методи за отказ от тютюнопушенето, показват последните данни във Великобритания. Ако пушачите, които не могат да се откажат, преминат към набавянето на никотин в по-малко вредна форма от горимите цигари, животът на милиони хора по света може да бъде спасен.
Около това мнение се обединиха водещи международни и български експерти - здравни и научни специалисти и представители на бизнеса на медиен семинар „Въпроси и отговори за електронните цигари. Експертите имат думата“, организиран от „Арбилис“. Основният фокус на виртуалното събитие на 25-ти март бяха последните научни изследвания и добри регулаторни практики за намаляване на вредата от тютюнопушенето чрез преминаването към по-малко рискови електронни цигари.
Онлайн семинар събра във виртуално студио водещи международни и български специалисти заедно с близо 100 участници от 20 държави на 4 континента.
Ключовите послания на семинара „Въпроси и отговори за електронните цигари. Експертите имат думата“
- Електронните цигари са по-малко вредната алтернатива за пристрастените пушачи - Вержиния Джевелекова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“ във Филип Морис България
- Електронните цигари в България отговарят на най-високите критерии за качество и безопасност - Димитър Гигов и Любомир Серафимов - Българска вейп асоциация
- Като лекари трябва да премахнем риска от цигарите, първата стъпка към отказ е вейпингът - проф. Борислав Георгиев, Началник на Клиника по кардиология в Национална кардиологична болница
- Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга - д-р Питър Харпър, водещ британски онколог, един от основателите на Лондонската клиника по онкология, член на управителния съвет на Американското дружество на клиничните онколози (ASCO)
- Електронната цигара е по-безопасна от обикновената - проф. Анхел Гонсалес Уреня от Автономния университет на Мадрид и Университета Компултенсе на Мадрид
Електронните цигари са по-малко вредната алтернатива за пристрастените пушачи - Вержиния Джевелекова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“ във Филип Морис България
Множество изследвания на различни авторитетни институти и организации по света дават становища, че никотин набавящите продукти са по-малко вредни от тютюнопушенето. Това заяви Вержиния Джевелекова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“ във Филип Морис България, която представи последните научни изследвания за електронните цигари и официални становища на регулаторни и здравни агенции.
Това са поне 30 авторитетни заключения през последните 3 години от цял свят – САЩ, Германия, Англия, Дания, Холандия. Само част от цитираните експертни оценки са на организации като СЗО, Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), организацията Action on Smoking & Health (ASH), Агенцията по обществено здраве на Англия (Public Health England), посочи Джевелекова и обобщи: „Ако пушачите си набавят никотин в по-малко вредна форма от цигарите, животът на милиони хора по света може да бъде спасен.“
Електронните цигари са сред алтернативите на горимите цигарите продукти, съдържащи никотин, който е пристрастяващ. Те не са напълно безрискови, но са с намалена вреда, тъй като не съдържат редица от вредните вещества, налични в цигарения дим. Причината за това е липсата на горене, при което се образува цигарен дим с над 6000 вредни вещества. Електронните цигари нагряват течност с никотин до 300 градуса, в резултат на което се образува пара с намалени концентрации на вредни вещества до 95%, докато в цигарите тютюнът гори при температури над 600 градуса.
"Вейпингът е признат от мнозина за по-малко вредна алтернатива на пушенето и трябва да стъпим на много строгата регулация и на познания", заключи тя.
Електронните цигари в България отговарят на най-високите критерии за качество и безопасност - Димитър Гигов и Любомир Серафимов - Българска вейп асоциация
Електронните цигари, които се предлагат на нашия пазар са с изключително високо качество и надеждност. От 2016 година електронните цигари се регулират от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия. Производителите, вносителите или лицата, които въвеждат на територията на страната от друга държава - членка на Европейския съюз, електронни цигари или контейнери за многократно пълнене, имат задължението да уведомяват Министерството на икономиката за всяко изделие, което пускат на пазара, обясни Димитър Гигов от Българската вейп асоциация. Организацията обединява 5-те най-големи производители и търговци на електронни цигари, представляващи около 50% от пазарния дял на тези продукти.
Въпреки това у нас пазарът на електронни цигари е много малък - около 1%, според последните официални данни от Евробарометър. Част от причините са липсата на добра регулация при въвеждането им на пазара преди 10 години, когато много хора са останали разочаровани от качеството на продуктите тогава.
„Когато се появиха електронните цигари, това не беше мода, но имаше скоро наложена забрана за тютюнопушене на закрити места. Имаше куп продукти, които не ставаха за нищо, защото нямаше регулация. Това доведе до разочарование сред потребителите, понеже част от тях попаднаха на много ниско качество. Това е една от причините потреблението да е толкова малко и към този момент“, обясни Гигов.
Към днешна дата обаче ситуацията е коренно различна, категорични са от Българската вейп асоциация. Всички направени законови промени защитават крайния потребител от некачествени продукти с неясен произход и гарантират, че продуктите отговарят на най-високите критерии за качество и безопасност. Всички вносители и производители се регистрират в Министерството на икономиката. Списъкът е публичен и потребителите могат по всяко едно време да проверят дали дадена фирма има право да извършва подобна дейност.
„Заставайки с името си зад продукта, който предлагат, фирмите дават още една гаранция за неговото качество и безопасност“, обясни още Гигов и посъветва вейпърите да търсят надписите на български език върху тях, на които всички детайли трябва да са упоменати.
Като лекари трябва да премахнем риска от цигарите, първата стъпка към отказ е вейпингът - проф. Борислав Георгиев, Началник на Клиника по кардиология в Национална кардиологична болница
„Електронните цигари са алтернатива за онези пушачи, които не могат да се откажат от пушенето и трябва да се използват като първа стъпка към пълното отказване от тютюнопушенето. Основната ни цел като лекари е да премахнем тютюнопушенето като ключов рисков фактор за много съвременни заболявания.“, заяви началникът на Клиниката по кардиология на Националната кардиологична болница проф. Борислав Георгиев. Той е член на Дружеството на кардиолозите в България и на Европейското дружество по кардиология. Един от най-авторитетните специалисти по сърдечни болести у нас е и автор на множество публикации в научни списания по теми, свързани с електрокардиология, лечение на хипертония, профилактика на сърдечно-съдови заболявания, епидемиология, лекарствена терапия и др.
„Като лекари трябва да даваме съвет за спиране на тютюнопушенето, но на тези хора, които не могат да се откажат, трябва да препоръчаме алтернатива. Един от основните аргументи в подкрепа на въвеждането и използването на електронни цигари беше да се помогне за отказване от тютюнопушенето“. Кардиологът, който от години следи връзката между рисковите фактори и сърдечните болести казва още, че съществуват различни оценки на намаления риск на вейпинга и посочи скорошното проучване на Агенцията за обществено здраве на Англия.
Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга - д-р Питър Харпър, водещ британски онколог, един от основателите на Лондонската клиника по онкология, член на управителния съвет на Американското дружество на клиничните онколози (ASCO)
Рисковото поведение на хората е в основата на заболявания като рака, които могат да бъдат превентирани. Пушенето остава първият рисков фактор за развитието на онкологично заболяване, показва сравнителен анализ на научните данни от 90-те и тези от последните години, представен от авторитетния онколог д-р Питър Харпър по време на виртуалния медиен семинар.
„За безразсъдното шофиране например сме въвели предпазни колани, въздушни възглавници и дискови спирачки, така че автомобилите да станат по-безопасни – и шофьорите, и останалите участници в движението, да са защитени от този тип лошо поведение. Ако не се храните здравословно, ви предписваме статини или кръворазреждащи медикаменти, или поставяме стент“, обясни д-р Харпър политиката за намаляване на вредата в различни области на живота.
„Защо не може да се направи нещо подобно и по отношение на пушенето? Трябва ли ние, като лекари, да приемем, че някои видове лошо поведение са неизбежни и да насочим усилията към минимизиране на вредите? Аз съм онколог и искам по-малко вреди. Ние всички обичаме някои вредни навици. Трябва да се приеме, че има проблем и да се намали вредата от тютюнопушенето – това е прагматичният подход. Трябва да си даваме сметка, че можем да помогнем на своите пациенти, като им помогнем да се пренасочат от цигари към други бездимни алтернативи. Вярвам, че така ще намалим смъртните случаи, свързани с пушенето“, заяви известният лондонски специалист в лекцията си, посветена на ролята на електронните цигари за намаляването на вредата.
Електронната цигара е по-безопасна от обикновената - проф. Анхел Гонсалес Уреня от Автономния университет на Мадрид и Университета Компултенсе на Мадрид
Есперимент с машина за пушене, който доказва нагледно намалената токсичност на електронната цигара спрямо обикновените, направи проф. Проф. Анхел Гонсалес Уреня от Мадридския автономен университет в рамките на лекцията си „Разлика между цигарения дим и аерозола от електронните цигари – обобщение на наличните научни данни“. Данните се потвърждават и от друг експеримент на университета в Мадрид, който сравнява въздуха и вредните газове от улицата с аеорозола от електронната цигара. „Ако си ходите по улиците, сте изложени на повече токсични вещества, отколкото ако до вас има човек, който пуши електронна цигара“, каза проф. Гонсалес.
За пасивния пушач излагането на вредни вещества е изключително ниско. „Важно е това да бъде изяснено на политиците и правителствата. Те трябва да имат научен подход и да отчитат научните данни. Това е начинът да се отбелязва напредък по отношение на намаляването на вредата. Икономическите ползи от преминаването на електронни цигари биха възлизали на милиони евро, защото всички продължаващи да пушат правят огромни разходи на здравните системи – тук става дума и за икономически ползи“, подчерта Гонсалес.
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества
- Американската агенция по храни и лекарства: IQOS излага по-малко на токсични вещества от цигарите
- 63% от българите вярват, че иновациите и науката могат да изиграят роля за намаляване на тютюнопушенето
НОВИНАТА е свързана към
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- По-малко вредни ли са електронните цигари
- Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
- Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
- Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
- Каква е разликата между електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн
- Уврежда ли никотинът мозъка
- Никотинът не е основен причинител за заболяванията, свързани с пушенето
- Проф. Георги Момеков: Научни доказателства от целия свят подкрепят намалената вреда при бездимните алтернативи
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
Коментари към Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга