Ново проучване показва, че пиенето на чай подобрява здравето на мозъка
Скорошно проучване, ръководено от изследователи от Националния университет в Сингапур, разкрива, че редовно пиещите чай имат по-добре организирани мозъчни региони – и това е свързано със здравословна когнитивна функция – в сравнения с хората, които не консумират топлата напитка. Откритието е резултат от проучване на невровизуалните данни на 36 души.
Минали проучвания показват, че приемът на чай е полезен за човешкото здраве, а положителните ефекти включват подобряване на настроението и профилактика на сърдечносъдови заболявания. Всъщност резултатите от надлъжно проучване, публикувано през 2017 г., разкриват, че ежедневната консумация може да намали риска от когнитивен спад при възрастното население с 50 на сто.
След това откритие Фън Лей и неговият екип допълнително изследват директния ефект на чая върху мозъчните мрежи.
Изследователският екип набира 36 души на възраст над 60 години, от които събира данни за тяхното здраве, начин на живот и психическо благосъстояние. Възрастните участници преминават невропсихологични тестове и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) за периода от 2015 до 2018 година.
Анализирайки познавателните процеси на участниците и резултатите от изображенията от ЯМР, изследователският екип установява, че хората, които консумират зелен чай, улун чай или черен чай най-малко четири пъти седмично, в продължение на около 25 години, имат мозъчни региони, които са свързани помежду си по по-ефективен начин.
„В предишните си проучвания сме показали, че пиещите чай имат по-добра когнитивна функция в сравнения с хората, които не го консумират. Нашите текущи резултати, свързани с мозъчната мрежа, косвено подкрепят предишните ни открития, като показват, че положителните ефекти от редовното пиене на чай са резултат от подобрената организация на мозъка, породена от предотвратяване прекъсването на междурегионалните връзки.“, споделя ръководителят на екипа доцент Фън Лей.
Тъй като когнитивното представяне и организацията на мозъка са тясно свързани, са необходими повече изследвания, за да се разбере по-добре как функции като паметта възникват от мозъчните вериги и възможните интервенции за по-добро запазване на когнитивните умения по време на процеса на стареене. Доц. Лей и неговият екип планират да проучат ефектите на чая, както и биоактивните съединения в него, върху когнитивния спад.
Изследването е проведено съвместно със сътрудници от Университета в Есекс и Университета в Кеймбридж, а откритията са публикувани в научното списание Aging на 14 юни 2019 г.
eurekalert.org, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОСВЕН ТОВА ТАНЦУВАМ - АН-ЛОР БОНДУ, ЖАН КЛОД - МУРЛЕВА - ХЕРМЕС
ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА МАНИПУРА * 20
БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАЙКА * 20
НУРС ЧАЙ ЗА ПРОЧИСТВАНЕ НА ЧЕРНИЯ ДРОБ С АРТИШОК * 42
НУТРАТИЙ ЧАЙ ЖЕНШЕН И ДЖИНДЖИФИЛ филтър * 20
ЧАЙ ЦЯР ЗА НАСТИНКА И ГРИП филтър * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Чай от лайка като лекарство
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Пийте чай от джоджен срещу разстройство и стомашни проблеми, дори и при деца
- Комбинирайте чай от лайка със сода, за да излекувате болното си гърло
- Липа
- Консумирайте чай от живовляк против кашлица
- Чай
- Боядисайте текстил с чай
- Против отоци по тялото и подуване на краката пийте чай с диуретичен ефект
- Хризантема
Коментари към Ново проучване показва, че пиенето на чай подобрява здравето на мозъка