Тестът „Galleri“ открива рак при пациенти без изразени симптоми
Тестът „Galleri“ е на път да преобърне живота на хиляди пациенти с рак, които още не са проявили симптоми. Тестът е много ефективен и открива различни тумори достатъчно рано, за да се приложи навременно лечение и пациентите да получат шанс за живот, твърдят лекарите.
Представители на Националната служба по здравеопазване в Англия определят кръвния тест като революционен. Резултатите от друго много мащабно проучване, което ще обхване 165 000 доброволци, предстои да бъдат оповестени през 2023 г. Лекарите се надяват новият метод да спаси живота на много хора, като им даде възможност да се подложат на операция и лечение, още докато болестта е в ранен стадий. Към момента технологията е в процес на разработка.
Д-р Деб Шраг от центъра за ракови заболявания „Memorial Sloan Kettering“ в Ню Йорк, споделя: „Вълнувам се, защото сме напът да открием инструмент за ранна диагностика на видове рак, за които нямаме разработени и утвърдени скринингови програми.“
За първи път резултатите от направения „Galleri“ тест, който търси ДНК на ракови клетки в кръвта, са изпратени на пациентите и техните лекари, за да се назначат нужните изследвания и в случай че бъдат потвърдени, да започне лечение.
>>> Кръвен тест може да установи наличието на рак при пациенти с неспецифични симптоми
Проучването „Pathfinder“ върху ефективността на теста „Galleri“
„Pathfinder“ включва над 6600 възрастни участници над 50 години, като установява развитие на онкологично заболяване при десетки от тях. Повечето са в ранна фаза, а близо 3/4 страдат от форми на рак, за които няма осигурен скрининг.
В изследването, свързано с ефективността на теста „Galleri“, 6529 от общо 6621 участници са с отрицателен резултат. При останалите 92-ма методът открива признаци на рак. Последвалите тестове потвърждават наличието на солидни тумори или на рак на кръвта в 35 от доброволците, или 1,4% от цялата група. „Galleri“ установява, че при две от жените се развива рак на гърдата и рак на ендометриума (лигавицата на матката).
Кръвният тест посочва мястото на тумора
Освен наличие на раково заболяване, кръвният тест може да установи и кое е засегнатото място, което би улеснило много лекарите при по-нататъшното лечение. Д-р Шраг допълва: „Много е важно, че имаме насоки къде се развива туморът. От момента на получаване на положителния резултат до финализирането на диагностичното изследване на пациента изминават не повече от 3 месеца.“
Открити са 19 солидни тумора в гърда, бял дроб и дебело черво, както и признаци на рак на яйчниците и рак на панкреаса, които в повечето случаи се диагностицират трудно и на късен етап, когато шансът за оцеляване е минимален.
Рак на кръвта е установен при 36 души. 14 от тях са в ранна фаза на заболяването, а при 26 формите са рядко срещани и не могат да бъдат открити с рутинно изследване.
Почти пълно съвпадение на резултатите от „Galleri“ и традиционните диагностични инструменти
Направените по-късно конвенционални тестове потвърждават, че 99,1% от участниците са напълно здрави, което означава, че съвсем малка част от тях са получили фалшиво положителен резултат от „Galleri“. 38% от хората с положителен резултат наистина са развили рак.
Според Шраг тестът не е готов да се използва свободно и гражданите трябва да продължат да следят здравословното си състояние по стандартния начин, докато работата по теста завърши.
„Ранната диагностика ще покаже, че болните от рак са много повече“
Фабрис Андре, директор на изследователското направление към центъра за ракови заболявания „Gustave Roussy“ във Франция, отбелязва: „През следващите пет години всички ние ще се нуждаем от повече лекари, хирурзи и медицински сестри, както и от по-богато оборудване за диагностика и лечение, тъй като ще нарасне броят на пациентите, диагностицирани с помощта на методи за ранно откриване на рак, какъвто е кръвният тест „Galleri“.
Насер Тураби от Центъра за изследвания на рака във Великобритания признава, че до скоро подобни кръвни тестове са изглеждали немислими.
Благодарение на научни разработки като теста „Galleri“ случаите на рак в много напреднал стадий ще намалеят и повече пациенти ще имат шанс за живот.
Резултатите от проучването ще разкрият също така колко често иновативният инструмент открива заболяване при хора, които по-рано никога не са били диагностицирани. За да се докаже ефективността му обаче, трябва да се проведат много мащабни изследвания и да се изчисли дали участниците действително имат по-дълга преживяемост след ранното откриване на рака.
Blood test spots multiple cancers without clear symptoms, study finds: https://www.theguardian.com/science/2022/sep/11/galleri-blood-test-multiple-cancers-before-clear-symptoms-study
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Тестът „Galleri“ открива рак при пациенти без изразени симптоми