Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките

Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките

от 27 апр 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните години се наблюдава порочна практика за изписване на антибиотици при вирусни заболявания, каквото е и COVID-19, въпреки че те не са ефективни срещу тях. Независимо от това, много лекари прибягват към използването им, с цел да се избегне настъпването на суперинфекция, която да влоши допълнително състоянието.

Отдавна е известно, че честото прилагане на антибиотици може да доведе до резистентност на бактериите към различните лекарства, а пандемията от COVID-19 допълнително изостри този проблем. Актуални изследвания разкриват, че по-малко от 10% от пациентите с коронавирус развиват бактериална суперинфекция, но въпреки това антимикробни медикаменти се предписват на значително по-голям брой заболели.

Ново проучване обаче установява, че определени антибиотици могат да бъдат ефективни срещу коронавирусната инфекция. Учени от Центъра за разработване на медикаменти и молекулна топология към Университета на Валенсия доказват, че някои макролидни антибиотици (кларитромицин и азитромицин), използвани при инфекции на дихателните пътища, могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките. Изследването, ръководено от професора по физикохимия Хорхе Галвес, е публикувано в престижното американско списание „Journal of Chemical Information and Modeling“.

Проучването

Твърдението, че някои антибиотици могат да бъдат насочени за лечение на COVID-19, беше упоменато и в научна статия на Центъра за разработване на медикаменти и молекулна топология, публикувана през март 2020 г. Тогава обаче никой не го приема сериозно, тъй като се базира само на теоретични изчислителни модели.

Методът на учените се основава на молекулна топология – част от математическата химия, която се занимава с алгебричното описание на химичните съединения, позволявайки лесното им характеризиране.

В настоящото проучване, проведено в сътрудничество с изследователи от Националния център по биотехнологии (CSIC), учените от Университета на Валенсия установяват, че определени макролидни антибиотици са способни да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките, като деактивират добре познатия шипов протеин.

В момента един от антибиотиците, идентифицирани като потенциални медикаменти за предотвратяване на навлизането на коронавируса в клетките, е включен в списъка на лекарствата, считани за съществени от Министерството на здравеопазването на Испания при управлението на здравната криза, причинена от пандемията от COVID-19. С другия антибиотик пък вече се планира провеждането на клинично изпитване, водено от изследователи от „San Carlos Clinical Hospital” в Мадрид, в което се предвижда включването на пациенти с COVID-19 от 20 центъра за първична помощ.

Методология

За да се потвърдят изчислителните резултати от началната фаза, проведена през 2020 г., няколко макролидни антибиотици бяха тествани срещу два човешки коронавируса (229E-GFP и SARS-CoV-2) в клетъчна култура. Експериментите с вирусните инфекции демонстрират, че азитромицин, кларитромицин и лекситромицин намаляват вътреклетъчното натрупване на вирусна РНК и разпространението на вируса, както и предотвратяват индуцирана от вируса клетъчна смърт, като инхибират навлизането на SARS-CoV-2 в клетките.

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-04-antibiotics-entry-sars-cov-cells
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Антибиотичното лечение на бебета намалява ефективността на ваксините Антибиотичното лечение на бебета намалява ефективността на ваксините
  • Естествени антибиотици - храни и подправки Естествени антибиотици - храни и подправки
  • Чесън, праз, кромид лук - природните антибиотици, без които не можем през зимата Чесън, праз, кромид лук - природните антибиотици, без които не можем през зимата
  • Чесънът е 100 пъти по-ефективен от някои антибиотици, помага и при отравяния Чесънът е 100 пъти по-ефективен от някои антибиотици, помага и при отравяния
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв. / 250.53 €

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв. / 557.31 €

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв. / 7.67 €

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
13.00лв. / 6.65 €

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв. / 8.69 €

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв. / 5.37 €

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките
    www.framar.bg 
    на 23 November 2025 в 19:04
    Коментирайте "Някои антибиотици могат да предотвратят навлизането на SARS-CoV-2 в клетките"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Амоксицилин
  • Антибиотици
  • Лечение на синузит
  • Еритромицин
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при гонорея
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение при мастит
  • Лекарства, увреждащи черния дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Възстановяване след стомаВъзстановяване след стома

Възстановяване след стома

от 22 ное 2025г.Прочети повече
Варикозна екземаВарикозна екзема

Варикозна екзема

от 22 ное 2025г.Прочети повече
Prozac не помага на деца с депресия и може да има тежки странични ефектиProzac не помага на деца с депресия и може да има тежки странични ефекти

Prozac не помага на деца с депресия и може да има тежки странични ефекти

от 21 ное 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 23 дни, 8 часа и 1 мин.

Гадене и лека болка сред преглед при гинеколог

преди 33 дни, 4 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от заболяването диабет?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХЕРБАЛКАН УСНЕА тинктура 50 мл

ОЛИОСЕПТИЛ ЗА НОС И ГЪРЛО капсули * 15

ДР. ФРЕЙ МУЛТИВИТАМИНИ + БИОТИН ефервесцентни таблетки * 20

НОВОФАН ПРИ КОСОПАД капсули * 180

АЛКА МИНЕРАЛЕН КОМПЛЕКС капсули * 100

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АРНИКА D6 пилули 10 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 ное 2025г. в 17:06:30

ВАЗЕЛИН ДЕРМАТИЧЕН 40 г ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 ное 2025г. в 16:48:51

АЗИТРОКС таблетки 500 мг * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 ное 2025г. в 16:43:35

ВАЗЕЛИН ДЕРМАТИЧЕН 40 г ТЕВА

Коментар на: Катя от 21 ное 2025г. в 15:55:30

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ЛАКТО - ПРО капсули * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 ное 2025г. в 15:27:15
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival