ОБРАТНО РАЗВИТИЕ НА МАЙЧИНИЯТ ОРГАНИЗЪМ В СЛЕДРОДИЛНИЯ ПЕРИОД ( ИНВОЛУЦИЯ )
Следродилният период започва от момента на раждането с отделянето на плацентата и продължава до възвръщането на органите и системите на женският организъм близо до състоянието им преди забременяване. Постродилния период продължава от 1-2 месеца. Скоростта на обратимите процеси е най-силно изразен първите дни след раждането, като тяхната бързина се забавя постепенно. Винаги обаче остават промени, които подсказват за преминала бременност и раждане.Те са в пряка зависимост от възрастта на родилката, броят на бременностите и ражданията.
В динамично единство с тези промени протичат и промени на развитие, които особено засягат млечните жлези и психиката. Гърдите на жената, които по време на бременността са преминали подготвителния период, започват да функционират. Майчиният инстинкт, зароден след оплождането, се превръща в майчино чувство. При физиологичното протичане на следродилния период в различните органи и системи се проявяват типични промени.
След завършване на раждането външните полови органи са с повърхностни разкъсвания, кръвонасявания и охлузвания. Влагалищният вход е отворен. Хименът (девствената ципа) е изцяло разкъсана, като от него са останали малки участъци. При липса на патологични увреждания на тазовото дъно тонусът му се възвръща сравнително бързо. Влагалищният отвор се затваря сравнително бързо след 24 часа. Повърхностните увреждания на външните полови органи заздравяват в първите дни след раждането. След около 1 седмица от раждането влагалището е все още широко, но с възстановен тонус. Същите промени настъпват и с маточната шийка, която след раждането свободно пропуска ръка и е напълно изгладена. Затварянето на маточната шийка започва от вътрешния отвор. На 3-4 ден след раждането отворът е около 2 см, а към края на 2 седмица е напълно затворен, а външният отвор се затваря на 20 - 21 ден. Характерна е напречна цепка на цервикалния канал (маточната шийка), която е белег, че е раждала жената.
Процесът на обратно развитие на матката ( Involutio uteri ) протича с по-голяма бързина при първескините в сравнение с многораждалите. При празен пикочен мехур и право черво обратимите процесите са с по-силен интензитет. На 7-8 ден след раждане матката е намалила масата си и е около 500 g, на 14 - 16 ден е около 300-350 g, на 42 ден до към 56 ден масата и достига 60 g, т.е малко по-голяма от тази преди забременяването.
В първият ден след раждането дъното на матката е на нивото на пъпа, на 10 ден на нивото на симфизата (над външните полови органи), като едновременно намаляват размерите и на матката на ширина. А ендометриума (маточната лигавица) на матката се възтановява към 20 ден. При раждане се контрахира ( съкращава ) матката, което води до намаляне на кръвотока и влошава условията на хранене, което води до некроза. Некротизиралите материи заедно с отделящите се кръв, лимфа и серум образуват лохиите. В първите 5-6 дни след раждането се отделят некротизиралите части, а към 10 ден матката е покрита с нов епител. Като регенерацията на епитела напълно завършва към 36 ден, а възстановяването на мястото, където е била прикрепена плацентата се осъществява по-бавно. Разликата между останалата лигавица на матката и мястото, където е била прикрепена плацентата изчезва напълно около 3 месеца след раждането.
В първите 2-3 дни лохиите са кървави, а от 4-6 ден се прибавят и некротизирали части на лигавицата, като след 10 ден стават слузно-белезникави, а към 21 ден отделянето на лохии се прекратява като количеството им през целия следродилен период е около 1000-1500 g. При раздвижване на родилката цветът на лохиите става по-кървав. Характерно е, че лохиалния секрет има изразени антибактериални свойства и възпрепядства развитието на възходяща инфекция в маточната кухина.
Жените, които не кърмят децата си получават менструация първите 6 седмици след раждането. Липсата на менструация е 100 % белег за липса на овулация. За обратното развитие на гениталиите съществено значение има и отпадане на действието на хормоните на плацентата.
По време на кърменето се развива лактационна аменорея (липса на менструация) при около 80 % от жените.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЛИЙ + МАГНЕЗИЙ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ОТ ПРЕЩИП И ЖЪЛТУГА 10 мл.
СПИРУЛИНА ПРЪЧИЦИ 90 г ALPHYCA
НовПАЛМЪРС СТЯГАЩ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО СЛЕД РАЖДАНЕ С Q10+ 315 мл
ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Телесна температура
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Полов акт при жената
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- ИМА ЛИ СМИСЪЛ ОТ ОБЕЗБОЛЯВАНЕ ПРИ РАЖДАНЕ?
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Как изглежда идеалното женско тяло според науката
Коментари към ОБРАТНО РАЗВИТИЕ НА МАЙЧИНИЯТ ОРГАНИЗЪМ В СЛЕДРОДИЛНИЯ ПЕРИОД ( ИНВОЛУЦИЯ )