От какво боледуват очите?
Много са вродени дефекти и заболяванията, които могат да нарушат качеството на зрението. Какви са начините да се избавим от тях?
Късогледство много отблизо, но зле надалече. Това е защото нашата очна ябълка е с прекалено голяма осова дължина /разстоянието между роговицата и ретината/, а роговицата е прекалено издута. Образът се формира в предната част на ретината и е деформиран. Късогледството, често наследствено, се появява обикновено в детството.
Решението е в носенето на очила за виждане надалече - на улицата, в киното, за шофиране и т.н. Лещите - меки или твърди, имат същия ефект като очилата. Лазерната хирургия помага за възстановяването на правилното разполагане на образа върху ретината. Тази техника не се препоръчва преди 18-годишна възраст. На всички възрасти късогледството трябва да е факт от поне две години, за да се пристъпи към лазерна интервенция, за която има и две противопоказания: вродената деформация на роговицата /кератоконус/ и херпесът на роговицата.
Далекогледство
Виждате зле отблизо, защото осовата дължина на очната ябълка е прекалено къса, а образът се оформя в задната част на ретината. В резултат очите ви лесно се уморяват и се появява главоболие. Понякога далекогледството е съчетано с късогледство.
И тук решението е в носенето на очила или лещи за четене, работа на компютър и гледане на телевизия. Лазерната хирургия дава много прецизни резултати.
Астигматизъм
Дъгата на роговицата е неравна, от което образът се деформира при гледане и отблизо, и отдалече. Специални усилия се налагат за различаването на определени букви, появява се умора и евентуално главоболие.
Носенето на очила е възможно, но по-добри резултати дават лещите и хирургичната корекция, още повече, че астигматизмът често е съчетан с късогледство или далекогледство. От лещите най-подходящи са торичните контактни лещи, с които се изравнява повърхността на роговицата, така че тя да възстанови идеалния си овал.
Пресбиопия
Тя се появява с възрастта и се нарича още старческо далекогледство. Кристалното тяло на окото загубва постепенно гъвкавостта си и виждането надалече трудно преминава във виждане отблизо и обратно. Книгата трябва да бъде държана все по-далече, появява се чувството за парене в очите.
Необходими са очила с бифокални или прогресивни стъкла. Сред лещите има богат избор: прогресивни, меки, твърди, сферични, торични и т.н. От няколко години се практикува и лазерната хирургия.
Катаракта
С напредването на годините кристалното тяло на окото се замъглява. Намалява чистотата на образа, появяват се светлинни ореоли около предметите, заслепяване при силна светлина.
Единственото решение е хирургията - на мястото на помътнялото кристално тяло се поставя вътрешноочен унифокален или мултифокален имплант. Два месеца след операцията често се налага допълнителна корекция.
Глаукома
Тя може дълги години да не предизвика никакви симптоми, като в същото време разрушава зрителния нерв, ограничава зрителното поле и може да доведе до слепота, ако не се вземат мерки. Тази болест се дължи на прекалено голямо налягане върху очното дъно.
Съществуват лекарства под формата на капки за очи, с които се коригира това налягане. В краен случай може да се пристъпи и към хирургическа операция. И двете възможности позволяват само да се избегнат усложненията, но не и окончателно излекуване.
Дегенерация на макулата
Постепенното разрушаване на макулата води до нарушаване на финото зрение - това, което позволява да се забелязват детайлите. Не е засегнато периферното зрение. Появява се тъмно петно в центъра на зрителното поле, правите линии се деформират, трудно става разпознаването на лицата - това са симптомите на непоправимо повредената ретина.
За да не се стигне дотам, след 55-годишна възраст /или след 50 при предишни случаи на дегенерация на макулата в семейството/ трябва да се посещава очния лекар един път в годината. Съществуват методи за предотвратяване на заболяването чрез лазер и интраокулярни инжекции.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N5 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N6 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Диета №4 - при хронични чревни заболявания
- Трънка
- Алтернативна терапия при глаукома
- Чия, чиа
- КП № 265 ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ ПРИ БОЛЕСТИ НА ОПОРНО-ДВИГАТЕЛЕН АПАРАТ
- Алтернативната медицина при увреждане на зрителния нерв
- Юка
- Ароматна кализия
Коментари към От какво боледуват очите?