Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Петвалентна ваксина - пентаксим

Петвалентна ваксина - пентаксим

от 10 юни 2011г.
Петвалентна ваксина - пентаксим - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Петвалентната ваксина е включена в Новия имунизационен календар на България от 10.4.2010г. и съдържа в съответствие със съвременните изисквания:

- инактивирана полиоваксина - нов стандарт за безопасност при ваксинацията срещу полиомиелит (няма риск от ваксино-асоцииран паралитичен полиомиелит)
- безклетъчна коклюшна ваксина - значително намаление на честотата на нежеланите реакции
-ХИБ - защита от тежки инфекции (менингит, пневмония, епиглотит) в ранната детска възраст

Употреба на комбинирани ваксини: Основна област в съвременната ваксинология-поради:
- ефикасност като при моноваксините
- добър профил на безопасност

Цел на въведените през последните години комбинирани / многокомпонентни ваксини/ е да намалят броя на приложeните дози и да облекчат имунизационните схеми. Комбинирани ваксини са въведени в развитите страни още през четиридесетте години на миналия век. Те имат ефикасност като при моноваксините с много добър профил на безопасност, улеснено съхранение и употреба, намален брой инжекции (убождания), което създава допълнителен комфорт и удобство с оптимален брой визити при лекаря.

Комбинираните ваксини имат значение и за общественото здравеопазване чрез опростяване на имунизационните календари, потенциално увеличение на имунизационния обхват и въвеждане на нови антигени. Ваксината осигурява защита от 5 заболявания в 1 спринцовка:

ДИФТЕРИЯ

ТЕТАНУС

КОКЛЮШ

ПОЛИОМИЕЛИТ

Haemophilus influenzae тип b (ХИБ)

Дифтерия

Дифтерията е остро бактериално заболявано, засягащо предимно сливиците, фаринкса, ларинкса, носа . Етиологичният причинител е неспорообразуващ, безкапсулен, плеоморфен грам-положителен бацил, който отделя екзотоксин, блокиращ синтезата на протеини в засегнатите индивиди. Боледуват най-често деца на възраст от 1 до 5 години. Единствен резервоар на дифтерийния бацил е човек - заболяло лице или здрав носител. Заболяването се предава чрез директен контакт със секрети от кожата или от респираторния тракт на болни или носители.. Бактериите проникват в организма най-често през гърлото, носа и ларингса, по-рядко през очите, ушите или чрез рани и по полов път.Инкубационният период е между 2 и 5 , до 30 дни. Характерна лезия е образуването на сивкав налеп(мембранозен), здраво залепнал за подлежащата лигавица и възпаление на околната тъкан, първоначално на мястото на проникване. Има лека болка и подуване на регионалните лимфни възли особено в шийната зона (т.нар. биволски врат). Мембраните могат да запушат дихателните пътища при т.нар. круп, което е животозастрашаващо състояние и изсиква незабавна медицинска помощ за осиуряване проходимостта на дихателните пътища. В хода на заболяването се засягат и други органи (надбъбречна жлеза, сърце, периферни нерви).
Освен описаната мембранозна форма има и разпространена форма протичаща по-тежко. Телесната температура достига до и над 39 градуса С, налице са силна отпадналост и главоболие. Налепите са разположени и зад сливиците, по дъгите на небцето, по страничните и задните повърхости на гърлото.

Най-тежка е токсичната форма на заболяването.. Усложнения : парализа на дихателната мускулатура и лицевата мускулатура,на шията, трупа , крайниците, развитие на тромбоцитопения, ренална тубулна некроза, токсична кардиомиопатия и токсична невропатия. Лечението се провежда в болнично инфекциозно заведение. Прилага се противодифтериен серум. По показание се прилагат антибиотици от пеницилиновата група. При токсична форма допълнително се използват кортикостероиди, коктейли с глюкоза и витамини, кислород. По спешно показание се извършва интубация или трахеостомия. Профилактиката се състои в прилагане на задължителна противодифтерийна ваксина.

Тетанус

Тетанусът е остро заболяване със световно разпространение. То е незаразно, преносимо токсо-инфекциозно състояние, поразяващо хора и животни и често е фатално. Характеризира се с интензивни, интермитентни мускулни спазми и вторична генерализирана ригидност в резултат на невротоксин (тетаноспазмин) ,продуциран от грам-положителни бактерии (клостридиум тетани). Тетаничнита бактерия и нейните спори попадат в почвата чрез изпражнения на тревопасни животни - бактерионосители. Входната врата за инфекцията е нараняване на кожата или лигавиците и директно поселяване в човешкия организъм. Заболяването по-често се среща у деца. Възможно е заразяване при раждането, като се използват не стерилни инструменти за прерязване на пъпната връв.

Различават се четири клинични периода. Инкубационен период - от 5 до 15 дни. По-кратък инкубационен период обикновенно се последва от по-тежка болестна картина. Продромалтияг период се характеризира със спазъм или гърч на дъвкателната мускулатура (тризмус).През периода на пълно развитие на клиничната симптоматика мускулните контрактури се разпространяват и генерализират надолу по цялото тяло, болезнени са, което е свързано с характерната извита поза на пациента (опистотонус), говорът и дъвченето се затрудняват извънредно много, гърчовете обхващат и мимическата мускулатура на лицето (характерно е тетаничното лице или сардонична усмивка). Тетаничните гърчове постепенно се засилват и стават по-продължителни (тетаничен статус). Съзнанието е запазено, което прави гърчовете още по-мъчителни. При оздравителния период при благоприятно развитие на заболяването са налице дезориентация, емоционална лабилност и депресия.

Усложнения на заболяването - фрактури, рабдомиолиза, аспирационна пневмония, бъбречна недостатъчност, аритмия, асфиксия, смърт.
Лечението се провежда в болнично инфекциозно заведение. При тежки случаи болните се включват на апаратно дишане.

Профилактиката се състои в задължителна ваксинация. Реваксинацията се провежда през 10-годишен интервал. При нараняване профилактично се прилага тетаничен анатоксин и при имунизирани лица, ако от последната имунизация са изминали повече от 12 месеца. При неимунизирани лица в такива случаи освен тетаничен анатоксин се прилага и противотетаничен серум.


Полиомиелит

Полиомиелитът се причинява от човешкия полиовирус и засяга предимно централната нервна система, като може да доведе до парализи. Заболяването е познато още като детски паралич, поради факта, че повечето случаи са при малки деца: 60-70% от случаите са при деца под 3 годишна възраст, 90%.- до 5 години .Човешкит полиовирус се отличава с голяма устойчивост в околната среда. Единствения резервоар на вируса са болните от полиомиелит или здравите вирусоносители, които отделят вируса чрез изпражненията. Заболяването се предава по фекално-орален механизъм. Описан е и въздушно-капков механизъм на предаване.. Проникналият в устата вирус се заселва и размножава в лимфните възли на фаринкса, и на чревната лигавица, откъдето се отделя чрез изпражненията в околната среда. Вирусът достига до всички органи и системи, може да проникне през определен тип нервни клетки, като последващото му мултиплициране в тях може да ги убие. Инкубационният период е от 5 до 35 дни. Клинично може да протече като асимптомно заболяване до парализи и дори смърт. Субклиничните инфекции зависят от щама на вируса, като изчисленото съотношение субклинични към клинични инфекции варира между 60:1 и 1000:1.

Различават се две форми на заболяването - паралитична и непаралитична.

При паралитичната форма след инкубационния период се развива грипоподобен синдром с главоболие, фебрилитет, повръщане, болки в гърлото, коремна болка и дискомфорт, безапетите и мускулни болки. След 3 до 8 дни настъпва разгърнат стадий на болестта - с изпотявания, сънливост или възбуда, ригидност на врата, поява на патологични рефлекси, болка и вялост на мускулатурата, особено на долните крайници, потрепвания на мускулите, трудно преглъщане, промяна в гласа, парестезии. В резултат на заболяването се развива най-често изолирана, асиметрична вяла парализа.. При засягане на витални центрове в ЦНС (булбарна форма) може да настъпи артериална хипертония, сърдечни усложнения и асфиксия. При засягане на дихателната мускулатура (засягане на дихателните центрове в мозъка) се развива дихателна недостатъчност и смърт. Възстановителният процес продължава от 2-4 месеца, а след това настъпилите вяли парализи остават в стационарно състояние. В почти 65% от случаите парализите имат траен характер. Централно-мозъчната паралична форма протича много тежко, като смърт настъпва в следствие на парализа на дишането и гълтането.

Непаралитичната форма на полиомиелита протича с болестна картина на абортивен полиомиелит или полиомиелитен менингит.
Лечението се провежда в болнично инфекциозно заведение.
Профилактиката се състои в задължителна ваксинация с противополиомиелитна ваксина. По показание се извършва реваксинация на застрашени групи от населението, особено при епидемична обстановка

КОКЛЮШ

„Няколко проучвания в индустриалните страни сочат, че защитата/имунитета към коклюш намалява след 4-12 години."

"Все повече случаи на коклюш се съобщават при по-големи деца, юноши и възрастни..."

"Юношите и възрастните са значителен източник за предаване на B. Pertussis за неваксинираните кърмачета"

СЗО: Позиция за коклюшни ваксини: WHO position paper, Wkly Epidemiol Rep, 2010; 85 (40): 385-400.

Коклюшът е силно контагиозно заболяване. Механизмът на предаване на заразата е въздушно-капков . Заразяването става при вдишване на въздух, съдържащ коклюшни бактерии Входна врата е лигавицата на дихателните пътища ,където бактериите колонизират цилиарния епител През първата половина на 20 век то е било едно от най-разпространените и с най-висок леталитет заболявания в детската възраст в САЩ . Ежегодно са били регистрирани 5 до 10 000 смъртни случая.
От коклюш боледуват неимунни лица от всички възрастови групи. Заболяването се развива в три стадия: катарален, пароксизмален и реконвалесцентен. Коклюшът при деца остава неразпознат в 30-69% от случаите.

По препоръка на СЗО клинична диагноза коклюш може да бъде поставена на болен с кашлица с продължителност най-малко две седмици и при наличие поне на един от следните симптоми:

· Пароксизмален характер на кашлицата

· Инспираторен " реприз"

· Повръщане непосредствено след кашличния пристъп

· Липса на друга установена причина за кашлица

Лабораторната диагностика на B. pertussis е важен елемент за своевременното и правилно лечение. Лабораторните критерии за диагноза са :

- Доказване на специфичен за пертусис антитяло-отговор при липса на скорошна ваксинация

- Доказване на нуклеинова киселина

- Изолиране на Bordetella pertussis

Имуно-ферментният анализ/ELISA/ е метод, чрез който се установяват антитела от клас IgG или IgA . В основата на имунния отговор при инфекция с Bоrdetella pertussis е хуморалният имунитет. Титърът на антителата намалява в годините. След въвеждането на противококлюшната инактивирана клетъчна ваксина в почти всички Европейски страни /България1957г./, рязко намаляване на броя на заболелите, на тежките усложнения и на смъртните случаи. Ефикасността на ваксините е 80 % за профилактика на инфекцията и 95% за предотвратяване на смъртни случаи През 1976г. са в САЩ са регистрирани само 1010 случая, без нито един смъртен изход. В края на 70-те години приложението на противококлюшната ваксина е отменено в Англия, Швеция и Япония. В резултат на това в следващите години в Англия са регистрирани няколко големи епидемии.

В пост-ваксиналната ера се наблюдава подем на заболяванията от коклюшПоявяват се епидемични взривове, по- голям е броят на заболелите подрастващи и възрастни, регистрират се повторни заболявания , някои тежко протичащи, по-често при кърмачета с непълен имунизационен статус. Всяка година СЗО регистрира 40 милиона случая от коклюш и около 400 000 случая с фатален изход.

В Европа също се наблюдава подем на заболеваемостта от коклюш. . Същата тенденция се регистрира и у нас след 2003 година. На фона на благоприятните промени - рязко ограничаване на заболеваемостта и смъртността от коклюш под влияние на масовата имунизация, възникнаха два епидемиологични феномена - „остаряването" на инфекцията/ юношите и младите възрастни се превръщат в основен резервоар на инфекцията./ и увеличаване на разпространението.

„Остаряването" на инфекцията налага въвеждане на периодични реимунизации за поддържане на ваксиналната защита на всеки отделен индивид и на постигнатия профилактичния ефект от имунизацията.Имунизацията се извършва на втория, третия и четвъртия месец след раждането. Четвъртият прием е на 16 месечна възраст/ но не по- рано от 1 година след третия прием/, а петият - на 6 - години, с четирикомпонентна ваксина.

ВАКСИНАЛНИ СТРАТЕГИИ, ПРЕПОРЪЧАНИ ОТ ГЛОБАЛНАТА ИНИЦИАТИВА ЗА КОКЛЮШ :

Да се затвърдят и/или подобрят съществуващите стратегии за противококлюшна ваксинация при кърмачета и малки деца
Втора реимунизация за всички деца в предучилищна възраст (4-6 години)
Универсална имунизация на юноши
Селективна имунизация на майки на новородени деца, както и на близки контактни в семейството
Селективна имунизация на здравни работници
Селективна имунизация на служители, грижещи се за деца (новородени)

Имунизацията срещу Хемофилус инфлуенце тип В инфекции e включена в имунизационните календари в Европейските страни. Hib заболяванията са сериозен проблем при деца под 5 години .Те са причина за бактериален менингит , / при смъртност: 5-30% и постоянни дълготрайни последици в 15-35%/, пневмонии - според някои проучвания, Hib е отговорен за около 20% от тежките пневмонии, епиглотит и др. Според Световната здравна организация, Hib-инфекцията е втората по честота причина за смърт при деца под 5-годишна възраст.Инвазивните Hib-инфекции водят до тежки последици - глухота, епилепсия, умствена недостатъчност, дори смърт. Имунизацията е въведена в старите страни членки на ЕС от средата на 90те години (1992-1998). През 1992 година Великобритания включва в своя имунизационен календар за пръв път в света Hib ваксината при деца на 2,3 и 4 месеца. Независимо от това, през 1998 година е наблюдавано леко покачване на заболеваемостта, което е обяснено със спад в имунитета. По тази причина е направена промяна за Haemophilus infl. тип b ваксини с прилагане на „booster" доза през втората година от живота. Между 1999-2006 ваксината срещу Хемофилус инфлуенце тип В е въведена постепенно в националните имунизационни програми и в новите страни членки.

В новия имунизационен календар е включена Петкопмпонентната ваксина Pentacef / регистрирана в България като Pentaxim/ е т.н." 5 в 1 ваксина. Първичната имунизация се прилага в 3 дози, с едномесечни интервали помежду им на възраст 2,3 и 4 месеца. Реимунизацията е еднократна, най- често между 16-18 месечна възраст. Ваксината е с добър профил на безопасност и удобство на приложение - 5 ваксини в една спринцовка .

Ваксинирането трябва да се отложи при деца с повишена температура, остро заболяване и особено при инфекциозно заболяване или прогресиращо хронично заболяване, прогресиращи енцефалопатии с или без гърчове.
Най-чести реакции, наблюдавани в рамките на 48 часа след предходна ваксинация са : температура по-висока или равна на 40 ºС;синдром на непрекъснат плач; фебрилни или нефебрилни гърчове; хипотоничен-хипореактивен епизод. В такива случаи имунизацията трябва да бъде продължена с ваксина, която не съдържа коклюшна съставка.

3.0/5 7 оценки

Коментари към Петвалентна ваксина - пентаксим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Петвалентна ваксина - пентаксим
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:30
    Коментирайте "Петвалентна ваксина - пентаксим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Пристигна новата ваксина "Инфанрикс-IPV+Hib", заместител на "Пентаксим"
  • МЗ подписа договор за осигуряване на петвалентна ваксина за деца
  • Пациентски организации също успокояват: Пентаксим е безвредна!
  • Министерството на здравеопазването в Турция ще предостави на България петвалентни ваксини
  • Проф. Тодор Кантарджиев: Петвалентната ваксина вече е раздадена на личните лекари
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1386 дни, 10 часа и 36 мин.

Как да принтирам цифровия зелен сертификат за COVID ваксина

преди 1421 дни, 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival