Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Екология Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки

Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки

от 22 дек 2020г., обновено на 07 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Как опазваме живота на морските животни от пластмасата, изхвърлена в океана? Според ново проучване дори само намаляването на отпадъците в морето и океана, би спасило много от тях. Повече от 700 животински вида, от които половината познати на човека китоподобни (китове и делфини), всички морски костенурки и една трета от морските птици поглъщат пластмасови отпадъци.

Защо пластмасата е толкова опасна?

Когато животното погълне пластмаса, е много вероятно тя да запуши храносмилателния му тракт и така да причини бавна и мъчителна смърт от глад. Острите парчета пластмаса могат да пробият обвивката на червата му, което да доведе до инфекция и понякога фатален край. Дори едно мъничко късче пластмаса е възможно да отнеме живота на морско животно.

Близо 8 милиона тона пластмаса попадат в океаните всяка година, което прави задачата на еколозите още по-тежка. Как можем да ограничим вредата, която нанасяме на китовете и другите морски животни?

Сортиране на отпадъците

Така, както в претоварената болница пациентите биват категоризирани според спешността на състоянието им, и ние бихме могли да преценяваме и сортираме отпадъците така, че да не са заплаха за живота на тези уязвими видове.

Някои видове пластмаса са по-смъртоносни от други

През 2016 г. експертите откроиха 4 основни вида отпадъци, които реално застрашават живота на дивия животински свят: части от риболовни принадлежности, найлонови торбички, балони/ латексови материали и други пластмасови пособия.

Екип от австралийската научноизследователска организация "CSIRO" решава да провери твърдението, като събере и анализира данните от 76 различни изследвания върху 1 328 вида морски животни (132 китоподобни, 20 тюлена и морски лъва, 515 морски костенурки и 658 морски птици) от общо 80 животински вида.

В изследването участват Лорън Роман, изследовател по въпросите на океана и атмосферата, Брита Денис Хардести, Крис Уилкокс и Камар Шуйлер, всички от научноизследователската организация "CSIRO".

Учените проучват всеки тип отпадък, причинил най-много смъртни случаи сред животните във всяка от гореизброените групи, както и степента на смъртен риск, или колко често те умират при взаимодействие с отпадъка. Те стигат до същите заключения по отношение на 3 от 4 типа отпадъци.

Найлоновите торбички запушват чревния тракт на животното

Меките отпадъци като найлонови торбички или опаковки са опасни, тъй като могат да причинят блокиране на чревния тракт и животното да загине от глад. Това е най-честата причина за смърт сред всички видове животни. Подобни пластмасови отпадъци са изключително смъртоносни за китоподобните и морските костенурки.

Остатъци от риболовни принадлежности като рибарски мрежи, корди и кукички предизвикват смъртта на по-едрите животни, най-вече тюлени и морски лъвове.

Погълнатите отпадъци затрудняват придвижването на животните във водата

Костенурките и китовете, които поглъщат отпадъци и останки, плуват по-трудно и често стават жертва на преминаващи кораби или лодки, които не успяват да заобиколят достатъчно бързо. Обратно, тюлените и морските лъвове не поглъщат толкова много пластмасови отпадъци, колкото риболовни принадлежности.

Балоните и другите латексови продукти, въжетата и гумата са пагубни за по-дребните животински видове, а твърдите пластмасови отпадъци са най-честата причина за смърт при морските птици.

Гумените, металните и латексовите отпадъци, както и изхвърлените риболовни принадлежности са най-опасни за птиците, като тяхното попадане в организма им, най-често води до фатален край.

Как да предпазим морския животински свят?

Най-ефективният начин за намаляване на смъртните случаи сред морските животни е да намалим използването на пластмасовите изделия, които доказано са най-опасни за тях.

Трябва да обърнем специално внимание на големите пластмасови изделия, които могат да се разпаднат на по-малки части във водата. По-дребните отпадъци не са основен приоритет, защото причиняват много по-рядко смъртта на животните.

Меките пластмасови изделия като торбички и опаковки например са сред десетте най-често изследвани замърсители във водата в световен мащаб. В някои страни използването на найлонови торбички бе забранено или обложено с висок данък, което даде нужния резултат.

Друг метод за ограничаване замърсяването на околната среда е чрез изграждането на местни станции за рециклиране на отпадъци. Рециклирането удължава живота на пластмасата и същевременно намалява негативния ефект от масовото й използване в ежедневието.

Риболовните принадлежности са особено смъртоносни за морските животни. 5,7% от всички рибарски мрежи и 29% от кордите се губят в морските или океанските води всяка година. Въвеждането на наредби за производството на принадлежности, които се губят по-трудно или са с по-високо качество, може да намали значително процентите и съответно рисковете за морските животни.

Други стъпки, които могат да намалят замърсяването на моретата и океаните

  • Поощряване на хората да подменят и поддържат риболовните си принадлежности в добро състояние, както и да не изхвърлят мрежите в открито море.
  • Строги наказания или забрана за извършване на риболовна дейност на места, където загубата на рибарски принадлежности крие големи рискове.
  • Сериозни санкции за неправомерно изхвърляне на отпадъци.
  • Полезно би било любителите рибари да бъдат запознати с опасните последствия при поглъщане на техните принадлежности от морските животни.

Балони, латексови и гумени материали се срещат по-рядко във водите на моретата и океаните, но са много смъртоносни, особено за морските костенурки и морските птици. Необходимо е да се уреди със закон правото за пускането на балони по време на тържества.

Отпадъците по бреговете на Австралия намаляха значително благодарение на силната политическа воля и промяната в начина на мислене на гражданите. Само с обединените усилия на обществото и властите могат да бъдат решени сериозни екологични проблеми, какъвто е замърсяването на околната среда.

Източник:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/these-are-the-plastic-items-that-most-kill-whales-dolphins-turtles-and-seabirds
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Рибата в Тихия океан е поразена от раково заболяване Рибата в Тихия океан е поразена от раково заболяване
  • Вредна ли е наистина черната пластмаса за здравето Вредна ли е наистина черната пластмаса за здравето
  • Не използвайте многократно пластмасови бутилки! Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
  • Естествените влакна натрупват повече опасни съединения от изкуствените Естествените влакна натрупват повече опасни съединения от изкуствените
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОКЕАНИТЕ: КНИГА ЗА ОТКРИВАТЕЛИ - ЕГМОНТ
11.90лв.

ОКЕАНИТЕ: КНИГА ЗА ОТКРИВАТЕЛИ - ЕГМОНТ

СТАНДЕЛИ ГРЕБЕН ЗА ГЪСТА И КЪДРАВА КОСА
2.60лв.

СТАНДЕЛИ ГРЕБЕН ЗА ГЪСТА И КЪДРАВА КОСА

ЛОВИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО BABY SHOWER ЗА МОМИЧЕ
78.00лв.

ЛОВИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО BABY SHOWER ЗА МОМИЧЕ

ПЪТНА КУТИЙКА ЗА ЛЕКАРСТВА
5.00лв.

ПЪТНА КУТИЙКА ЗА ЛЕКАРСТВА

СТАНДЕЛИ ГРЕБЕН ЗА ТОПИРАНЕ
1.65лв.

СТАНДЕЛИ ГРЕБЕН ЗА ТОПИРАНЕ

СТАНДЕЛИ ЧЕТКА ЗА КОСА - ЕДНОРОГ СИНЯ
7.30лв.

СТАНДЕЛИ ЧЕТКА ЗА КОСА - ЕДНОРОГ СИНЯ

Коментари към Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 11:09
    Коментирайте "Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Старата туба може да се превърне в полезна лопатка
  • Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
  • 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
  • Вредна ли е наистина черната пластмаса за здравето
  • Откриха микропластмасови частици в проби от човешки мозък
  • Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
  • Направете си удобна саксия за разсад от пластмасова бутилка
  • Нов вид медуза беше открит 3 километра под повърхността на океана и външния й вид е наистина нереален
  • 14 алтернативи на пластмасата, с които да опазите околната среда
  • Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Талцид- убиец на киселини!

преди 5204 дни, 19 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 23 часа и 10 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 19 часа и 20 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 12 часа и 1 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 18 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival