Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки
Как опазваме живота на морските животни от пластмасата, изхвърлена в океана? Според ново проучване дори само намаляването на отпадъците в морето и океана, би спасило много от тях. Повече от 700 животински вида, от които половината познати на човека китоподобни (китове и делфини), всички морски костенурки и една трета от морските птици поглъщат пластмасови отпадъци.
Защо пластмасата е толкова опасна?
Когато животното погълне пластмаса, е много вероятно тя да запуши храносмилателния му тракт и така да причини бавна и мъчителна смърт от глад. Острите парчета пластмаса могат да пробият обвивката на червата му, което да доведе до инфекция и понякога фатален край. Дори едно мъничко късче пластмаса е възможно да отнеме живота на морско животно.
Близо 8 милиона тона пластмаса попадат в океаните всяка година, което прави задачата на еколозите още по-тежка. Как можем да ограничим вредата, която нанасяме на китовете и другите морски животни?
Сортиране на отпадъците
Така, както в претоварената болница пациентите биват категоризирани според спешността на състоянието им, и ние бихме могли да преценяваме и сортираме отпадъците така, че да не са заплаха за живота на тези уязвими видове.
Някои видове пластмаса са по-смъртоносни от други
През 2016 г. експертите откроиха 4 основни вида отпадъци, които реално застрашават живота на дивия животински свят: части от риболовни принадлежности, найлонови торбички, балони/ латексови материали и други пластмасови пособия.
Екип от австралийската научноизследователска организация "CSIRO" решава да провери твърдението, като събере и анализира данните от 76 различни изследвания върху 1 328 вида морски животни (132 китоподобни, 20 тюлена и морски лъва, 515 морски костенурки и 658 морски птици) от общо 80 животински вида.
В изследването участват Лорън Роман, изследовател по въпросите на океана и атмосферата, Брита Денис Хардести, Крис Уилкокс и Камар Шуйлер, всички от научноизследователската организация "CSIRO".
Учените проучват всеки тип отпадък, причинил най-много смъртни случаи сред животните във всяка от гореизброените групи, както и степента на смъртен риск, или колко често те умират при взаимодействие с отпадъка. Те стигат до същите заключения по отношение на 3 от 4 типа отпадъци.
Найлоновите торбички запушват чревния тракт на животното
Меките отпадъци като найлонови торбички или опаковки са опасни, тъй като могат да причинят блокиране на чревния тракт и животното да загине от глад. Това е най-честата причина за смърт сред всички видове животни. Подобни пластмасови отпадъци са изключително смъртоносни за китоподобните и морските костенурки.
Остатъци от риболовни принадлежности като рибарски мрежи, корди и кукички предизвикват смъртта на по-едрите животни, най-вече тюлени и морски лъвове.
Погълнатите отпадъци затрудняват придвижването на животните във водата
Костенурките и китовете, които поглъщат отпадъци и останки, плуват по-трудно и често стават жертва на преминаващи кораби или лодки, които не успяват да заобиколят достатъчно бързо. Обратно, тюлените и морските лъвове не поглъщат толкова много пластмасови отпадъци, колкото риболовни принадлежности.
Балоните и другите латексови продукти, въжетата и гумата са пагубни за по-дребните животински видове, а твърдите пластмасови отпадъци са най-честата причина за смърт при морските птици.
Гумените, металните и латексовите отпадъци, както и изхвърлените риболовни принадлежности са най-опасни за птиците, като тяхното попадане в организма им, най-често води до фатален край.
Как да предпазим морския животински свят?
Най-ефективният начин за намаляване на смъртните случаи сред морските животни е да намалим използването на пластмасовите изделия, които доказано са най-опасни за тях.
Трябва да обърнем специално внимание на големите пластмасови изделия, които могат да се разпаднат на по-малки части във водата. По-дребните отпадъци не са основен приоритет, защото причиняват много по-рядко смъртта на животните.
Меките пластмасови изделия като торбички и опаковки например са сред десетте най-често изследвани замърсители във водата в световен мащаб. В някои страни използването на найлонови торбички бе забранено или обложено с висок данък, което даде нужния резултат.
Друг метод за ограничаване замърсяването на околната среда е чрез изграждането на местни станции за рециклиране на отпадъци. Рециклирането удължава живота на пластмасата и същевременно намалява негативния ефект от масовото й използване в ежедневието.
Риболовните принадлежности са особено смъртоносни за морските животни. 5,7% от всички рибарски мрежи и 29% от кордите се губят в морските или океанските води всяка година. Въвеждането на наредби за производството на принадлежности, които се губят по-трудно или са с по-високо качество, може да намали значително процентите и съответно рисковете за морските животни.
Други стъпки, които могат да намалят замърсяването на моретата и океаните
- Поощряване на хората да подменят и поддържат риболовните си принадлежности в добро състояние, както и да не изхвърлят мрежите в открито море.
- Строги наказания или забрана за извършване на риболовна дейност на места, където загубата на рибарски принадлежности крие големи рискове.
- Сериозни санкции за неправомерно изхвърляне на отпадъци.
- Полезно би било любителите рибари да бъдат запознати с опасните последствия при поглъщане на техните принадлежности от морските животни.
Балони, латексови и гумени материали се срещат по-рядко във водите на моретата и океаните, но са много смъртоносни, особено за морските костенурки и морските птици. Необходимо е да се уреди със закон правото за пускането на балони по време на тържества.
Отпадъците по бреговете на Австралия намаляха значително благодарение на силната политическа воля и промяната в начина на мислене на гражданите. Само с обединените усилия на обществото и властите могат да бъдат решени сериозни екологични проблеми, какъвто е замърсяването на околната среда.
https://www.iflscience.com/plants-and-animals/these-are-the-plastic-items-that-most-kill-whales-dolphins-turtles-and-seabirds
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ МОЗАЕЧНА СТИКЕРНА КНИЖКА ОКЕАН 40161
ОКЕАНИТЕ: КНИГА ЗА ОТКРИВАТЕЛИ - ЕГМОНТ
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО БЯЛО 330 мл 78018
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ЛЕЙКА ЗА ВОДА - ЦВЕТЕ 16724
ДЪНЛОП СПОРТНА БУТИЛКА РОЗОВА 1 л DNP0077
ПРИТИ ТАЙМ ПИЛА ПЕТИ RA 3101
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
- Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
- Цветен парк от 3 тона пластмасови отпадъци
- 14 алтернативи на пластмасата, с които да опазите околната среда
- Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
- Високи концентрации на забранени химикали са открити на дъното на Тихия океан
Коментари към Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки