Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват

Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват

от 26 юни 2013г.
Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Внимавайте как се храни детето ви, алармира д-р Светлана Бояджиева, един от водещите специалисти по хранителни разстройства в България.

Според нея проблемът често е в това, че родителите късно разбират за анорексията, тъй като нещата се развиват прекалено бързо. Единият ден детето казва, че е яло в училище, на другия - че го боли корем. Така може да минат няколко седмици, преди те да усетят, че нещо не е наред.

Допреди няколко години при рязко отслабване на детето родителите са го водели при всякакви специалисти - педиатри, гастроентеролози, гинеколози, защото цикълът изчезва. Или пък в токсикологията на "Пирогов", тъй като понякога се стига до опити за самоубийство - характерен симптом на заболяването. Тогава и лекарите невинаги са разпознавали истинския проблем и не са насочвали към специализирана психиатрична помощ.

За щастие, в последните години информираността по този въпрос е по-голяма и родителите по-бързо реагират. Буквално 2-3 месеца след началото на диетите те вече си записват час за преглед.

"Анорексията не представлява само намаляване на теглото", предупреждава д-р Бояджиева. Това е комплекс от всякакви други симптоми и намаляването на теглото е един от тях. По-скоро се променя драстично поведение, начинът на общуване - стават по-затворени.

Обикновено избягват да ядат заедно с други членове от семейството, а самото хранене се превръща в някакъв ритуал - в определени часове, по определен начин, с определени храни. Много разпространено е здравословното хранене, суровоядството, разделното хранене - всевъзможни диети. При отделните случаи е различно - всеки пациент използва някаква своя система с оттук-оттам чути или прочетени неща и си съставя собствен режим.

За началото на една диета винаги има конкретна причина, твърди д-р Бояджиева. Например криза на самочувствието или конкретна случка. Тогава човек предприема мерки да промени нещо към по-добро. Обикновено при жените това е свързано с промяна в прическата или теглото. В началото контролът върху теглото и храненето води до повишаване на самочувствието. И всъщност най-опасното е степента, до която някои задълбават в тези свои усилия. Защото в един момент настъпва точно обратното на това, което е давало самочувствие.

Системното недохранване води до компенсаторни преяждания, които действат като бомба върху самоувереността, че може да се контролира храненето. Но всичко това е биохимия - резултат на промени в мозъка, който вече работи по различен начин.

Сериозният проблем възниква, когато се стигне точно до това състояние, което при жените става много бързо.

Малки ограничения могат да доведат до промени в медиаторната система на мозъка и нарушено възприемане на собственото тяло. Въпреки че отслабват, рецепторите в тялото дават невярна информация в мозъка, където има нещо като снимка на това как изглеждаме. Тези рецептори работят погрешно или спират да работят изобщо. Затова човек отслабва, но не го усеща - типичен симптом на болестта. Подобно на това как при ампутиран крайник пациентът продължава да изпитва болка в него месеци наред. Така и тук - теглото вече е спаднало, но болните продължават да се чувстват тежки и оттам е стремежът към по-нататъшно отслабване.

Намесата на специалистите е в това да помогнат да се промени основната концепция на пациента за самия него. Защото при анорексиците теглото става основен критерий за самооценка. Те не се интересуват от успеха в училище, нито от това дали се справят с други неща. Не ги интересува дори другият пол, нито нещата, които са харесвали преди.

Важно е само теглото!

Най-малкият пациент, който е имала д-р Бояджиева, е 7-годишно момиченце, близначе. На такава малка възраст заболяването протича по-различно и причина за разстройството са проблеми в семейството, раздяла на родители, при които детето реагира с неядене, често съчетано и с отказ от пиене на вода.

Може би най-тежкият проблем при хранителните разстройства е, че този, който страда, не иска помощ. Искат я тези около него. В такива случаи родителите трябва да се консултират със специалист, за да им се обясни как да подходят, за да го доведат на преглед.

Терапията е дълъг процес на преобразуване на ценности, както и на постепенно захранване. В целия свят успеваемостта е 80%.

"При нас идват сами болните от булимия, но търсят помощ само за част от симптоматиката - казва д-р Бояджиева. - Иначе и едните, и другите повръщат. Но при анорексичките това става при т. нар. фалшиво (или субективно) преяждане, когато хапват нещо повече или по-различно от това, което са решили предварително, и след това бързат да го изкарат навън. При булимията е обратното. Организмът е включил защитните си реакции и постепенно теглото се повишава независимо от повръщането и лаксативите. Булимиците също се стремят да бъдат слаби, но ежедневно се сблъскват с провала на собствените си усилия да контролират храненето. Страшното при това състояние е, че от повръщането и злоупотребата с разхлабителни се нарушава електролитният баланс и има риск за аритмия и внезапна смърт. Макар че опасността от фатален изход е еднаква и при двете хранителни разстройства."

Разликата между двете болестни състояние е, че при анорексията проблемът се разпознава отдалеч.

"Докато булимиците изглеждат горе-долу нормално. Те винаги повръщат волево, даже с много усилия - с помощта на четки за зъби, на други предмети", категорична е д-р Бояджиева. И дори да твърдят, че организмът им не приема храна, но не е така.

В последните десетина години все повече жени на зряла възраст, които са основни клиенти на козметичните салони и пластичните хирурзи, също стигат до болестни състояния от диети. Д-р Бояджиева е имала пациентка на 60 и няколко години. Понякога при жените се получават рецидиви, ако са боледували в по-ранна възраст.

През последните 15 години обаче хранителните разстройства се появяват все по-често и при мъжете.
Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват.

"Никой не бива да си мисли, че диетите водят до загуба на апетит", категорична е д-р Светлана Бояджиева, специалист по хранителни разстройства у нас. Според нея това е много рядък симптом, който се появява едва в крайните стадии - когато се стигне до кахексия, т. е. крайна степен на измършавяване. В останалото време апетитът винаги се потиска волево.

Неправилно е да се говори за "свит" стомах. При недохранването се получава едно по-забавено изпразване на стомаха. Поради ниското тегло организмът включва в действие защитни механизми и храната стои по-дълго в стомаха, за да може по-голяма част от нея да се абсорбира. Това субективно може да се преживява като тежест, болка, дискомфорт, подчертава д-р Бояджиева.

Повечето анорексици не са били наистина дебели, те стигат до това състояние поради друга причина. Например отлична ученичка, но по-затворена не може да се впише в средата. Съучениците се подиграват и я обиждат на тегло.

Проблемът е, че от ранна детска възраст се придава негативна значимост на понятието "дебел". В приказките винаги лошата майка е дебела, грозна. Децата от малки са приучавани да се чувстват виновни, ако имат наднормено тегло.

Визуалната реклама кара младите хора да стигат до свръхидеализация на външността. А точно в пубертета тялото се променя така, че отдалечава тийнейджърите от идолите им. Те не могат да понесат тази закръгленост, почват да страдат, трудно приемат тялото си.

Затова д-р Бояджиева съветва родителите да разговарят повече с децата си, за да споделят те своите проблеми с тях, а не да ги оставят сами да ги изживяват и тълкува,т както могат.

Още по темата:
  • Рекламите с анорексично изглеждащи модели вече са забранени със закон в Израел Рекламите с анорексично изглеждащи модели вече са забранени със закон в Израел
  • Анорексията състарява кожата Анорексията състарява кожата
  • Анорексията прилича на диабета Анорексията прилича на диабета
  • Генетични причини може да стоят в появата на анорексията Генетични причини може да стоят в появата на анорексията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОРИАНДЪР 10 мл.
7.20лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КОРИАНДЪР 10 мл.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РЕЗЕНЕ 10 мл.
6.80лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ РЕЗЕНЕ 10 мл.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - с вкус на млечен шоколад 100 г
5.60лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - с вкус на млечен шоколад 100 г

Коментари към Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:27
    Коментирайте "Подражанието на модели, а не липса на апетит, кара момичета да гладуват"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки
  • Плавун
  • Методи за лечение на анорексия
  • Билки и натурални продукти използвани за подобряване на апетита
  • Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
  • Андрографис
  • Алтернативно лечение на анорексия
  • Истински истории: Най-анорексичната жена в света мечтаеше да бъде майка
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Круша кактус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 839 дни, 5 часа и 58 мин.

Тинтарос плюс 20 на 10 - кара ли ви да пълнеете?

преди 1827 дни, 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 5 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival