Полезен или вреден е черният пипер – какво показват проучванията
Известно е, че консумацията на големи количества от някои подправки може да бъде вредна за здравето, като например солта, която има неблагоприятно въздействие върху организма. Така ли е обаче и при друга често използвана подправка в кулинарията – черния пипер?
Черният пипер (Piper nigrum) е растение, чиито сушени плодове са част от традиционната индийска медицина (Аюрведа) от хиляди години. Практикуващите аюрведична медицина вярват, че подправката има „ветрогонни“ свойства – тоест облекчава метеоризма (наличие на газове в червата). В традиционната китайска медицина черният пипер пък се използва за лечение на епилепсия.
Съвременната наука предполага, че черният пипер наистина носи ползи за здравето поради наличието на алкалоид, наречен пиперин – съединение, мощен антиоксидант, което придава на подправката пикантен вкус.
Антиоксидантите са нискомолекулни съединения, които унищожават вредните вещества, наречени свободни радикали. Нездравословната диета, твърде многото излагане на слънце, алкохолът и тютюнопушенето могат да увеличат свободните радикали в организма. Излишъкът от тези нестабилни молекули може да увреди клетките, което ускорява процеса на стареене и води до редица здравословни проблеми, включително сърдечносъдови заболявания, рак, артрит, астма и диабет.
>>> Антиоксидантите като метод на лечение
Научно доказани ползи от черния пипер
Лабораторните изследвания при животни и клетки показват, че пиперинът противодейства на свободните радикали. В скорошно проучване учени разпределят плъхове в две групи – едната е подложена на нормална диета, а другата на диета с високо съдържание на мазнини. Втората група допълнително е разделена на две подгрупи, подложени съответно на диета с високо съдържание на мазнини и черен пипер и диета с високо съдържание на мазнини и пиперин.
Плъховете в групата на високомазнинната диета, включваща черен пипер или пиперин, имат ниски нива на маркери за увреждане вследствие на свободните радикали в сравнение с гризачите, които не са приемали подправката.
Научно доказано е също, че пиперинът има и противовъзпалителни свойства. Хроничното възпаление е свързано с редица заболявания, включително автоимунни заболявания като ревматоиден артрит. Проучванията върху животни показват, че пиперинът намалява възпалението и болката при плъхове с артрит.
Сред множеството ползи за здравето е и подобреното усвояване от организма на определени полезни съединения, като например ресвератрол – антиоксидант, който се среща в червеното вино, горските плодове и фъстъците. Проучванията показват, че ресвератролът може да предпази от сърдечни заболявания, рак, болест на Алцхаймер и диабет.
Проблемът при ресвератрола е, че той се разпада, преди червата да успеят да го абсорбират в кръвния поток. Установено е обаче, че черният пипер увеличава бионаличността на ресвератрол в организма.
Черният пипер може също да подобри усвояването на куркумин – активната съставка в куркумата. Доказано е, че консумацията на 20 милиграма пиперин с 2 грама куркумин подобрява наличността на куркумин при хората с 2000%.
Други проучвания разкриват също, че черният пипер може да подобри усвояването на бета-каротин – съединение, присъстващо в зеленчуците и плодовете, което организмът превръща във витамин А. Бета-каротинът е силен антиоксидант, който предпазва организма от вредното влияние на свободните радикали.
Черният пипер в борбата с рака
Учени смятат, че черният пипер може да бъде използван в борбата с рака. Проучвания в лабораторни условия показват, че пиперинът намалява клетъчната репродукция на рака на гърдата, простатата и дебелото черво и подпомага унищожаването на раковите клетки.
Изследователите сравняват 55 съединения от различни подправки и установяват, че пиперинът е най-добър за повишаване на ефективността на типичното лечение за тройно отрицателен рак на гърдата – най-агресивния вид рак.
>>> Какви са рисковите фактори за поява на рак на гърдата
Пиперинът също така показва обещаващи резултати за намаляване на резистентността към множество лекарства.
Всички изброени ползи от черния пипер обаче са доста несигурни, тъй като повечето изследвания са провеждани при клетъчни култури или животни. Освен това тези експерименти невинаги се извършват върху хора. Въпреки това добавянето на черен пипер към храната е малко вероятно да навреди – по-скоро ще бъде от полза за здравето.
Black pepper: healthy or not?: https://theconversation.com/black-pepper-healthy-or-not-179815
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУИС ЕНЕРДЖИ ТАЙНАТА НА БАЛЕРИНАТА СТЪПКА 2 СЛИМ капсули * 45
НовСУИС ЕНЕРДЖИ КОМПЛЕКТ ТАЙНАТА НА БАЛЕРИНАТА СТЪПКА 1 ДЕТОКС капсули * 14 + СТЪПКА 2 СЛИМ капсули * 45 + СТЪПКА 3 БАЛАНС капсули * 14
НовОСТРОВИТ ПИПЕРИН 95 капсули * 100
УЕБЪР НАУРАЛС КУРКУМА + ЧЕРЕН ПИПЕР капсули * 60
НовОСТРОВИТ АШВАГАНДА KSM-66 капсули 200 мг * 120
НовОЛ НУТРИШЪН ПИПЕРИН И ХРОМ капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Черен и бял пипер
- Използвайте 8 практични приложения на черния пипер
- Вълнен компрес с черен пипер ще загрее гърдите ви при простуда
- Пилешки крилца на фурна с хрупкава коричка
- Подобрете физическото и емоционално състояние с куркума и черен пипер
- Подхранете кожата на лицето си с 2 лесни маски с черен пипер
- Пилешко филе на тиган с черен пипер и лимон
- Покрийте порязаното място с черен пипер за спиране на кръвта и бързо заздравяване на раната
- Намалете високото кръвно с варен картоф и черен пипер
- Облекчете предменструалния синдром с черен пипер и алое
Коментари към Полезен или вреден е черният пипер – какво показват проучванията