Полово предаваната инфекция Микоплазма гениталиум може да доведе до безплодие
Лекари призовават да се обърне по-сериозно внимание на полово предавана инфекция с бактерията M. Genitalium, която не само че остава в сянката на някои болести като сифилис, СПИН или гонорея, но и крие сериозен риск от безплодие, ако не бъде лекувана навреме.
Всъщност в научните среди инфекцията Mycoplasma genitalium, наричана за кратко M. gen., е позната от десетилетия. Тя може да причини болка в гениталиите, кървене и подуване, а в случаите, когато не се открие достатъчно рано – безплодие или спонтанен аборт. Първият официално одобрен тест за болестта обаче е пуснат на пазара едва през 2019 г. Специалистите предупреждават, че голяма част от заразените остават недиагностицирани и не се лекуват.
Д-р Ирен Стафорд, доцент по майчино здраве и фетална медицина в медицинско училище „McGovern“, не може да си обясни защо опасната инфекция продължава да се пренебрегва от лекари и учени.
По време на Конференция, посветена на превенцията на полово предаваните болести, организирана от Центровете за превенция и контрол на заболяванията преди броени дни, Стафорд призова да се проведат повече и по-мащабни изследвания върху Mycoplasma genitalium.
Рискът от преждевременно раждане е два пъти по-висок при жени с Mycoplasma genitalium
Също като хламидиалната инфекция и гонореята, M. gen. Може да протече безсимптомно и в същото време да има тежки последици както за мъжете, така и за жените. При представителите на силния пол е възможно да се развие уретрит (възпаление на уретрата), а при жените – подуване на шийката на матката, възпаление на тазовите органи, спонтанен аборт, преждевременно раждане и безплодие. През май 2022 г. в списание „Sexually Transmitted Infection“ бяха публикувани резултатите от обширно изследване, според което рискът от преждевременно раждане при пациенти с инфекция M. gen е два пъти по-висок.
Дългосрочните последици остават неизвестни, което налага провеждането на повече тестове и изследвания.
Липса на диагностични инструменти и статистика
Няма статистика, която да посочва броя на хората, заразени с бактерията, и кои попадат в рисковата група. Причините за липсата на данни са три: тестът за Mycoplasma genitalium е на пазара едва от три години, лекарите не са задължени да регистрират и докладват колко техни пациенти са инфектирани, а Центровете за превенция и контрол на заболяванията не препоръчват редовни прегледи за откриване на инфекцията. Обикновено човекът бива тестван за Микоплазма гениталиум, ако, въпреки негативните резултати за другите сексуално предавани болести, оплакванията му не отшумят.
Според Ерик Мънсън, асистент по медицинско-лабораторни науки в университета „Marquette“, „единственият начин да се открият причините и факторите за разпространение на сексуално предаваните инфекции е чрез разработването на по-добри методи за тестване.“
Симптоми на Микоплазма гениталиум
Някои от симптомите на инфекция Mycoplasma genitalium са:
- болка и дискомфорт при уриниране;
- необичайна секреция;
- болка в ниската част на корема и кървене след секс при жените.
По данни на училището по обществено здраве към Вашингтонския университет 20% от жените и 16,5% от мъжете на възраст 15-24 години може да са заразени с M. gen. За сравнение, хламидиалната инфекция, която е най-често срещаната сексуално предавана болест в САЩ, засяга 4%-7% от сексуално активните млади жени.
Рискът от усложнения при жени, чиято бременност протича тежко, също е голям, което според д-р Стафорд налага тяхното проследяване и тестване за Микоплазма гениталиум. За съжаление, скрининг програмите са твърде скъпи и разходите невинаги са оправдани.
Има достатъчно доказателства, че скринингът и навременното лечение на хламидии и гонорея могат да предпазят човек от безплодие и възпаление на тазовите органи. M. Genitalium обаче остава слабо изследвана инфекция, на която учените трябва да обърнат повече внимание.
Антибиотична резистентност
Притеснението на експертите се дължи на факта, че бактерията M. Genitalium е развила резистентност към най-често предписвания за сексуално предавани болести антибиотик – азитромицин.
Друг медикамент с основна съставка моксифлоксацин е с доказана ефективност, но той има сериозни странични ефекти и е много опасен за бременни. Освен това експертите смятат, че честият или продължителен прием на моксифлоксацин също би могъл да отслаби действието му срещу бактерията.
Макар все още случаите на пациенти, резистентни към антибиотично лечение, да са сравнително малко, учените не крият тревогата си, че в определен момент инфекцията може да се окаже изключително трудна, дори невъзможна, за лекуване.
Засега препоръката на представители от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията е да се извършва тест за антибиотична резистентност и едва тогава да се предписва подходящ медикамент. Тестът обаче все още не е одобрен от Агенцията за контрол на храните и лекарствата. Няколко са специализираните изследователски центрове в САЩ, където може да се провери кой антибиотик би бил най-ефективен при лечение на Mycoplasma genitalium.
Преди да бъдат създадени надеждни тестове или нови антибиотици за пациенти с малко познатата полово предавана инфекция, може да минат години. Експертите са категорични, че трябва да се проведат информационни кампании, защото усложненията от Mycoplasma genitalium могат да бъдат много сериозни, а рискът от безплодие – реален.
Doctors urge more research into little-known STI linked to infertility in men and women: https://www.nbcnews.com/health/sexual-health/doctors-sti-mgen-infertility-men-women
Коментари към Полово предаваната инфекция Микоплазма гениталиум може да доведе до безплодие