Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19
На пръв поглед скуката изглежда като леко неудобство и рядко се приема сериозно, особено ако я сравним с яростта, гнева, раздразнението или постоянната тъга. Оказва се обаче, че постоянната и потискаща скука може да е опасна както за самия човек, така и за всички останали.
Скуката се превърна в особено сериозен проблем по време на пандемията от COVID-19. Особено по време на пълните локдауни те се оказа сериозно изпитание за хората. За това говори и скорошно проучване, осъществено от група европейски психолози, поръчано от италианското правителство. Според него втората най-често срещана негативна емоция по време на пандемията от COVID-19 е скуката. Най-пострадалите от нея са младите хора.
Според друго изследване от 2021 г. отегчените хора са много по-склонни да нарушават правилата за социална дистанция.
Изследването на американските учени
Изследователите от американските университети „Ватерло“ и „Дюк“ установяват, че скуката може да се окаже по-важен елемент от пандемията, отколкото се е очаквало.
От проучването, резултатите от което са публикувани в Personality and Individual Differences, става ясно, че скуката води до нарушено внимание, по-високи нива на депресия и на тревожност. Хората, които скучаят, е по-вероятно да имат проблеми с алкохола, наркотиците и хазарта.
Борещите се със скуката, са много по-склонни да нарушават правилата, наложени заради COVID-19. Учените подчертават, че поривът им за действие е толкова мощен, че те извършват действия против собствения си интерес и този на останалите. Проучването е ценно и защото показва колко трудно може да бъде за определени хора да живеят с карантинни ограничения. Затова учените препоръчват са нужни обществени инициативи, които да намалят скуката по време на затваряне и ограничаване, но е нужно те да са такива, че да подобрят спазването на правилата и да намалят изискванията за самоконтрол.
В проучването се включват 993 души.
Престъпления, резултат от скука
Възможно ли е? Колкото и странно да звучи някому престъпленията, извършени от скука, са напълно възможни и за съжаление не са толкова рядко явление.
Психолозите предполагат, че именно с това може да се обясни скокът на престъпността сред непълнолетни и младежи през летните месеци. Особено уязвими са младежите от семейства в неравностойно положение, които са в групата на най-уязвимите.
В началото на 2022 г. датски учени от Университета в Орхус публикуват обзор на девет проучвания за връзката между скуката и жестокостта. Резултатите показват, че садистични наклонности се наблюдават най-често при хората, които постоянно се оплакват от скука.
В едно от проучвания провеждат следния експеримент. Една част от участниците гледат в продължение на 20 минути скучно видео, показващо единствено падаща вода, другата част гледат вълнуващ документален филм за Алпите. Пред всеки от доброволците са поставени кафемелачка и чаша, в която има живи личинки. Те са посъветвани, когато им доскучае, да смелят личинките. Тринайсет души се съгласяват да го направят – всички те са от групата, наблюдавала скучното видео.
За петте вида скука
Професор Томас Гетц от Университета в Констанц, Германия определя пет варианта на чувството за скука на базата на два показателя. Първият е свързан с това дали човек се чувства добре или зле, а втория е свързан със степента на възбуда.
- Безразличната скука – това е най-спокойният вариант. При него човек не се интересува от нищо, но и не страда от това. Състоянието се появява често след продължително натоварване и силна умора.
- Калибрираната скука – В това състояние човек чувства леко вълнение и очаква с нетърпение началото на забавлението.
- Търсещата скука – за нея се говори, когато вниманието е вече готово да се захване с нещо
- Реакционната скука – състояние, в което скуката се превръща в мъчение. При нея са установени най-високите показатели на възбуда и отрицателна валентност. Човекът се дразни от ситуацията и много активно търси изход.
- Апатичната скука – последното и крайно състояние, в което човек страда от бездействието, но няма сили да промени каквото и да било.
Проф. Гетц уточнява, че реакционната скука е свързана с изключително високи нива на агресия. Тя най-често се открива при ученици и студенти.
Скуката и садизмът
Садизмът е сред най-тъмните и страшни черти на личността. Когато човек изпитва удоволствие от страданието на друго човешко същество, това винаги е знак, че нещо не е наред с него. На преден план излизат два хипотези. Едната е свързана с това дали садистите са по-склонни да нараняват другите от скука, а другата е дали изключителната скука е в състояние да събуди садиста у всеки един човек.
Според психолози от Университета в Орхус е напълно възможно и двете хипотези да са верни. Много често системата за възнаграждение ( сбор от мозъчни структури и невронни пътеки, които са отговорни за всички положителни и приятни емоции, състояния и преживявания) в човешкия мозък, може да бъде нарушена. В този случай хората ставата нетърпеливи, имат нужда от повече преживявания, често свързани с риск.
Кой е изложен на риск от скука
Съществуват различни ситуации, в които скуката става опасна. Социалният психолог Александър Шаховцов обяснява, че хроничната скука може да бъде проблем за хора с различен темперамент. Например, хора с висока чувствителност към награди или такива, които са прекалено чувствителни към болка и наказание.
Има данни, че хората, страдащи от скука, имат проблеми с определянето на емоциите си. Те трудно разбират какво им носи радост и какво ги притеснява. В същото време желанието да се избяга от решаването на проблемите чрез безсмислени забавления усложнява допълнително ситуацията. Вътрешният компас се заблуждава, принуждавайки човек да бяга винаги от неприятните усещания. В тези случаи е важна помощта на психотерапевт, съветва Александър Шаховцев.
От друга страна постоянната скука може да бъде заучено чувство и да се появи, когато нивото на стимулация е постоянно неадекватно. Примерът е за дете, което в училище се сблъсква постоянно с твърде прости или твърде трудни задачи.
Специалистите са категорични, че хората не бива да се страхуват от скуката. Добре би било от време на време да й се отдават, защото така със сигурност ще подобрят състоянието си и ще възстановят производителността си. В същото време обаче, е важно чувството за скука да се контролира, за да няма възможност тя да се превърне в разрушителна.
Психолозите съветват често да променяте ситуацията, като правите нещо познато по нов начин. Например, отивате на работа по нов маршрут. Специалистите са категорични, че е добре да проследяваме емоциите си и да преценяваме бързо кога и защо ни става скучно. В тези критични моменти е добре да се насочим към нови неща, които могат да осмислят живота ни, например, благотворителност, ново хоби или да научим нови неща.
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- 11 начина да определите дали сте скучни за останалите
- Ако в дома ви преобладава кафявият цвят, това може да отключи депресия и скука
- 6 причини защо винаги сте гладни - част 2
- Скуката в спалнята може да направи мъжете импотентни
- Хроничната скука отключва вредни навици
- „Омагьосани дни“ по време на пандемия – как да избягаме от тях
- Скуката води до стрес
- Да, понякога е полезно да скучаем и мързелуваме! Ето защо
Коментари към Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19