Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19

Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19

от 03 фев 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На пръв поглед скуката изглежда като леко неудобство и рядко се приема сериозно, особено ако я сравним с яростта, гнева, раздразнението или постоянната тъга. Оказва се обаче, че постоянната и потискаща скука може да е опасна както за самия човек, така и за всички останали.

Скуката се превърна в особено сериозен проблем по време на пандемията от COVID-19. Особено по време на пълните локдауни те се оказа сериозно изпитание за хората. За това говори и скорошно проучване, осъществено от група европейски психолози, поръчано от италианското правителство. Според него втората най-често срещана негативна емоция по време на пандемията от COVID-19 е скуката. Най-пострадалите от нея са младите хора.

Според друго изследване от 2021 г. отегчените хора са много по-склонни да нарушават правилата за социална дистанция.

Изследването на американските учени

Изследователите от американските университети „Ватерло“ и „Дюк“ установяват, че скуката може да се окаже по-важен елемент от пандемията, отколкото се е очаквало.

От проучването, резултатите от което са публикувани в Personality and Individual Differences, става ясно, че скуката води до нарушено внимание, по-високи нива на депресия и на тревожност. Хората, които скучаят, е по-вероятно да имат проблеми с алкохола, наркотиците и хазарта.

Борещите се със скуката, са много по-склонни да нарушават правилата, наложени заради COVID-19. Учените подчертават, че поривът им за действие е толкова мощен, че те извършват действия против собствения си интерес и този на останалите. Проучването е ценно и защото показва колко трудно може да бъде за определени хора да живеят с карантинни ограничения. Затова учените препоръчват са нужни обществени инициативи, които да намалят скуката по време на затваряне и ограничаване, но е нужно те да са такива, че да подобрят спазването на правилата и да намалят изискванията за самоконтрол.

В проучването се включват 993 души.

Престъпления, резултат от скука

Възможно ли е? Колкото и странно да звучи някому престъпленията, извършени от скука, са напълно възможни и за съжаление не са толкова рядко явление.

Психолозите предполагат, че именно с това може да се обясни скокът на престъпността сред непълнолетни и младежи през летните месеци. Особено уязвими са младежите от семейства в неравностойно положение, които са в групата на най-уязвимите.

скука

В началото на 2022 г. датски учени от Университета в Орхус публикуват обзор на девет проучвания за връзката между скуката и жестокостта. Резултатите показват, че садистични наклонности се наблюдават най-често при хората, които постоянно се оплакват от скука.

В едно от проучвания провеждат следния експеримент. Една част от участниците гледат в продължение на 20 минути скучно видео, показващо единствено падаща вода, другата част гледат вълнуващ документален филм за Алпите. Пред всеки от доброволците са поставени кафемелачка и чаша, в която има живи личинки. Те са посъветвани, когато им доскучае, да смелят личинките. Тринайсет души се съгласяват да го направят – всички те са от групата, наблюдавала скучното видео.

За петте вида скука

Професор Томас Гетц от Университета в Констанц, Германия определя пет варианта на чувството за скука на базата на два показателя. Първият е свързан с това дали човек се чувства добре или зле, а втория е свързан със степента на възбуда.

  • Безразличната скука – това е най-спокойният вариант. При него човек не се интересува от нищо, но и не страда от това. Състоянието се появява често след продължително натоварване и силна умора.
  • Калибрираната скука – В това състояние човек чувства леко вълнение и очаква с нетърпение началото на забавлението.
  • Търсещата скука – за нея се говори, когато вниманието е вече готово да се захване с нещо
  • Реакционната скука – състояние, в което скуката се превръща в мъчение. При нея са установени най-високите показатели на възбуда и отрицателна валентност. Човекът се дразни от ситуацията и много активно търси изход.
  • Апатичната скука – последното и крайно състояние, в което човек страда от бездействието, но няма сили да промени каквото и да било.

Проф. Гетц уточнява, че реакционната скука е свързана с изключително високи нива на агресия. Тя най-често се открива при ученици и студенти.

Скуката и садизмът

Садизмът е сред най-тъмните и страшни черти на личността. Когато човек изпитва удоволствие от страданието на друго човешко същество, това винаги е знак, че нещо не е наред с него. На преден план излизат два хипотези. Едната е свързана с това дали садистите са по-склонни да нараняват другите от скука, а другата е дали изключителната скука е в състояние да събуди садиста у всеки един човек.

Според психолози от Университета в Орхус е напълно възможно и двете хипотези да са верни. Много често системата за възнаграждение ( сбор от мозъчни структури и невронни пътеки, които са отговорни за всички положителни и приятни емоции, състояния и преживявания) в човешкия мозък, може да бъде нарушена. В този случай хората ставата нетърпеливи, имат нужда от повече преживявания, често свързани с риск.

Кой е изложен на риск от скука

Съществуват различни ситуации, в които скуката става опасна. Социалният психолог Александър Шаховцов обяснява, че хроничната скука може да бъде проблем за хора с различен темперамент. Например, хора с висока чувствителност към награди или такива, които са прекалено чувствителни към болка и наказание.

Има данни, че хората, страдащи от скука, имат проблеми с определянето на емоциите си. Те трудно разбират какво им носи радост и какво ги притеснява. В същото време желанието да се избяга от решаването на проблемите чрез безсмислени забавления усложнява допълнително ситуацията. Вътрешният компас се заблуждава, принуждавайки човек да бяга винаги от неприятните усещания. В тези случаи е важна помощта на психотерапевт, съветва Александър Шаховцев.

От друга страна постоянната скука може да бъде заучено чувство и да се появи, когато нивото на стимулация е постоянно неадекватно. Примерът е за дете, което в училище се сблъсква постоянно с твърде прости или твърде трудни задачи.

скука

Специалистите са категорични, че хората не бива да се страхуват от скуката. Добре би било от време на време да й се отдават, защото така със сигурност ще подобрят състоянието си и ще възстановят производителността си. В същото време обаче, е важно чувството за скука да се контролира, за да няма възможност тя да се превърне в разрушителна.

Психолозите съветват често да променяте ситуацията, като правите нещо познато по нов начин. Например, отивате на работа по нов маршрут. Специалистите са категорични, че е добре да проследяваме емоциите си и да преценяваме бързо кога и защо ни става скучно. В тези критични моменти е добре да се насочим към нови неща, които могат да осмислят живота ни, например, благотворителност, ново хоби или да научим нови неща.  

Източник:

https://nauka.tass.ru

Още по темата:
  • Хроничната скука отключва вредни навици Хроничната скука отключва вредни навици
  • Скуката в спалнята може да направи мъжете импотентни Скуката в спалнята може да направи мъжете импотентни
  • Скуката води до стрес Скуката води до стрес
0.0/5 0 оценки

Коментари към Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 21:11
    Коментирайте "Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • 11 начина да определите дали сте скучни за останалите
  • Хроничната скука отключва вредни навици
  • 6 причини защо винаги сте гладни - част 2
  • Скуката в спалнята може да направи мъжете импотентни
  • „Омагьосани дни“ по време на пандемия – как да избягаме от тях
  • Скуката води до стрес
  • Да, понякога е полезно да скучаем и мързелуваме! Ето защо
  • Ако в дома ви преобладава кафявият цвят, това може да отключи депресия и скука
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 9 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 27 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 8 дни, 41 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 15 часа и 30 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 15 часа и 30 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 9 дни, 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
11 начина да определите дали сте скучни за останалите 11 начина да определите дали сте скучни за останалите

11 начина да определите дали сте скучни за останалите

от 22 юли 2021г. Прочети повече
Ако в дома ви преобладава кафявият цвят, това може да отключи депресия и скука Ако в дома ви преобладава кафявият цвят, това може да отключи депресия и скука

Ако в дома ви преобладава кафявият цвят, това може да отключи депресия и скука

от 08 март 2013г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival