Правенето на много неща едновременно убива мозъка
Правенето на много неща едновременно убива мозъка, твърдят учени.
Според тях нашите мозъци не са устроени да действат многофункционално, а са проектирани да се съсредоточат върху едно нещо в даден момент. Затова т.нар. "мултитаскинг" само забавя мозъчните функции.
Неврологът Ърл Милър отбелязва, че мозъците не са свързани с многофункционалност. И когато хората мислят, че правят много неща едновременно, всъщност просто прескачат от една задача към друга много бързо и всеки път, в който това се случи, има когнитивна цена.
Постоянното превключване между различни задачи насърчава вредни за мозъка мозъчни навици. Когато завършим една малка задача (изпращане на имейл, отговор на въпрос), се отключва хормонът допамин, отговорен за чувството на удовлетворение. Мозъците ни обичат този хормон и така се стимулираме към мултитаскинг, за да получим незабавно удовлетворение. Това обаче създава опасна връзка, която ни кара да мислим, че сме свършили много работа, макар това да не е така. Според някои експерти дори проверяването на Фейсбук и Туитър е невронно пристрастяване.
Мултитаскингът едновременно понижава качеството и ефективността на работа, защото прави по-трудно организирането на мислите и филтрирането на ненужната информация. проучване на Лондонския университет дори сочи, че хората, които правят много неща едновременно, докато изпълняват когнитнивни задачи, имат сериозни спадове в своето IQ. Оказва се дори, че спадовете в коефициента на интелигентност са подобни на тези при безсънна нощ или при пушене на марихуана. Ужасна мисъл, нали?
Мултитаскингът също така увеличава производството на кортизол - хормон на стреса. Когато мозъкът ни непрекъснато превключва между задачите, това оставя у нас чувство на стрес и умора, карайки ни да се чувстваме психически изтощени, дори когато работният ден едва е започнал.
Според експертите най-голям принос за хаоса на мултитаскинга имат имейлите. Учените установяват, че дори мисълта за непрочетено ново писмо може да намали нашето IQ а 10 точки. Постоянното проверяване на пощата също ни разсейва, а проучване на Глобалния институт "Маккинси" установява, че служителите прекарват 28% от работната си седмица в проверка на имейли.
Едно проучване на университета в Съсекс дори алармира, че многозадачността може да нанесе перманентни когнитивни вреди, водещи до по-малка мозъчна плътност.
Експертите съветват да предпазим мозъка си от мултитаскинг чрез създаване на график. Да проверяваме имейлите си само 3 пъти на ден - сутрин, на обяд и преди тръгване, да изключим текстовите известия и да не проверяваме толкова често телефона си и социалните мрежи.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС
ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY GREY 36-41 057701
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY LILAC 36-41 057301
VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46 057702
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Асоциативни корови зони
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- 5 рискови лекарствени комбинации
Коментари към Правенето на много неща едновременно убива мозъка