Примерът на родителите влияе върху храненето на децата им, разкриват учени
Според експерти от университета в Орегон начинът, по който родителите възприемат и упражняват самоконтрол, определя с какво ще се хранят децата им и какви ще са вкусовите им предпочитания. Малките деца по природа имат слабост към захарта и солта в храните и обикновено развиват вкусови предпочитания, базирани на онова, което родителите им сервират.
Според ново проучване друг, не по-малко важен, фактор е представата на възрастните за самоконтрол и в каква степен те могат да го упражняват. Примерът на родителите е важен за децата, защото той формира тяхното поведение.
Много калории, малко ползи за организма - бич за съвременния човек
„Хранене, богато на калории, но с ниска хранителна стойност, е основната причина за затлъстяването по света, както и най-голямото предизвикателство за родителите на малки деца“, смята ръководителят на проучването Бетина Корнуел, декан на Катедрата по маркетинг към „Lundquist College of Business“.
Изследването е публикувано онлайн, а по-късно и в списание „Journal of Public Policy & Marketing“. То се фокусира върху предпочитанията към определени храни на родителите и до каква степен те се предават на децата им, в резултат на семейните събирания около масата.
Корнуел смята, че склонността на родителя да консумира повече сладко, мазно или солено, влияе върху количеството пакетирани храни, които купува на детето си през седмицата, а в дългосрочен план – и върху неговите вкусови предпочитания. Редовното предлагане на нездравословна храна на дете между 3 и 5 години го учи да я търси и в бъдеще. Другият проблем е, че така те все по-рядко приемат зеленчуци.
Учените провеждат две изследвания, за да проследят колко важно е за родителите да учат децата си на полезни навици и самоконтрол. Техният стремеж да възпитават вкуса им и да им покажат ролята на самоконтрола е основна движеща сила в цялостното възпитание. Друга цел на учените е да разберат дали умението за саморегулация може да се придобие и в каква степен.
Изследване №1
В първото проучване експертите разглеждат анкети, попълнени от родителите на 81 деца в предучилищна възраст, за да оценят доколко честотата на предлагане на пакетирани, вредни храни повлиява по-нататъшните им предпочитания. Според Корнуел съществува пряка и безспорна връзка – по-голямо предлагане, по-честа консумация.
Изследване №2
При второто изследване екипът решава да анализира в дълбочина възгледите на самите родители относно възпитанието на децата и да разбере дали те ги подтикват, макар индиректно, към избор на пакетирани храни, както у дома, така и в училище. Заключението се базира на отговорите на 122 родители и техните деца и на преките наблюдения върху малките ученици, избрали зеленчуци в обедното си меню, вместо сладка или солена пакетирана храна.
Изводи от изследванията
Става ясно, че децата, които по-често консумират преработени продукти, не обичат зеленчуци и не биха ги яли в училище.
Ако родителят обича сладки, мазни или солени храни и не си налага самоконтрол при тяхната консумация, е много вероятно да научи на същото и отрочето си. Ролята на родителското поведение е не по-малко важна от това колко пъти седмично му се предлага вредна храна. Родители, които нямат слабост към нито един от трите вида храни и се стремят да упражняват самоконтрол, ограничават достъпа до пакетирани и нездравословни храни и на своите деца.
Корнуел е категорична: Онова, което родителите приготвят или хапват у дома, влияе значително върху избора и на децата им, когато са навън.
Тя вярва, че родителите трябва да преосмислят своите представи за самоконтрол, за да осъзнаят колко сериозно всъщност влияят на децата си. Освен това, давайки добър пример, възрастните биха могли да променят в положителна посока начина си хранене и хранителните си навици. Променяйки себе си, те ще бъдат пример и за малките.
Ролята на хранителната индустрия
Корнуел не пропуска да спомене и ролята на хранителната индустрия. Производителите на хранителни продукти и бранд мениджърите e добре да осъзнаят, че широко предлаганите от тях пристрастяващи и супер вкусни храни, които са богати на мазнини, сол и захар, правят почти невъзможно ограничаването на тяхната консумация. А неограничената им консумация причиняват здравословни проблеми при децата.
„Консумацията дори само на един пакетиран продукт за деня, надвишава препоръчителния дневен хранителен прием. Продуктите трябва да се произвеждат по технологии, които да не са в ущърб на децата, като същевременно трябва да се разработват и нови, по-здравословни, които да привлекат тяхното внимание“, смята тя.
Университетът в Орегон, САЩ/Pixabay
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕТАБОЛ КОНТРОЛ капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовКОКОСОВО МАСЛО ОРГАНИК капсули 1000 мг * 120 NATURE'S WAY
ПРОМОКАМБОДЖАНСКА ГАРЦИНИЯ капсули * 60 БИОТИКА
НовБЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Билки и храни за потискане на апетита
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- д-р Петя Василева Петришка
Коментари към Примерът на родителите влияе върху храненето на децата им, разкриват учени