ПРОБЛЕМИТЕ В УШИТЕ - МОЖЕМ ДА СИ ПОМОГНЕМ И САМИ!
Болките във ушите са по силни през нощта. И причината не е във това че по трудно се намира лекар, когато всички са си легнали. Запушването на евстахиевата тръба, която свързва задната част на гърлото със средното ухо е най-честата причина за болка при деца и възрастни. Положението обикновено се усложнява от простуда, инфекция на синусите или алергия. През деня вие държите главата си изправена и евстахиевите ви тръби се отичат по естествен начин във задната част на гърлото. Също така, когато дъвчете или преглъщате мускулите на евстахиевите тръби се съкращават и в средното ухо влиза въздух. Но през нощта когато спите нещата се променят. Вие заспивате и се чувствате добре. Но тези тръби вече не се оттичат по естествен начин. И не преглъщате толкова често, така че във тях не влиза много въздух. А въздухът във средното ухо вече абсорбиран и се образува вакуум, който всмуква тъпанчето навътре. Тогава около полунощ се събуждате със чувството, че някой е пробол със горещ ръжен ухото ви. Болките във ушите могат да се дължат и на други причини - инфекции, промяна на налягането при пътуване със самолет или гмуркане на дълбоко във морето и други. Възможно е също така съвсем дребни неща например косъмчета при подстригване да попаднат в ушният канал и да раздразнят ухото. А има и отразена болка- болестен процес, който съществува някъде другаде, а предизвиква сърбеж, дразнене или бучене във ушите. Причината може да е и в зъбите, сливиците, гърлото, езика или челюстта. Когато ви болят ушите трябва да се консултирате със лекар. Но докато стигнете до него, ето някои бързи начини за спиране на болката:
В седнало положение болките ще намалеят
Няколко минути в седнало положение ще намалят подуването и оттичането на евстахиевите тръби ще започне. Преглъщането ще ви помогне за облекчаване на болките. Ако е възможно, докато спите, подпрете леко главата за по добре оттичане.
Продухайте ушите си със сешоара
Номерът на дядо да издухва димът от лулата си във болните уши има основание. Не димът облекчава болката. За да направите същото без да рискувате дробовете си, включете сешоара на слаба степен. Тогава, като го държите на 45 или 50 см от ухото насочете топлия въздух към болното ухо.
Раздвижете ушната мида
Ето един тест, който ще ви помогне да разберете дали имате отитис екстерна /възпаление на външното ухо/ или отитис медиа /възпаление на средното ухо/. Хванете ушната мида. Ако можете да я прегънете без да изпитате болка, проблемът ви може би е във средното ухо. Ако движението на ушната мида ви причинява болка тогава инфекцията явно е във канала на външното ухо.
Загрейте малко течно масло до телесна температура. Сложете бутилка с детско олио за масаж или течен парафин във съд с вода с телесна температура. Оставете го така, докато неговата температура се изравни със тази на водата. Капнете една или две капки от маслото във болното ухо - това ще облекчи болката. Никога не слагайте течности в ухото, ако мислите, че има вероятност че тъпанчето ви може да е спукано или пробито.
Дъвчете дъвка!
Повечето хора знаят, че това е един от начините да се потуши болката.
Притиснете ноздрите и си запушете носа
Ако летите над 10000 метра височина и ушите започнат да ви болят има какво да се направи. Притиснете ноздрите си и запушете носа. Напълнете устата със въздух и след това, като използвате мускулите на бузите и гърлото насочете въздуха към носа, като че ли се опитвате да го отпушите. Едно пукване ще ви подскаже кога се изравнили вътрешното и външното налягане на ухото.
Не спете, когато самолетът се приземява
Ако трябва да подремнете докато летите, затворете очи във началото, а не в края на пътуването.
Купете капки за нос!
Преди да се появят неприятностите използвайте отбъбващо средство /капки за нос/, което може да купите свободно ото аптеката. Например акот трябва да летите и ако знаете, че синусите ви ще се запушат и ще блокират ушите ви, използвайте капки за нос един час преди приземяване. В къщи използвайте отбъбващото средство преди да си легнете със запушен нос за да избегнете среднощната болка.
Внимавайте при гмуркане!
Подобно на хората, които летят със самолет, водолазите трябва да изравняват налягането вътре във ушите си със налягането на водата около тях или ще имат неприятности с ушите. Гмуркането на плитко е по вероятно да причини болки във ушите, защото най-големите промени в обема на въздуха стават в сравнително плитка вода /по-малко от 10 м/. Избягвайте прекалено прилепнали запушалки за ушите и водолазни костюми със плътно прилепващи качулки, които пречат за изравняване на налягането при спускане. Плуването на повърхността е свързано със по- малка промяна на налягането на тъпанчетата на плувците, от колкото от подводното плуване. Той препоръчва на спортуващите за развлечение да не се гмуркат на по дълбоко от 1,5 метра, за да не подлагат на стрес тъпанчетата си.
Избягвайте рисковите ситуации
Ако нищо не може да ви помогне избягвайте да пътувате със самолет или да се гмуркате, когато носът ви е запушен.
Разчитайте на лекарствата,
Които успокояват болката. Не забравяйте че взимането на обезболяващо лекарство /аспирин или ибопрофен/ ще ви осигури спокойствие, докато стигнете до лекаря.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИМАЛАЯ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С НИЙМ 150 мл
У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
ОТОСТИК БЕБЕ ПРЕДПАЗНА ШАПКА * 3
РИЪР ДЕТСКИ АНТИФОН 53083 53094
АРМОЛАЙН ПЕНСКОП
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Натурални средства за почистване на ушна кал
- д-р Георги Николов Георгиев
- Билки за лечение на инфекции на ушите
- д-р Диан Николов Деянов
- Изследване на гърлен секрет
- Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
- д-р Любомир Тодоров Гаврилов
- Травма на външното ухо при спортисти
- д-р Даниела Пеева Пиперкова
- д-р Анелия Иванова Кьосева
Коментари към ПРОБЛЕМИТЕ В УШИТЕ - МОЖЕМ ДА СИ ПОМОГНЕМ И САМИ!