Проучване показва, че биологичният часовник влияе върху ефективността на имунния отговор
Според скорошно проучване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences, биологичният часовник на човек влияе върху ефективността на имунния отговор на орзанизма. Всъщност CD8 Т-клетките, които са от съществено значение за борбата с инфекциите и раковите заболявания, функционират много различно в зависимост от това дали е ден или нощ. Изследването е проведено от екип учени, ръководени от д-р Николас Чермакиян от Изследователския център в Дъглас и д-р Натали Лабрек от болницата "Maisonneuve-Rosemont".
Циркадните ритми се генерират от „гени на часовника“, които влияят на повечето органи и клетки – включително тези на имунната система, чиято функция зависи от това коя част на деня е. Съответно има отделни циркадни ритми за различните аспекти на физиологията, включително сън, хранене, хормонална активност и телесна температура. Тези ежедневни ритми помагат на организма да се адаптира към цикличните промени на околната среда, като смяната на годишните сезони и цикъла ден и нощ.
В по-ранни изследвания екипът доказва, че Т-клетките реагират повече или по-малко според различното време на деня, но ролята на биологичния часовник в това явление остава неизвестна. „Използвайки модел на ваксина за мишки, ние забелязахме, че след ваксинацията силата на отговора на CD8 Т-клетки варира в зависимост от това по кое време на деня е поставена.“, обяснява д-р Чермакиян.
„Нашето проучване показва, че Т-клетките са по-склонни да се активират в определени часове на деня. Идентифицирането на механизмите, чрез които биологичният часовник модулира отговора на Т-клетките, ще ни помогне да разберем по-добре процесите, които регулират оптималните имунни отговори. Тези знания ще допринесат за подобряване на програмите за ваксинации и имунните терапии срещу рак.“, категорична е Натали Лабрек.
technology.org
Коментари към Проучване показва, че биологичният часовник влияе върху ефективността на имунния отговор