10 предупредителни знака за нарушения на съня и циркадните ритми
Нарушенията на съня и циркадните ритми (SCRD) са сложно и неразривно свързани помежду си. Според невроучения д-р Ръсел Фостър и неговия екип те са причина за голяма част от заболяванията при човека.
Сънят е само един, макар и много важен, клас биологични ритми, който лесно може да бъде нарушен и да нанесе поражения върху здравето. Настроението, концентрацията, енергичността, физическото представяне, възпалителните процеси и пристрастяването имат своите пикове и спадове в рамките на денонощието. Те зависят от специфична биологична особеност, чиято цел е да предскаже и осигури на тялото ресурсите, които смята, че са му нужни. Точно колкото и когато трябва. И в повечето случаи изпълнява задачата си успешно.
Макар гените ни също да реагират на положителни и отрицателни промени в заобикалящата среда, това не означава, че можем да пренебрегнем биологичните си ритми и да избегнем неприятните последици.
Кога сме най-застрашени?
Най-сериозните нарушения на съня и циркадните ритми (SCRD) настъпват при драстични промени в живота ни, често съпроводени както от осезаеми биологични изменения в организма, така и от липса на сън. Такива периоди са например следродилният, пубертетът и менопаузата, при която рискът от депресия нараства значително. Влияние върху процесите в нашето тяло оказват и други важни житейски събития като пенсиониране и започване на нова работа, които предизвикват промени в ежедневието и повишават нивата на стрес.
Нарушенията на съня и циркадните ритми често са резултат от боледуване, пътуване, преминаване на сменен режим на работа или преместване, особено в различна часова зона. Според изследване 97% от хората не успяват да се адаптират към нощните смени на работното място. SCRD води до изостряне на симптомите при пациенти с афективно или друг вид психично разстройство като биполярно и шизофрения. Ако настъпи дори незначително подобрение в цикъла на циркадните ритми, оплакванията отшумяват. Фрийман и колектив например откриват пряка връзка между лечението на нарушенията на съня и предотвратяването на психотични епизоди.
Връзка между биологичните ритми и различните заболявания
Леки промени в качеството на съня и в метаболизма ни се наблюдават и с напредването на възрастта. Тези биологични ритми не са толкова забележими, но също могат да бъдат нарушени, ако не се намесим.
Примери:
- Колебанията в стойностите на кръвната захар водят до диабет.
- Нарушенията в процеса по натрупване на мазнини за енергийни запаси са причина за наднормено тегло и затлъстяване.
- Компрометираният имунитет прави организма по-податлив на болести, включително рак.
- Хормоналният дисбаланс и промените в мобилността могат да предизвикат стомашно-чревни проблеми.
- Разширените и стеснените кръвоносни съдове, както и натрупванията на мазнини са предпоставка за сърдечносъдови заболявания.
- Запаметяването на информация и спомените са директно свързани с нивата на кортизол и влошеното качество на съня.
- Колебанията в стойностите на хормона допамин правят човека по-податлив на пристрастяване.
- Променливостта на сърдечната честота (HRV) е фактор при отключване на различни болести.
>>> Добра хигиена на съня: Какви са ползите от създаването на здравословни навици
Ранни предупредителни знаци за нарушения на съня и циркадните ритми
За да вземем нужните мерки и да се предпазим от възможните усложнения, изброени по-горе, е важно да разпознаем навреме първите признаци на SCRD. Експерти адаптират 10 въпроса от книгата на д-р Ръсел Фостър, които биха могли да ни подскажат, че страдаме от нарушения на съня и циркадните ритми.
1. Спи ли ви се? Чувствате ли се разсеяни или раздразнителни през деня?
2. Разчитате ли изцяло на алармата на телефона или на друг човек, за да се събудите сутринта?
3. Спите ли повече от обичайното за вас през почивните дни?
4. Отнема ли ви много време да се събудите и разсъните сутрин?
5. Случва ли ви се да се почувствате бодри и фокусирани едва вечерта или дори преди лягане?
6. Имате ли нужда от следобедна дрямка, за да сте ползотворни през целия ден?
7. Имате ли затруднения в концентрацията? По-импулсивни ли сте?
8. Изпитвате ли глад за кофеин, захарни напитки и снаксове?
9. Струва ли ви се, че се разболявате по-често и по-лесно?
10. Смятате ли, че сте по-тревожни и раздразнителни? Често ли се мени настроението ви? Изпадате ли в депресивни състояния?
Ако сте отговорили с „Да“ на поне няколко от гореизброените въпроси, вероятно страдате от нарушения на съня и циркадните ритми.
Биологичните ни ритми често диктуват поведението ни и са в постоянна връзка със заобикалящата среда. Всичко, което правим, всеки наш навик се отразява на настроението и представянето ни. Когато разберем как точно функционира този наш вътрешен часовник, ще бъде по-лесно да коригираме онова, което застрашава здравето ни. Устойчивостта, силният имунитет и доброто здраве зависят от циркадните ритми и синхронизацията на много „периферни“ вътрешни часовници, чиято важност обикновено пренебрегваме.
Биологичните часовници и ежедневието
Излагането на дневна светлина, храненето и физическата активност в най-подходящите за нашия хронотип часове от деня са само няколко от поведенческите промени, които биха ни помогнали да се възстановим по-бързо след заболяване.
Ако следваме нуждите на тялото си и се съобразяваме с естествените биологични процеси, които протичат в него, ще се научим да планираме задачите си за деня така, че да запазим добрия си тонус и настроение, да останем концентрирани и най-вече да се предпазим от болести.
10 Early Warning Signs of Circadian Rhythm Disruption: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/being-awake-better/202211/10-early-warning-signs-circadian-rhythm-disruption
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА
ОДЕЯЛО ОТ МЕРИНОСОВА ВЪЛНА КЛАСИК 140 см / 200 см
Безплатна доставка за България!ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120
ГРЕВИЯ СЛИЙП + МЕЛАТОНИН капсули * 60
ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ МАГНЕЗИЙ С ПРОБИОТИЦИ желирани таблетки * 60
НовХЕРБАРАЙС СЛИЙПУЕЛ капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
- Може ли магнезият да помогне за подобряване на съня
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Сънотворни средства
Коментари към 10 предупредителни знака за нарушения на съня и циркадните ритми