Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система

Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система

от 09 юни 2021г., обновено на 10 юни 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Когато микроорганизмите, като бактерии и вируси, ни заразят, имунната система преминава в действие. Обикновено се приема, че защитата срещу патогени е еднаква, независимо дали инфекцията се появява през деня, или през нощта. Но изследвания, обхващащи повече от половин век, показват, че телата ни действително реагират различно денем и нощем. Причината за това е, че нашият биологичен часовник, както и всяка клетка в тялото, включително имунните клетки, могат да определят кое време на деня е.

Връзката между биологичния часовник и имунната система

В продължение на милиони години биологичният часовник се развива, за да подпомогне оцеляването на вида. Всяка клетка в тялото съдържа съвкупност от протеини, чиито нива служат за определяне на времето. Знаейки дали е ден или нощ, организмът може да приспособи своите функции и поведение – като например огладняване в точно определено време.

Това се осъществява чрез генериране на 24-часови ритми, наричани също циркадни ритми, в клетките. Например биологичният часовник гарантира, че производството на мелатонин започва с настъпването на нощта, тъй като този хормон сигнализира на организма, че е време за сън.

Имунната система се състои от много различни видове имунни клетки, които циркулират в тялото и следят за „външни нарушители“. Но биологичният часовник определя местоположението на тези клетки в различното време от денонощието.

Най-общо казано, имунните клетки мигрират в тъканите през деня и циркулират в тялото през нощта. Целта на този циркаден ритъм е осигуряване на ефикасна защита на организма през деня, когато вероятността от заразяване е по-висока. През нощта пък концентрацията на имунни клетки в лимфните възли е най-голяма, тъй като именно там се изгражда памет за всички патогени, с които се е сблъскал организма. Това гарантира, че имунната система ще реагира по-добре на инфекцията при следващ контакт с нея.

Като се има предвид контрола на биологичния часовник върху имунната система, едва ли е изненадващо да научим, че някои изследвания показват, че времето на заразяване може да повлияе върху тежестта на заболяването.

Други проучвания разкриват, че и времето от деня, в което се приемат лекарствата, може да повлияе на ефективността им, но това зависи и от въпросния медикамент. Например, тъй като човешкият организъм произвежда холестерол по време на сън, приемът на краткодействащ статин (лекарство за понижаване на холестерола) непосредствено преди лягане осигурява най-голяма полза.

Биологичният часовник и ваксините

Все повече научни доказателства показват, че ваксините, които създават „имунна памет“ към определен патоген, се влияят от биологичния часовник и от времето на прилагане. Например рандомизирано проучване от 2016 г., включващо над 250 души на възраст 65 и повече години, разкрива, че противогрипната ваксина, прилагана сутрин между 09:00 и 11:00 часа, предизвиква по-силен имунен отговор в сравнение с поставената следобед – между 15:00 и 17:00 часа.

Данни за по-добра защита в резултат на ваксини, приложени рано сутрин, има и при хората, имунизирани срещу туберкулоза. Това доказва, че някои препарати могат да осигурят по-силен имунен отговор, когато се поставят в ранните часове на деня.

Повишеният имунитет вероятно се дължи на начина, по който биологичният часовник контролира съня. Всъщност проучвания установяват, че достатъчният сън след ваксинация за хепатит А подобрява имунния отговор чрез увеличаване на броя на специфичните за ваксината имунни клетки, които осигуряват дългосрочен имунитет.

Все още не е напълно изяснено защо сънят подобрява реакцията от ваксината, но това най-вероятно се дължи на начина, по който биологичният часовник контролира директно функцията и местоположението на имунните клетки по време на сън. Така например, докато човек спи, той препраща имунните клетки към лимфните възли, за да се създаде „имунна памет“ за инфекциите, с които се е срещнал организма през деня.

Разбира се, това повдига въпроса как тези открития могат да се свържат с настоящите програми за ваксинация срещу COVID-19 в световен мащаб. Начинът, по който работи биологичният часовник, може да бъде важен по отношение на това дали човек ще се зарази с коронавирус. Интригуващ факт е, че рецепторът, който позволява на вируса SARS-CoV-2 да влезе в клетките, е под контрол на вътрешния часовник.

Остава да се проучи дали времето на поставяне на ваксина срещу COVID-19 влияе върху имунния отговор. Предвид високата ефективност на много от препаратите срещу коронавирус и спешността, с която трябва да се имунизира световното население, препоръчително е хората да се ваксинират по всяко време на деня.

Използването на по-прецизен „времеви“ подход обаче може да осигури по-силен имунен отговор при настоящите и бъдещите ваксини, които нямат толкова висока ефективност, като например грипната ваксина.

Източник:

How well your immune system works can depend on the time of day: https://theconversation.com/how-well-your-immune-system-works-can-depend-on-the-time-of-day-161930

Още по темата:
  • 10 предупредителни знака за нарушения на съня и циркадните ритми 10 предупредителни знака за нарушения на съня и циркадните ритми
  • Периодичното гладуване подобрява метаболизма, ако се следват циркадните ритми на организма Периодичното гладуване подобрява метаболизма, ако се следват циркадните ритми на организма
  • Как сексът променя жената? Как сексът променя жената?
  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА
17.90лв.

СИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА

КОЕНЗИМ Q 10 капсули 60 мг * 30 ВАЛМАРК
35.20лв.

КОЕНЗИМ Q 10 капсули 60 мг * 30 ВАЛМАРК

ВИТАЛЕРС ШИЛАЖИТ капсули * 60
38.40лв.

ВИТАЛЕРС ШИЛАЖИТ капсули * 60

ПОЛИМАКС таблетки 100 мг * 100
80.60лв.

ПОЛИМАКС таблетки 100 мг * 100

ТОПВЕТ СИБИРСКИ ЖЕНШЕН тинктура 50 мл
15.80лв. 13.43лв.

ТОПВЕТ СИБИРСКИ ЖЕНШЕН тинктура 50 мл

ПРОМО
ЕХИНАЦЕЯ ПЛЮС капсули * 50 РАМКОФАРМ
16.10лв.

ЕХИНАЦЕЯ ПЛЮС капсули * 50 РАМКОФАРМ

Коментари към Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 07:16
    Коментирайте "Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Мастоцити
  • Клек
  • Имуноглобулин А (IgА)
  • Как сексът променя жената?
  • Лечение с интерферон
  • Мукозо-асоциирана лимфоидна тъкан
  • Рейши, Линг Ши, Линчжи
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Морски Бор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 155 дни, 21 часа и 58 мин.

Дължа ли данъци върху бакшишите и трябва ли да се обявяват пред НАП

преди 2402 дни, 18 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 15 часа и 27 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 8 часа и 8 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 14 часа и 59 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 22 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival