Псилоцибинът е толкова ефективен при депресия, колкото често използван антидепресант
Псилоцибинът, психоактивната съставка в халюциногенните гъби, може да бъде поне толкова ефективен, колкото често използвано антидепресантно лекарство. До това заключение стигат учени от Центъра за психеделични изследвания към „Imperial College London“.
Проучването
В най-строгото проучване до момента, оценяващо терапевтичния потенциал на психоактивната съставка в магическите гъби, изследователите сравняват две сесии на терапия с псилоцибин с шестседмичен курс с есциталопрам (селективен инхибитор на обратно поемане на серотонин) при 59 души с умерена и тежка депресия.
Участниците са разделени на две групи. В първата група са включени 30 души, които получават доза псилоцибин (25 мг) в началото на проучването и още една три седмици по-късно. Също така в продължение на шест седмици приемат плацебо капсули – по една на ден след първата доза и две на ден след втората. Във втората група взимат участие 29 души, които също получават два пъти псилоцибин, но в дози, които е малко вероятно да окажат някакъв ефект. Те също така приемат есциталопрам в продължение на месец и половина – една капсула от 10 мг на ден след първата доза псилоцибин и две на ден след втората.
По време на терапевтичните сесии с псилоцибин доброволците получават орална доза от веществото в специализирани клинична обстановка, докато слушат подбрана музика и получават психологическа подкрепа от регистрирани психиатри.
Състоянието на всички участници в проучването е оценено с помощта на стандартизирана скала за измерване на тежестта на депресивните симптоми. Оценката варира от 0 до 27 точки, като колкото по-висок е резултатът, толкова по-тежки са симптомите на депресия. В началото на проучването средният резултат на доброволците от групата, получаваща псилоцибин, е 14,5. Шест седмици по-късно обаче оценката намалява средно с 8 точки.
Псилоцибин – ефективен срещу депресия
Резултатите, публикувани днес, 15 април, в списанието „New England Journal of Medicine“, показват, че състоянието се подобрява при участниците и в двете групи, но подобрението настъпва по-бързо при тези, приемащи псилоцибин. Изследователският екип подчертава, че макар констатациите да са положителни, липсата на плацебо група и малкият брой участници ограничават наблюденията върху ефекта от лечението с психоактивната съставка.
Констатациите показват също, че хората, лекувани с псилоцибин, показват значителни подобрения в редица субективни симптоми, включително способността за изпитване на удоволствие и изразяване на емоции, понижаване на нивата на тревожност и суицидни мисли и поведение и повишаване на чувството на цялостно благосъстояние.
Групата на психоактивната съставка на халюциногенните гъби съобщава за по-малко случи на сухота в устата, безпокойство, сънливост и сексуална дисфункция, отколкото групата на есциталопрам. Главоболието, изпитано един ден след получаване на доза, е най-честият страничен ефект на псилоцибина.
„Нашето проучване, сравняващо ефекта на псилоцибин с този на един от най-ефективните антидепресанти, помага да се определи психоактивната съставка на магическите гъби като потенциално лечение на депресия.“ коментира д-р Робин Кархарт-Харис, ръководител на Центъра за психеделични изследвания.
Изследователите обаче предупреждават, че основното сравнение между псилоцибин и есциталопрам не е статистически значимо. Те добавят, че са необходими по-големи проучвания с повече пациенти за по-дълъг период от време, за да се покаже дали психоактивната съставка на халюциногенните гъби може да бъде по-ефективна от използвания в настоящото проучване антидепресант.
medicalxpress.com/news/2021-04-psilocybin-antidepressant-small
Снимка: freepik.com
Коментари към Псилоцибинът е толкова ефективен при депресия, колкото често използван антидепресант