Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Развитието на мозъка значително се ускорява с уроци по музика

Развитието на мозъка значително се ускорява с уроци по музика

от 25 фев 2014г., обновено на 25 ное 2015г.
Развитието на мозъка значително се ускорява с уроци по музика - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Развитието на мозъка значително се ускорява с уроците по музика, смятат учени от Неврологичния институт в Монреал, Канада.

Резултатите от проучването сочат, че ако детето започне да се занимава с музика и свири на музикален инструмент, преди да навърши 7-8 години, то развитието на мозъка му значително ще се ускори в сравнение с връстниците му.

Учените установили, че децата, занимаващи се с музика, имат по-голям брой и по-силни функционални връзки в моторния кортекс - област на мозъка, която контролира планирането и изпълнението на движенията.

Според изследователите възрастта между 6 и 8 години е "най-чувствителният период" в нормалното развитие на мозъка. Затова те смятат, че музикални уроци в това време могат да доведат до дългосрочни положителни промени в мозъчната структура и двигателните способности.

Учените посочват, че свиренето на музикален инструмент значително подобрява координацията между слухови и зрителни дразнители и движенията на ръцете.

Музикалните уроци ускоряват и улесняват създаването на връзки между сетивни и моторни области на кората на главния мозък, което ще послужи като основа за по-нататъшните проучвания в тази насока.

В проучването, изследователите анализират данни от сканирането на мозъците на 36 възрастни музиканти.

Всички участници в изследването свирят на музикален инструмент, като половината са започнали обучението си преди 7-годишна възраст, а останалите по-късно. Данните са съпоставени и с резултатите на хора, които никога не са учили музика.

Установило се, че мозъчната дейност и точността при хората в първата група /училите музика преди 7 годишна възраст/ се увеличавала дори само след два дни на обучение. Различията с останалите изследвани хора били категорично потвърдени.

Според изследователите има конкретни доказателства, че уроците по музика в ранна възраст могат да доведат до сериозни положителни промени в структурата на мозъка. След 8-годишна възраст обаче този ефект намалява, признават учените.

Още по темата:
  • Мозъкът ни достига своя потенциал между 40 и 60 години Мозъкът ни достига своя потенциал между 40 и 60 години
  • Музиката пречи на концентрацията Музиката пречи на концентрацията
  • Музикалното обучение стимулира мозъчната активност Музикалното обучение стимулира мозъчната активност
  • Кои са храните, подпомагащи развитието на детския интелект? Кои са храните, подпомагащи развитието на детския интелект?
4.5/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв. / 10.23 €

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
17.50лв. / 8.95 €

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
19.95лв. / 10.20 €

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС

КИДС КОСТИ И МУСКУЛИ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY
68.85лв. / 35.20 €

КИДС КОСТИ И МУСКУЛИ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY

150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
13.00лв. / 6.65 €

150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА

КАЛИВИТА ИНФАНТ ФОРМУЛА ПРЕ СТЕПС ДЕЙЛИ мултивитамини за бебета 60 мл
58.80лв. / 30.06 €

КАЛИВИТА ИНФАНТ ФОРМУЛА ПРЕ СТЕПС ДЕЙЛИ мултивитамини за бебета 60 мл

Коментари към Развитието на мозъка значително се ускорява с уроци по музика

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Развитието на мозъка значително се ускорява с уроци по музика
    www.framar.bg 
    на 02 October 2025 в 07:27
    Коментирайте "Развитието на мозъка значително се ускорява с уроци по музика"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Скръбта по любим човек е резултат от опитите на мозъка да се адаптира към раздялата
  • Билки за добро оросяване на мозъка
  • Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване
  • Бетовен избирал по-ниския регистър на нотите, за да компенсира на слуха си
  • Бетховен - музика без слух
  • Времева линия, описваща значими исторически събития в областта на биологията. Част 2
  • Масажът на краката стимулира мозъка
  • Оперната музика се използва за терапия
  • Времева линия, описваща значими исторически събития в областта на биологията. Част 3
  • Как да се събуждате по-лесно сутрин?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Заплаха онлайн: Лекуват ни дийпфейк лекари, създадени с изкуствен интелектЗаплаха онлайн: Лекуват ни дийпфейк лекари, създадени с изкуствен интелект

Заплаха онлайн: Лекуват ни дийпфейк лекари, създадени с изкуствен интелект

от 01 окт 2025г.Прочети повече
FDA одобри очила за забавяне прогресията на късогледството при децаFDA одобри очила за забавяне прогресията на късогледството при деца

FDA одобри очила за забавяне прогресията на късогледството при деца

от 01 окт 2025г.Прочети повече
Джевдет Чакъров: Здравеопазването има нужда от цялостна реформа, а не от мерки на парчеДжевдет Чакъров: Здравеопазването има нужда от цялостна реформа, а не от мерки на парче

Джевдет Чакъров: Здравеопазването има нужда от цялостна реформа, а не от мерки на парче

от 01 окт 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Колоездачен клуб Берое ви кани на спортно състезание с кауза в Стара Загора - 5 октомври 2025 г., неделя, от 10:00 ч.

преди 5 дни, 14 часа и 23 мин.

Характерна клинична картина на Морбус мортум

преди 14 дни, 17 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАМИН E спрей 30 мл ОМЕГА ВИТА

ЛИВЕРЕКС МАКС капсули * 60 ГРИЙН АКТИВ

ВИТАВЕА ЖЕЛЕ РОЯЛ капсули 200 мг * 50

ПРОПОЛИСОВА (КЛЕЕВА) ТИНКТУРА 30 мл БИЛБО

БИО - КУЛТ капсули * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТОРВАЗИН ПЛЮС 40 мг/10 мг капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 окт 2025г. в 18:09:19

ИГНАТИА АМАРА 9 СН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 окт 2025г. в 18:07:31

ИГНАТИА АМАРА 30 СН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 окт 2025г. в 18:05:26

ТОРВАЗИН ПЛЮС 40 мг/10 мг капсули * 30

Коментар на: А. от 01 окт 2025г. в 16:39:40

ИГНАТИА АМАРА 9 СН

Коментар на: Ивана от 01 окт 2025г. в 16:17:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival