Редовната консумация на млечни продукти е свързана с повишен риск от развитие на рак
Изследване на учени от Пекинския университет, Китайската академия на медицинските науки и Oxford Population Health разкрива, че редовната консумация на млечни продукти повишава риска от рак. Резултатите от мащабното проучване са публикувани на 6 май 2022 г. в списанието BMC Medicine.
Наличните доказателства до момента относно това дали консумацията на млечни продукти влияе на риска от рак са непоследователни. Проучвания, проведени в Западна Европа и САЩ, показват, че млечните продукти могат да бъдат свързани с по-нисък риск от колоректален рак и по-висок от рак на простатата, но не откриват връзка с карцинома на млечната жлеза или други видове рак. Тези резултати обаче може да не са същите сред населението в Азия, където консумацията и метаболизирането на млечните продукти се различават значително.
Например в Китай консумацията на сирене, масло и кисело мляко е много по-ниска в сравнение с държавите в Европа и Северна Америка. В допълнение, повечето възрастни китайци не метаболизират правилно млечните продукти поради липсата на лактаза, ключов ензим за разграждането на лактозата – захар, която придава сладост на млякото.
Проучването
За да установят дали млечните продукти влияят по различен начин на риска от рак сред китайското население, изследователите събират данни от над 510 000 участници в проучването China Kadoorie Biobank.
Доброволците се включват в проучването в периода от 2004 до 2008 г. и не са имали предишна анамнеза за рак. В началото всички участници попълва въпросник относно консумацията на различни хранителни продукти, включително млечни, на базата на който са категоризирани в три групи.
За целите на проучването изследователите използват данни от националните регистри за рак и смъртност, както и здравноосигурителни записи за отчитане на новите случаи на ракови заболявания. Също така са взети предвид редица други фактори, които могат да повлияят на риска от рак, включително възраст, пол, регион, фамилна анамнеза, социално-икономически статус (образование и доходи), фактори на начина на живот (прием на алкохол, тютюнопушене, физическа активност, консумация на сол и прием на пресни плодове), индекс на телесна маса, хронична инфекции с вируса на хепатит В (за рак на черния дроб) и женски репродуктивни проблеми (за рак на гърдата).
Констатациите
По време на проучването учените установяват, че:
- Една пета от участниците консумират редовно млечни продукти (предимно мляко), 11% включват сирене, мляко или извара в диетата си всеки месец, а 69% не консумират храни, произведени от мляко. Средната консумация е 38 грама на ден за изследваната група и 81 грама на ден при редовните потребители на млечни продукти (в сравнение със средната консумация от 300 грама на ден при участници от UK Biobank).
- За периода на проучването са регистрирани 29 277 нови случая на рак – рак на белия дроб (6282 случая), рак на стомаха (3577), колоректален рак (3550), рак на черния дроб (3191) и рак на гърдата (2582).
- Рискът от развитие на рак на черния дроб и рак на гърдата е значително по-висок* при хората, които консумират редовно млечни продукти. За всеки прием от 50 грама на ден рискът се увеличава съответно с 12% и 17%.
- Редовната консумация на млечни продукти е свързана с повишен риск от лимфом (злокачествен тумор, който се развива от тъканите на лимфната система).
- Няма връзка между приема на млечни продукти и развитието на колоректален рак и рак на простатата.
Както ракът на черния дроб, така и този на гърдата са сред най-често срещаните видове рак в Китай, което представлява съответно около 393 000 и 368 000 нови случая всяка година. Въпреки че резултатите от проучването не доказват причинно-следствена връзка, има няколко правдоподобни биологични механизма, които могат да обяснят тези асоциации:
- По-голямата консумация на млечни продукти може да повиши нивата на инсулиноподобен растежен фактор I, който насърчава клетъчната пролиферация и е свързан с по-висок риск от няколко вида рак.
- Потенциално женските полови хормони, присъстващи в кравето мляко (естроген и прогестерон), могат да повлияят на риска от рак на гърдата, докато трансмастните киселини могат да увеличат вероятността от развитие на рак на черния дроб.
- При голямата част от китайците, които не произвеждат достатъчно лактаза, млечните продукти могат да бъдат определени като храни, които влияят на риска от рак.
Млечните продукти са важен източник на протеини, витамини и минерали
>>> Защо са полезни млякото и млечните продукти?
„Това е първото голямо проучване, което изследва връзката между млечните продукти и риска от рак сред китайското население. Необходими са обаче допълнителни проучвания, за да се потвърдят тези констатации.“, коментира д-р Мария Каккура, епидемиолог в Oxford Population Health и първи автор на проучването.
Въпреки че средната консумация на млечни продукти в Китай остава много по-ниска, отколкото в европейските страни, тя се е повишила значително през последните десетилетия.
„Докато нашите резултати показват, че може да има пряка връзка между редовната консумация на млечни продукти и някои видове рак, важно е да се има предвид, че те са важен източник на протеини, витамини и минерали. Не би било разумно да се намали консумацията на млечни продукти въз основа единствено на резултатите от настоящото проучване или без да се осигури адекватен прием на протеини, витамини и минерали от други източници.“, коментира Хуайдонг Ду, старши научен сътрудник в Oxford Population Health.
*Kakkoura Maria et al. Dairy consumption and risks of total and site-specific cancers in Chinese adults: an 11-year prospective study of 0.5 million people. BMC Medicine. 6 May 2022.
Dairy products linked to increased risk of cancer: https://medicalxpress.com/news/2022-05-dairy-products-linked-cancer
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ЗЛАТНО МЛЯКО прах 150 г
ФРИЗОЛАК ПРЕМАТЮР 400 г
АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
БИФАС CARESSE ДУШ КРЕМ С МЛЕЧЕН ПРОТЕИН 1 л
МАТИСЪН КЕФИР (ЛИОФИЛИЗИРАН) 130 мг капсули * 60 МТ2350
ЕЛФА ФАРМ О`ХЕРБАЛ МАСКА ЗА ПРИДАВАНЕ НА ОБЕМ С ЕКСТРАКТ ОТ АРНИКА 500 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ацидофилно мляко - ползи и вреди
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
Коментари към Редовната консумация на млечни продукти е свързана с повишен риск от развитие на рак