Рисковете от мамографията надвишават ползите при някои жени над 70-годишна възраст
Рисковете от скрининговите мамографии за ранно откриване на рак на гърдата е възможно да надвишат ползите при някои жени на възраст 70 или повече години, сочи скорошно проучване на Йейлския университет. Според учените основният проблем е свръхдиагностиката, която често води до свръхлечение, чиито ефекти варират от постоянно посещение на лекари до физически вреди вследствие на странични ефекти от лекарства и усложнения от хирургични интервенции. Констатациите са публикувани в списанието Annals of Internal Medicine.
Свръхдиагностиката и рисковете от нея
Свръхдиагностиката представлява страничен ефект от иначе естествения стремеж за ранно идентифициране на болестите. Това създава условия, в които хора без симптоми биват диагностицирани и съответно лекувани от състояния, които всъщност не са опасни за здравето. Важно е да се отбележи, че свръхдиагностиката не трябва да се приравнява с поставянето на грешна диагноза. Пример за второто е човек, диагностициран с рак, който всъщност има доброкачествена киста. До известна степен свръхдиагностиката е „правилна“ медицинска оценка, която обаче води до лечение, което може да се окаже дори опасно за здравето.
>>> Лъчетерапията не променя преживяемостта при възрастни жени с рак на гърдата
„За жените, чието цялостно здравословно състояние е добро, рискът от свръхдиагностика може да е приемливо нисък.“, коментира авторът на изследването д-р Илана Ричман, интернист и изследовател в Раковия център на Йейлския университет. „За по-възрастните жени и тези с други сериозни здравословни състояния рискът е по-висок и може да надхвърля ползите от скрининга.“
Американското онкологично дружество препоръчва жените на възраст 55 и повече години да се подлагат на мамография на всеки две години, като скринингът трябва да продължи, докато са в добро общо здраве.
Проучването
Проучването, включващо приблизително 55 000 жени на възраст над 70 години, подложили се наскоро на мамография, установява, че рискът от свръхдиагностика се увеличава с възрастта, като най-висок е след 85 години*.
„Жените, които са диагностицирани с рак на гърдата, обикновено се подлагат на лечение, включително операция и вероятно радиация, химиотерапия и дългосрочен прием на лекарства.“, коментира Ричман. „Това означава, че някои жени получават тези относително интензивни лечения за състояние, което е възможно никога да не причини симптоми.“
„Има ракови заболявания, които не са заплаха за пациента“, казва д-р Отис Броули, професор по онкология в Медицинския факултет на Университета „Джонс Хопкинс“. „Трябва да включим разработването на тестове, които обективно и точно определят раковите заболявания, които се нуждаят от лечение.“
Според него жените, които се страхуват от рак на гърдата, е препоръчително да се подлагат на скрининг, но трябва да имат предвид, че могат да получат свръхлечение, особено ако бъдат диагностицирани с дуктален карцином in situ, считан за неинвазивен.
Мамографията остава важна
Ползите от ранното откриване на рак на гърдата с мамография са подобрено качество на живот и намален риск от смърт, споделя д-р Мариса Вайс, главен директор и основател на Breastcancer.org.
„За жените на 70 и повече години без значими заболявания, за които се очаква да живеят още 5 до 10 години, мамографията остава важна.“, коментира Вайс. „Ранното откриване на рак на гърдата може да подобри качеството им на живот, намалявайки риска от разпространяване на тумора и поява на неприятни симптоми.“
* Richman Ilana et al. Estimating Breast Cancer Overdiagnosis After Screening Mammography Among Older Women in the United States. Annals of Internal Medicine. 2023.
Risks of mammograms may outweigh benefits for some women over 70: https://www.upi.com/Health_News/2023/08/09/breast-cancer-screening-over-70/3881691518172/
Коментари към Рисковете от мамографията надвишават ползите при някои жени над 70-годишна възраст