Руски учени използват везикуларния стоматит за създаването на вируси, които унищожават ракови клетки
Учените от Научно-изследователския университет „Сириус“ създават нови препарати, които ще унищожават глиобластом, рак на маточната шийка, меланом. Предклиничните изпитвания ще започнат в началото на 2022 г. В основата на медикамента е безопасният за човека вирус на везикуларния стоматит. Иновативните лекарства ще помогнат да се избегнат страничните ефекти от лечението на рак, казват изследователите от „Сириус“.
Разработката
Изследователите подчертават, че уникалността на онколитичните вируси е в това, че те се размножават в раковите клетки и ги убиват. Произвежда се голямо количество ракови и вирусни антигени, които имат силна имунна активност. В резултат на активността на имунните клетки близките ракови клетки и по-далечните туморни огнища бива унищожени.
В основата на новите онколитични вируси е вирусът на везикуларния стоматит. Онколитичните му свойства могат да бъдат подобрени като се въведат генетични конструкции в генома за стимулиране на противораковия имунен отговор.
Учените обясняват, че благодарение на възможността да се създаде онколитичен вирус с променени свойства за точно определен вид тумор, те работят активно и върху персонифицирането на вирусотерапията за конкретен клиничен случай.
Научен ръководител на екипа е Александър Карабелски (на снимката), който е начело на направлението „Генна терапия“ в Университета „Сириус“. Ученият разказва, че са си поставили няколко важни цели, свързани с вирусотерапията.
„Първата от тях е насочена към глиобластомите, рака на маточната шийка и меланома. За всеки вид рак действат няколко клетъчни модела. Именно върху тях се тестват онколитичните вируси и активността на имуностимулиращите молекули, от които вирусите се подсилват допълнително. Смятаме да използваме най-подходящите клетъчни модели в предклинични проучвания още в началото на 2022 г.“, споделя ученият и допълва, че това е начин да оценят ефективността на онколитичната работа в сингенен модел като използват раковите линии при мишки, а по-късно и върху ксенотрансплантати – мишки с имунодефицити и човешки ракови линии.
Александър Карабелски подчертава, че усилията им са фокусирани върху възможността разработената от тях платформа да остане възможно най-безопасна за пациентите. За целта учените тестват най-ефективните комбинации от вируси и имунотерапия.
Екипът очаква още през 2022 г. да получи първите положителни резултати in vivo от лабораторни модели. Надява се, че в следващите четири години ще започнат и клиничните изпитвания.
За Научно-технологичния университет „Сириус“
Университетът е създаден през 2019 г. и е част от функциониращия от 2014 г. в Сочи Образователен център за развитието на талантите.
В Университета се извършват изследвания в областта на генетиката, изкуствения интелект, когнитивните науки. Учените работят по теми, свързани със създаването на технологии за увеличаване продължителността и качеството на живота. Разработват се проекти в сферата на геномиката, имунобиологията, невробиологията, роботиката, клиничната психология, редактирането генома на растения и животни.
През настоящата 2021 г. „Сириус“ отваря врати и за студенти. Иновативният образователен център „Сириус“ от своя страна, който функционира от осем години, си поставя като основна задача работа с талантливи учени от различни сфери. Множество образователни програми в различните сфери на науката и изкуството привличат учениците и развиват не само ума и таланта им, но и критическото мислене, социалните умения, творческите и комуникативни способности. Това става под ръководството на опитни педагози и на учени от Русия и света.
Ръководителят на направлението „Генна терапия“ Александър Карабелски има научни интереси, разработки и участва в проекти, свързани с молекулярната биология, биомедицината, биотехнологиите и генната и клетъчна терапия.
- Различен ли е ефектът от имунотерапията с инхибитори на имунните регулатори при мъжете и жените с меланома
- Дори едно малко изгаряне в солариум може да удвои риска от развитие на меланом
- Генът за червена коса повишава риска от развитие на рак на кожата
- Мобилно приложение ще оценява риска от рак на кожата
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД
ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.
МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОНОВА ТРЕВА 10 мл
АЛОЕ ВЕРА гел и сок ПЛОДОВ 60% 1 литър NATURE'S WAY
ПРОМОВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Лечение с интерферон
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Добавки и билки при инфекциозна мононуклеоза
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
- Алфа интерферон
- Изследване за херпес симплекс
- Тест за бяс
Коментари към Руски учени използват везикуларния стоматит за създаването на вируси, които унищожават ракови клетки