Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Синтетичните химикали в потребителските продукти са свързани с по-висок риск от ранна смърт

Синтетичните химикали в потребителските продукти са свързани с по-висок риск от ранна смърт

от 15 окт 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Синтетичните химикали в потребителските продукти са свързани с по-висок риск от ранна смърт - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Синтетичните химикали, наречени фталати, открити в стотици потребителски продукти, като кутии за съхранение на храни, шампоани, грим, парфюми и детски играчки, могат да причинят преждевременна смърт на над 100 000 души годишно в Съединените щати. Това показват констатациите на ново проучване на учени от „NYU Langone Health“.

Хората, при които са отчетени най-високи нива на фталати, са с по-висок риск от смърт по каквато и да е причина, особено вследствие на сърдечносъдови усложнения, според изследването, публикувано на 12 октомври в рецензираното списание „Environmental Pollution“.

Проучването изчислява, че смъртните случаи могат да струват на САЩ от 40 до 47 милиарда долара годишно при загубена производителност.

„Това проучване допълва нарастващата база данни за въздействието на пластмасите върху човешкото тяло и подтиква към тяхното намаляване или премахване.“ казва водещият автор д-р Леонардо Трасанте, професор по педиатрия, екологична медицина и обществено здраве в „NYU Langone Health“ в Ню Йорк.

Синтетичните химикали са свързани с редица здравословни проблеми

Според данни на Националния институт по екологични здравни науки (NIEHS) фталатите пречат на механизма на тялото за производство на хормони, известен като ендокринна система, и са свързани с развитието на репродуктивни, мозъчни и редица други проблеми. Дори леките признаци на хормонален дисбаланс могат да причинят „значителни ефекти върху развитието“, посочват от NIEHS.

Предишни изследвания свързват фталатите с репродуктивни проблеми, като генитални малформации и крипторхизъм (неспускане на тестисите в скротума) при бебета, както и намален брой сперматозоиди и ниски нива на тестостерон при възрастни мъже. Синтетичните химикали са свързвани и със затлъстяване при децата, астма, сърдечносъдови заболявания и рак.

„Тези химикали имат криминално досие“, казва Трасанде. „И наистина, когато се вгледате в целия набор от доказателства, се поражда едно силно безпокойство.“, допълва той.

Синтетичните химикали с високо молекулно тегло са с по-ниска токсичност

„Голяма част от съдържанието в проучването на екипа на д-р Леонардо Трасанте е очевидно неточно.“, пише Айлин Конъли, старши директор на химическите продукти и технологии към Американския съвет по химия, в имейл до CNN.

Конъли коментира, че изследването обединява всички фталати в една група и пропуска да спомене, че според индустрията синтетичните химикали с високо молекулно тегло, като DINP и DIDP, имат по-ниска токсичност.

„Проучвания като тези не успяват да разгледат всички фталати поотделно и последователно пренебрегват или омаловажават съществуването на научно обосновани авторитетни заключения относно безопасността на синтетичните химикали с високо молекулно тегло, добавя тя.

Фталатите – често използвани химикали

Фталатите се добавят към потребителски продукти като PVC тръби, винилови настилки, медицински изделия, градински маркучи и някои детски играчки, за да увеличат гъвкавостта, прозрачността и дълготрайността на пластмасите.

Козметика

В производството на опаковки за храни, перилни препарати, облекло, мебели и автомобилни части също се използват фталати. Те се добавят и към продукти за лична хигиена като шампоан, сапун, спрей за коса и козметика, за да се удължи трайността на аромата.

Според Центровете за контрол и превенция на заболявания на САЩ (CDC) хората са изложени на фталати при вдишване на замърсен въздух или консумация на храни и напитки, които са влезли в контакт с пластмаса.

„Децата пълзят наоколо и докосват много неща, след което слагат ръце в устата си. Поради това поведение децата са изложени на по-висок риск от фталатните частици, намиращи се в праха, отколкото възрастните.“, посочват от CDC.

Проучването

Настоящото проучване измерва концентрацията на фталати в урината при повече от 5000 души на възраст между 55 и 64 години и сравнява тези нива с риска от ранна смърт средно за 10 години.

По време на проучването са взети предвид съществуващи сърдечни заболявания, диабет, рак и други често срещани състояния, лоши хранителни навици, физическа активност, телесна маса и нива на други известни хормонални разрушители като бисфенол А.

„Въпреки това никога няма да ви кажа, че това са окончателни твърдения.“, казва Трасанде пред CNN. „Това е моментна снимка във времето и може да покаже само асоциация.“.

За да се разбере как точно фталатите могат да повлияят на организма, трябва да се проведе двойно сляпо рандомизирано клинично изпитване със златен стандарт, смята Трасанде. Според него такова проучване никога няма да бъде направено, защото не е етично да се излагат хората на потенциално токсични химикали.

„Но ние вече знаем, че фталатите влияят на мъжкия полов хормон, който е предиктор за сърдечносъдови заболявания при възрастни хора. Също така знаем, че излагането на синтетични химикали може да допринесе за развитието на множество състояние, като затлъстяване и диабет.“, споделя Трасанде.

Бисфенол А също е свързван с аномалии в репродуктивната система на бебета и безплодие при възрастни мъже, както и със затлъстяване, сърдечни заболявания, рак и ранна смърт. Синтетичното съединение се съдържаше в много бебешки бутилки, чаши и контейнери за формули за кърмачета, докато родителите не взеха решение да бойкотират тези продукти преди повече от десетилетие. През 2012 г. FDA забрани използването на химикала при производството на бутилки и чаши.

Как да сведем до минимум експозицията на фталати?

Според Трасанде е възможно да се сведе до минимум излагането на фталати и други ендокринни разрушители като бисфенол А, които все още могат да бъдат намерени в етикети за консерви и хартиени разписки.

„Първо, избягвайте използването на пластмаса, доколкото е възможно. Никога не поставяйте пластмасови контейнери в микровълновата печка или съдомиялната машина, където топлината може да разруши облицовката им.“, предлага Трасанде.

Ето и други съвети за намаляване на експозицията на фталати:

  • Използвайте лосиони и перилни препарати без мирис.
  • Използвайте почистващи препарати без аромати.
  • Използвайте кутии от стъкло, неръждаема стомана, керамика или дърво за съхранение на хранителни продукти.
  • Купувайте пресни или замразени плодове и зеленчуци вместо консервирани и преработени.
  • Насърчавайте честото миене на ръцете.
  • Избягвайте освежители за въздух и всички пластмаси, обозначени с номер 3, 6 и 7.
Източник:

Synthetic chemical in consumer products linked to early death, study finds: https://edition.cnn.com/2021/10/12/health/plastic-chemical-early-death-wellness/index

Още по темата:
  • Фталатите в пластмасата са свързани с хиляди смъртни случаи от сърдечни заболявания Фталатите в пластмасата са свързани с хиляди смъртни случаи от сърдечни заболявания
  • Излагането на фталати през първия триместър от бременността оказва влияние върху развитието на момчетата Излагането на фталати през първия триместър от бременността оказва влияние върху развитието на момчетата
  • С домашния прах поемаме вредни за здравето химични вещества С домашния прах поемаме вредни за здравето химични вещества
  • Фталатите причиняват астма на децата Фталатите причиняват астма на децата
5.0/5 2 оценки

Коментари към Синтетичните химикали в потребителските продукти са свързани с по-висок риск от ранна смърт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синтетичните химикали в потребителските продукти са свързани с по-висок риск от ранна смърт
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:14
    Коментирайте "Синтетичните химикали в потребителските продукти са свързани с по-висок риск от ранна смърт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Фталатите в пластмасата са свързани с хиляди смъртни случаи от сърдечни заболявания
  • С домашния прах поемаме вредни за здравето химични вещества
  • Излагането на фталати през първия триместър от бременността оказва влияние върху развитието на момчетата
  • Как химикалите в ежедневието нарушават ендокрината функция
  • Естествените влакна натрупват повече опасни съединения от изкуствените
  • Качваме килограми и от гримовете, които използваме
  • Фталатите причиняват астма на децата
  • Козметичните продукти увеличават риска от диабет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 12 часа и 57 мин.

Диагноза - висок холестерол, дефицит на вит. D и висок пролактин

преди 1181 дни, 12 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival