Сокът от череши бори безсънието

Редовната консумация на сок от череши помага при безсъние, съобщават учени от Университета на Луизиана. Твърдението, че сладката плодова напитка подобрява качеството на съня и удължава неговото времетраене, е доказано от два различни научни екипа.
Безсънието е нарушение на съня, при което се наблюдават проблеми със заспиването. Състоянието се среща по-често сред хората над 37-годишна възраст или е резултат от ежедневен стрес. Нарушението на съня може да бъде краткосрочно (остро) или да продължи дълъг период от време (хронично). Най-лесният начин за справяне с проблема е приемът на приспивателни лекарства, но специалистите са установили по-здравословен и достъпен вариант срещу безсъние.
Черешите, освен че са изключително сладки на вкус, са и известни с редица ползи за човешкото здраве. Плодовете помагат за възстановяването на организма след тежки натоварвания, каквито имат спортистите, успокоявайки мускулатурата след претоварване. Дребният плод съдържа високи нива на антиоксиданти.
Като се има предвид, че черешите са и богат източник на мелатонин, изследователите имат основателна причина за провеждането на обстойни проучвания относно ефекта на плодовете върху безсънието.
По време на проучването изследователите от Луизиана установяват, че ежедневната консумация на сок от череши за период от две седмици подобрява съня и в същото време удължава неговата продължителност с около 83 минути на нощ. Също така участниците в изпитанието съобщават, че спят по-добре след консумация на плодовата напитка.
Едно от обясненията за наблюдавания ефект е, че мелатонинът, който по принцип се произвежда в мозъка, силно повлиява циклите на сън и процесът на събуждане. Производството на хормона се ръководи от супрахиазмалното ядро на хипоталамуса, което получава информация от ретината за смяната на светлина и мрак.
Изследователите свързват повишените нива на мелатонин с по-дългия сън при здрави възрастни. Все пак доказателствата, които свързват допълнителния прием на хормона с подобрения сън, са малко, въпреки че той помага при нарушения в циркадния ритъм.
Друго потенциално обяснение, върху което се спират изследователите, са противовъзпалителните свойства, които притежават черешите, тъй като редица възпалителни пътища в човешкия организъм са свързани с регулирането на съня.
Американски изследователи също провеждат проучване, което има за цел да установи дали плодовата напитка подобрява съня при възрастни, страдащи от безсъние. Участниците в изследването са разделени в две групи на случаен принцип. В първата група доброволците получават ежедневно по две бутилки от по 240 мл сок от череши, а във втората – напитка плацебо. Единствено условие на учените е, че едната бутилка трябва да се приема сутрин, а другата – до два часа преди лягане.
По време на проучването участниците водят дневник на съня, а изследователите използват стандартен статистически метод за оценка на потенциалната значимост на отчетените промени.
Резултатите от изследването показват, че консумацията на черешов сок може да доведе до умерено, но статистическо значимо подобрение при хора, страдащи от безсъние. Учените са категорични, че плодовата напитка не оказва влияние върху други аспекти на модела на съня.
Въпреки че в проучванията са взели участие доброволци с нормални модели на сън, изследователите смятат, че сокът от череши може да бъде полезен за хора, страдащи от нарушения на съня. И като се има предвид, че сокът е безопасна, естествена терапия, нищо няма да навреди човек поне да го опита.
noted.co.nz, nhs.uk, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛАЙВ МАКС ПОТЕНСИ ТЕЧЕН МУЛТИВИТАМИН 900 мл NATURE'S WAY
Безплатна доставка за България!ВИНОЦЕТИ БАЛСАМОВ ОЦЕТ OT ЧЕРЕША 250 мл
ЛОВАРЕ ЧАЙ АСОРТИ FLOWERS AND TEA SPRING 12 ВИДА * 5
НовЯРДЛИ ЧЕРЕШОВ ЦВЯТ И ПРАСКОВА ДЕЗОДОРАНТ 75 мл
УОРМЪП ЗАТОПЛЯЩО МАСАЖНО МАСЛО С АРОМАТ НА ЧЕРЕША 150 мл
НЕСТИ ДАНТЕ ПОДАРЪЧЕН КОМПЛЕКТ ФИЛОСОФИЯ
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- 5-хидрокситриптофан
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Съсънка, Котенце, Обикновена съсънка, Полска съсънка
- Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина
- Как да се справим с безсънието
- Иглика – жълта, Игличина, Аглика
- Искате да се наспите? Просто спрете с постоянните опити
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
Коментари към Сокът от череши бори безсънието