Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Ремисия на преддиабет без отслабване – възможно е

Ремисия на преддиабет без отслабване – възможно е

от 20 апр 2011г., обновено на 24 окт 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ремисия на преддиабет без отслабване – възможно е - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Пациенти с преддиабет могат да навлязат в ремисия дори ако не са успели да редуцират наднорменото си тегло.
  • Учени от Германия откриват, че важна роля за ремисията на преддиабета играе разпределението на мазнините в тялото.
  • Висцералните мазнини са опасни, но подкожните могат да повлияят благоприятно на действието на инсулина.
  • С подходящ хранителен режим и физически упражнения, пациентите биха могли да преразпределят мазнините в тялото си.

Изследване оборва теорията, че редуцирането на теглото е основният начин за превенция на диабет. Според германски учени преддиабетът може да премине в ремисия, тоест кръвната захар да се върне в нормални граници, и то без пациентът да отслабва.

Не спира да расте броят на хората с диабет

От десетилетия лекарите препоръчват на хората, диагностицирани с преддиабет, да се хранят здравословно и да отслабнат, за да не развият диабет. Този подход обаче не дава резултат при всеки. Въпреки че здравните препоръки не са променяни повече от 20 години, броят на болните от диабет в световен мащаб продължава да расте. Повечето пациенти не успяват да редуцират теглото си, което ги обезкуражава и плаши.

Настоящото проучване разкрива, че преддиабетът всъщност може да навлезе в ремисия, което означава че стойността на глюкозата се нормализира, без човекът да е отслабнал.

Ремисията на преддиабет без отслабване е устойчива във времето

Статистиката сочи, че един от четирима души, включени в програма за промяна в начина на живот, успява да възстанови нивото на кръвната си захар без да е свалил нито един килограм. Не по-малко важно е, че тази ремисия е устойчива във времето и предпазва от диабет също толкова добре, колкото и ремисията, постигната чрез редуциране на теглото.

Откритието може да промени коренно подхода на лекарите към пациенти с наднормено тегло и затлъстяване, които са изложени на висок риск от диабет.

риба, семена, ядки и други храни

Подкожните мазнини могат да бъдат полезни, за разлика от висцералните

Как обаче се случва това? Как кръвната захар успява да влезе в нормални граници, без човек да е отслабнал? Отговорът се крие в начина, по който са разпределени мазнините в тялото. В зависимост от мястото, където се натрупват, те оказват различно влияние.

Висцералните мазнини в коремната област, които покриват вътрешните органи, нарушават метаболизма. Те причиняват хронично възпаление, което пречи на работата на инсулина – хормонът, отговорен за контрола на кръвната захар. Когато възникне проблем с инсулина, глюкозата се покачва.

Подкожните мазнини от своя страна могат да бъдат дори полезни. Те произвеждат хормони, които подпомагат действието на инсулина. Изследването на учените от университета в Тюбинген показва, че при пациентите с навлязъл в ремисия преддиабет висцералните мазнини от коремната област всъщност се преместват и натрупват под кожата, като теглото им остава същото.

Германският екип се натъква на още една важна част от пъзела. Естествените хормони, чиято функция имитират лекарства за отслабване като Wegovy, играят ключова роля в процеса на ремисия. GLP-1 хормонът помага на панкреасните бета-клетки да произвеждат инсулин при покачване на глюкозата.

При пациентите с преддиабет, които навлизат в ремисия без да са отслабнали, работата на тази хормонална система се оптимизира по естествен път. В същото време други хормони, които обикновено водят до повишаване нивото на глюкозата, спират да действат.

» Измерване нивата на специфични протеини в кръвта улеснява диагностицирането на пациенти в преддиабетно състояние

» Един на всеки пет души е със стойности на кръвната захар, характерни за преддиабет 

Преразпределението на мазнините в тялото като начин за превенция на диабет

Учените са на мнение, че мерките за превенция на диабет не трябва да включват само поддържане на оптимално тегло, но и преразпределение на натрупаните мазнини с правилно хранене и упражнения.

Много проучвания доказват, че полиненаситените мастни киселини, които преобладават в средиземноморската диета, могат да улеснят изгарянето на висцерални мазнини. Диетата включва консумация на риба, маслини и ядки. Тренировките за издръжливост също подпомагат изгарянето на мазнини в коремната област дори когато пациентът не е редуцирал общото си тегло. Разбира се, това не означава, че не е нужно хората с преддиабет да отслабват. Оптималното тегло е важно за доброто общо здравословно състояние и за превенцията на диабета.

Алтернативният подход на учените от Германия връща надеждата на милиони хора с преддиабет по света, че чрез някои метаболитни промени биха могли да се предпазят от диабет. Лекарите също могат да се възползват от откритието, особено в работата си с пациенти, които не могат да отслабнат, като ги насочат към режим на хранене и физически упражнения, целящи преразпределение на мазнините в тялото.

Изследването променя фундаментално представата за превенция на диабета, като описва положителния ефект от метаболитните подобрения, а не само от редуцирането на теглото.

Източник:

Prediabetes remission possible without dropping pounds, our new study finds: https://theconversation.com/prediabetes-remission-possible-without-dropping-pounds-our-new-study-finds-265996

Още по темата:
  • Случаите на преддиабет при децата в САЩ са се увеличили повече от два пъти за около 20 години Случаите на преддиабет при децата в САЩ са се увеличили повече от два пъти за около 20 години
  • Изследване откри, че малините помагат на хора в преддиабетно състояние Изследване откри, че малините помагат на хора в преддиабетно състояние
  • Рецептата за профилактика на диабет на народния лечител Петър Димков Рецептата за профилактика на диабет на народния лечител Петър Димков
  • Земната ябълка се препоръчва при диабет и храносмилателни проблеми Земната ябълка се препоръчва при диабет и храносмилателни проблеми
3.7/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 29G 1 мл * 1
0.25€ / 0.49лв.

ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 29G 1 мл * 1

КАКАОВО БЛОКЧЕ КОМФОРТ СЪС СЛАБИТЕЛНО ДЕЙСТВИЕ 20 г
0.65€ / 1.27лв.

КАКАОВО БЛОКЧЕ КОМФОРТ СЪС СЛАБИТЕЛНО ДЕЙСТВИЕ 20 г

ДИАБЕТИЧЕН ДЕСЕРТ СИНЕМОРЕЦ
0.60€ / 1.17лв.

ДИАБЕТИЧЕН ДЕСЕРТ СИНЕМОРЕЦ

ИНСУЛИНОВА СПРИНЦОВКА 2 мл * 1
0.20€ / 0.39лв.

ИНСУЛИНОВА СПРИНЦОВКА 2 мл * 1

ХИМАЛАЯ ДИАБЕКОН таблетки * 30
2.95€ / 5.77лв.

ХИМАЛАЯ ДИАБЕКОН таблетки * 30

СПРИНЦОВКА 2 мл + ИГЛА ЗА ИНСУЛИН
0.15€ / 0.29лв.

СПРИНЦОВКА 2 мл + ИГЛА ЗА ИНСУЛИН

ИНСУЛИНУМ 30 СН
2.92€ / 5.71лв.

ИНСУЛИНУМ 30 СН

Коментари към Ремисия на преддиабет без отслабване – възможно е

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ремисия на преддиабет без отслабване – възможно е
    www.framar.bg 
    на 20 February 2026 в 16:36
    Коментирайте "Ремисия на преддиабет без отслабване – възможно е"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Хипертонията и диабет тип 2 имат обща генетична основа
  • Имплант може да произвежда и доставя инсулин на пациенти с диабет
  • Диабет
  • Юдино ухо
  • Диета № 9 - при диабет
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • Берберин - новата алтернатива при диабет
  • Драконов плод
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Опасност: До 2030 г. в света ще има недостиг от 11 милиона здравни работнициОпасност: До 2030 г. в света ще има недостиг от 11 милиона здравни работници

Опасност: До 2030 г. в света ще има недостиг от 11 милиона здравни работници

от 20 фев 2026г.Прочети повече
Разработват универсална назална ваксина срещу вируси и бактерииРазработват универсална назална ваксина срещу вируси и бактерии

Разработват универсална назална ваксина срещу вируси и бактерии

от 20 фев 2026г.Прочети повече
Актьорът Ерик Дейн за борбата с амиотрофичната латерална склерозаАктьорът Ерик Дейн за борбата с амиотрофичната латерална склероза

Актьорът Ерик Дейн за борбата с амиотрофичната латерална склероза

от 20 фев 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 11 дни, 5 часа и 39 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 20 дни, 2 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Притеснявате ли се за защитата на личните си данни?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 10 окт 2025г. Прочети повече
A10BX16 тирзепатид A10BX16 тирзепатид

A10BX16 тирзепатид

от 30 март 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С ЕКСТРАКТ ОТ КЕХЛИБАР И ВИТАМИН C 100 мл FLUFF

ЖАЯ ДУШ ГЕЛ КУПУАСУ 500 мл

ЖАЯ ОКОЛООЧЕН ГЕЛ ПРОТИВ ТОРБИЧКИ ГРАДИНСКИ ЧАЙ 15 мл

СНБ ПРЕДПАЗВАЩ КРЕМ ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО С АРОМАТ НА СОЛЕН КАРАМЕЛ 50 мл

ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С АМЕТИСТ И НИАЦИНАМИД 100 мл FLUFF

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СИНУЛАН ДУО ФОРТЕ таблетки * 30 ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 фев 2026г. в 15:14:35

ОМЕГА 3-6-9 КОМПЛЕКС капсули * 30 ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 фев 2026г. в 15:13:33

СТАБИФЛЕКС ефервесцентни таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 фев 2026г. в 15:10:49

СТАБИФЛЕКС ефервесцентни таблетки * 60

Коментар на: Яна Николова от 20 фев 2026г. в 14:09:02

ОМЕГА 3-6-9 КОМПЛЕКС капсули * 30 ВАЛМАРК

Коментар на: Д Иванова от 20 фев 2026г. в 14:02:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival