Стресът може да ускори стареенето на имунната система
С напредването на възрастта защитата на организма естествено започва да отслабва. Това стареене на имунната система може да играе съществена роля при свързаните с възрастта здравословни проблеми като рак и сърдечносъдови заболявания. Имунната система обаче не остарява с еднаква скорост при всички хора. Скорошно проучване установява, че стресът е свързан с признаци на ускорено стареене на имунната система.
Стареенето на имунната система е дисфункция, която настъпва с възрастта и включва ремоделиране на лимфоидните органи, което е тясно свързано с развитието на инфекции, автоимунни заболявания и злокачествени тумори. |
Стрес и стареене на имунната система
За да разберат защо хората на една и съща възраст могат да имат различна имунна система, изследователите анализират данни от Health and Retirement Study (HRS) – голямо национално представително проучване на хора над 50 години в САЩ. По време на проучването участниците споделят различни стресови фактори, които са преживели, включително стресови събития (загуба на работа), дискриминация, голяма травма (животозастрашаващо заболяване) и хроничен стрес.
От скоро учените, стоящи зад HRS, взимат кръвни проби от участниците, като целта е да се проследи броя на наличните видове имунни клетки, включително бели кръвни клетки, които играят централна роля в имунните реакции към вируси, бактерии и други нашественици. Това е първото голямо национално проучване, което събира подробна информация за имунните клетки.
Чрез анализ на данни от 5744 участници в HRS, които едновременно предоставят кръвни проби и отговарят на въпроси от анкетата за стреса, изследователският екип открива, че хората, подложени на хроничен стрес, имат по-нисък дял на наивни Т-клетки – клетки, необходими за борбата с нашественици, с които имунната система не се е сблъсквала. Те също така имат по-голям дял на по-стари Т-клетки, които са изчерпали способността си да се борят с нашествениците и вместо това произвеждат протеини, които могат да увеличат вредното възпаление. Хората с ниски нива на нови Т-клетки и високи на по-стари Т-клетки имат „по-стара“ имунна система.
>>> Остра стресова реакция може да доведе до нарушаване на функцията на Т-клетките
След отчитане на потенциална експозиция на цитомегаловирус (CMV) – често срещан, обикновено асимптоматичен вирус, за който е известно, че ускорява имунното стареене – връзката между стреса и стареенето на имунните клетки е намалена. Докато CMV обикновено остава в латентно състояние в организма, изследователите откриват, че стресът може да активира вируса и да принуди имунната система да отдели повече ресурси за контрол. Продължителният контрол на инфекциите може да изразходи запасите от наивни Т-клетки и да доведе до повече изтощени имунни клетки, които циркулират в тялото и причиняват хронично възпаление – важен фактор за заболявания, свързани с възрастта.
Разбиране на стареенето на имунната система
Настоящото проучване помага да се изясни връзката между стреса и по-бързото стареене на имунната система*. То също така подчертава потенциалните начини за забавяне на имунното стареене, като въвеждане на ефективен контрол на стреса и подобряване на начина на живот чрез диета и физически упражнения. Разработването на ефективни цитомегаловирусни ваксини може също да помогне за забавяне на стареенето на имунната система.
Важно е да се отбележи обаче, че епидемиологичните изследвания не могат напълно да установят причината и следствието. Необходими са повече проучвания, за да се определи дали намаляването на стреса или промените в начина на живот могат да забавят стареенето на имунната система.
Как стресът може да повлияе на тялото - видео
* Klopack Eric et al. Social stressors associated with age-related T lymphocyte percentages in older US adults: Evidence from the US Health and Retirement Study. PNAS. 13 June 2022.
Social stress can speed up immune system aging: https://medicalxpress.com/news/2022-06-social-stress-immune-aging
Коментари към Стресът може да ускори стареенето на имунната система