Създадоха катетър, който се движи самостоятелно в сърцето
Учени създадоха автономен катетър, който се движи самостоятелно в сърцето при клинични тестове.
Екип от биоинженери от Харвардското медицинско училище (ХМУ) и Бостънската детска болница създаде роботизиран катетър, който може да се движи автономно - хирургически еквивалент на автомобил, който се управлява самостоятелно.
Иновативният катетър успява да намери пътя си по стените на биещо, напълнено с кръв сърце, до пропускащ клапан в животински модел, без участието на хирург. Смята се, че това е първият случай на автономна навигация вътре в организъм.
Ако роботизираният катетър или бъдещите итерации се окажат безопасни и ефективни при хората, устройството може да елиминира необходимостта от флуороскопско изобразяване при тези видове операции на клапани, което излага пациентите на йонизиращо лъчение, казва Пиер Дюпон, професор по хирургия в ХМУ.
Автономната технология също така може да предостави насоки в особено трудни или необичайни случаи, както и подпомагане на операции в някои части на света, където нямат опитни хирурзи. Дюпон се надява, че самоконтролиращите роботи един ден ще освободят хирурзите да се съсредоточат върху най-трудните интервенции, като в крайна сметка ще подобрят резултатите на пациентите.
Катетърът се управлява чрез оптичен сензор, който е разработен в лабораторията на Дюпон. Въведена е информация чрез карта на сърдечната анатомия и предоперативните сканирания. Сензорът използва алгоритми на изкуствен интелект и обработка на изображения, за да може катетърът да разбере къде точно се намира и къде трябва да отиде.
При аневризъм роботизираният катетър успешно достига до проблемния сърдечен клапан приблизително за същото време, за колкото ще го направи хирург, използвайки ръчен инструмент, или робот, контролиран от джойстик.
technology.org
Коментари към Създадоха катетър, който се движи самостоятелно в сърцето