Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Създадоха нов тип биологично мастило за тъкани

Създадоха нов тип биологично мастило за тъкани

от 21 яну 2012г.
Създадоха нов тип биологично мастило за тъкани - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Швейцарски учени разработват проект, който е свързан със създаването на изкуствени живи тъкани, с помоща специален вид мастилено-струен принтер. Въпреки че все още е в начален етап на развитие, тази технология може да доведе до създаването на биологични проби.

Един ден те може да послужат при тестването на нови лекарства вместо използваните сега доброволци и опитни животни в лабораториите.

Важната стъпка е направена от изследователи от швейцарския Политехнически университет в Лозана (EPFL). Създадената от тях технология ще им позволи един ден да принтират структури, които напомнят човешките тъкани. В тях ще бъдат поставени живи клетки, които ще се се развиват и взаимодействат по координиран начин.

"Все още не сме създали живи тъкани в строгия смисъл на понятието", коментира проф. Юрген Брюгер, ръководител на лаборатория по микросистеми в EPFL. "На това ниво сме открили начини, по които да структурираме биологичните материали в три измерения", допълва той.

Прогресът в няколко различни области е позволил развитието на технологията до сегашното ниво. Основното предизвикателство пред учените било да създадат изкуствена среда, която да направлява развитието на "своенравните" клетки по начин, подобен на този на развитието им в естествените тъканни структури.

Изучавайки сложното взаимодействие между отделните клетки, те успели да създадат нов тип биологично мастило, което можело да се оформя под формата на жизнеспособна извънклетъчна матрица.

Другата област, върху която изследователите от EPFL се фокусирали, била създаването на гел от концентриран калций. Той ще бъде използван като база за реконструиране на тъкани, която съдържа капките мастило в нужната форма.

"Материалът, който сме създали, се полимеризира по-бързо и става гъвкав и ковък. Това ни позволява да сглобим няколко слоя от него и дори да проектираме канали, които са необходими за циркулацията на течностите, достъпа до хранителни вещества и елиминирането на отпадъците", обяснява проф. Брюгер.


 


 

Още по темата:
  • Мастилата за татуиране причиняват рак Мастилата за татуиране причиняват рак
  • Не прекалявайте със съня през почивните дни Не прекалявайте със съня през почивните дни
  • "Добра" мастна тъкан бори лошата "Добра" мастна тъкан бори лошата
  • Не стапяйте мазното коремче, то е полезно за здравето Не стапяйте мазното коремче, то е полезно за здравето
3.5/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦИКАТРИДИНА маз 60 г НАТУРФАРМА
21.80€ / 42.64лв.

ЦИКАТРИДИНА маз 60 г НАТУРФАРМА

ПОДАГРО СТОП капсули * 30 БИОТИКА
8.18€ / 16.00лв.

ПОДАГРО СТОП капсули * 30 БИОТИКА

ПЮРОЛИГО МАНГАН И МЕД йонизиран разтвор 500 мл
29.25€ / 57.21лв.

ПЮРОЛИГО МАНГАН И МЕД йонизиран разтвор 500 мл

ПЮРОЛИГО МАНГАН йонизиран разтвор 500 мл
27.10€ / 53.00лв.

ПЮРОЛИГО МАНГАН йонизиран разтвор 500 мл

ВЕГАВЕРО ВЕГАН КОЛАГЕН КОМПЛЕКС капсули * 120
42.40€ / 82.93лв.

ВЕГАВЕРО ВЕГАН КОЛАГЕН КОМПЛЕКС капсули * 120

МАМИ КЕЪР ЕКОЛОГИЧЕН ОРГАНИЧЕН КОНЦЕНТРИРАН ОМЕКОТИТЕЛ ЗА ТЪКАНИ 1 л
7.26€ / 14.20лв.

МАМИ КЕЪР ЕКОЛОГИЧЕН ОРГАНИЧЕН КОНЦЕНТРИРАН ОМЕКОТИТЕЛ ЗА ТЪКАНИ 1 л

Коментари към Създадоха нов тип биологично мастило за тъкани

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Създадоха нов тип биологично мастило за тъкани
    www.framar.bg 
    на 02 June 2026 в 10:29
    Коментирайте "Създадоха нов тип биологично мастило за тъкани"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Обгаряне
  • д-р Кинка Стефанова Никова
  • д-р Мария Стоянова Рачева
  • КП № 89.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА СЪЕДИНИТЕЛНАТА ТЪКАН ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
  • КП № 89.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА СИСТЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА СЪЕДИНИТЕЛНАТА ТЪКАН ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • д-р Елена Иванова Стоянова
  • д-р Мариан Петров Харалампиев
  • Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта
  • д-р Маринела Тодорова Бешкова
  • д-р Димитър Панайотов
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Мозъкът може да си набавя енергия не само от глюкозата, а и от миелинаМозъкът може да си набавя енергия не само от глюкозата, а и от миелина

Мозъкът може да си набавя енергия не само от глюкозата, а и от миелина

от 01 юни 2026г.Прочети повече
Спасиха едномесечно бебе с тежка вродена аномалия на ларинксаСпасиха едномесечно бебе с тежка вродена аномалия на ларинкса

Спасиха едномесечно бебе с тежка вродена аномалия на ларинкса

от 01 юни 2026г.Прочети повече
Уринарният дискомфорт – сигналите, които не трябва да се пренебрегватУринарният дискомфорт – сигналите, които не трябва да се пренебрегват

Уринарният дискомфорт – сигналите, които не трябва да се пренебрегват

от 01 юни 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Тихият инсулт - когато не разбираме, че сме получили мозъчен инфаркт

преди 24 дни, 21 часа и 23 мин.

Накъде да се отварят вратите в новата ми къща - навън или навътре?

преди 28 дни, 20 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БОИРЕР WIFI ЕЛЕКТРОНЕН КАНТАР модел BF 990

ВИШИ-ДЕЗОДОРАНТ СПРЕЙ CLINICAL CONTROL П/В ИЗПОТ.МЪЖЕ 96ч 125мл 957052

БОИРЕР ВАНА ЗА ХОДИЛА С НЕЖЕН ВИБРАЦИОНЕН МАСАЖ модел FB 35

ПРЕГНАКО СЕМЕЕН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН ИЗОЛАТ ЯГОДИ 450 г

ПРЕГНАКО СЕМЕЕН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН ИЗОЛАТ ШОКОЛАД 450 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛАКСАТИНИЛ ФРУКТ МАРМАЛАД 200 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2026г. в 09:28:51

ДВОЙНОЗАЛЕПВАЩИ ХИПОАЛЕРГЕННИ ЛЕПЕНКИ ЗА ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY * 15

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2026г. в 09:24:25

ГИНАЛГИН вагинални таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2026г. в 09:23:32

УТИПРО ПЛЮС AF капсули * 15

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юни 2026г. в 09:18:12

ЛАКСАТИНИЛ ФРУКТ МАРМАЛАД 200 г

Коментар на: Ивета от 01 юни 2026г. в 22:49:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival