Съществува връзка между гените и вероятността от развитие на атеросклероза
Високият холестерол е най-честата причина за атеросклероза, сочат данни. Заболяването представлява втвърдяване на вътрешната обвивка на артериите, което увеличава риска от сърдечен удар и инсулт. Според ново изследване на експерти от медицинското училище на Вашингтонския университет в Сейнт Луис обаче има ген, който може да доведе до запушването на коронарните артерии, без значение какви са стойностите на холестерола. Те смятат, че генът определя също така риска от сърдечносъдови нарушения, включително високо кръвно налягане и диабет.
Научният доклад е публикуван на 24.03.2021 г. в списание „Science Translational Medicine.“
Генът SVEP1 и рискът от атеросклероза
Учените изследват мишки, като се базират на човешки генетични данни. Генът, който те посочват като една от причините за атеросклероза се нарича SVEP1. Той произвежда протеин, ускоряващ натрупването на плака в артериите. Оказва се, че при част от лабораторните животни липсва едно копие на SVEP1 и съответно образувалата се плака (втвърдявания) в артериите е по-малко, отколкото при мишките с две копия от гена.
На втория етап от експеримента изследователите селективно намаляват количеството протеин в артериалните стени на мишките, което допълнително понижава риска от атеросклероза.
След анализ на човешките генетични данни, става ясно, че генетичните вариации, които влияят върху нивата на протеина в тялото ни, имат значение, когато говорим за натрупване на плаки в артериите. Високите нива на SVEP1 са правопропорционални на вероятността от запушване на съдовете. Изследването разкрива още, че той може да доведе до диабет и високо кръвно налягане.
Кардиологът Натан Щицийл, доцент по медицина и генетика, разкрива: „Сърдечносъдовите заболявания остават най-честата причина за смърт по света. Усилията на специалистите напълно основателно бяха фокусирани най-вече върху понижаване нивата на холестерола (липидите) в кръвта. Проблемът е в това, че дори при много ниски нива, част от хората продължават да бъдат застрашени от развитие на атеросклероза. Ето защо нашият екип реши да потърси кои са другите рискови фактори.“
Важно е да се уточни, че не за първи път учени твърдят, че ген, който няма нищо общо с липидите в кръвта, играе съществена роля за сърдечносъдовото здраве на човека. Новото откритие обаче има потенциала да подобри терапиите за превенция и лечение на пациентите, смятат експертите.
Връзка между гена SVEP1, инсулта и сърдечния удар
В екипа участват Ин-Хиук Юнг и Джаред Елънбаас от лабораторията на проф. Щицийл. Според двамата учени ключовият протеин SVEP1 представлява молекула със сложна структура, която е изградена от клетки на гладкия мускул в стените на кръвоносните съдове. Именно тези клетки предизвикват тяхното свиване и отпускане. Протеинът възпалява плаките в артериалните стени и ги прави по-неустойчиви. Тогава натрупванията стават много опасни, тъй като могат да се отделят от стените и да доведат до появата на кръвни съсиреци, които от своя страна да причинят сърдечен удар или инсулт.
SVEP1 и намаляване на колагена в клетките
Юнг допълва: „Открихме, че протеинът SVEP1 увеличава риска от атеросклероза и отделяне на плаките от стените на съдовете в животинските модели. Забелязахме също, че той води до по-голям брой имунни клетки, които възпаляват тези натрупвания, както и до намаляване на колагена. Колагенът е изключително важен, защото поддържа устойчивостта на плаките и не им позволява да се откъснат и да причинят кръвни съсиреци.“
Според Щицийл всички гени, които по-рано са били посочвани като причина за сърдечносъдови заболявания и нямат връзка с нивата на холестерола в кръвта, играят важна роля и в други части на тялото. Ако те бъдат блокирани по някакъв начин, за да се предотврати евентуално сърдечносъдово нарушение, е напълно възможно да настъпят сериозни неблагоприятни странични ефекти. Макар че SVEP1 е от значение за ранното развитие на ембриона, учените установяват, че неговото премахване в мишки в зряла възраст няма негативно отражение.
Елънбаас смята, че повечето хора произвеждат по естествен начин голямо количество от протеина, което означава, че е възможно нивата му да бъдат контролирани по безопасен начин и съответно да се намали риска от запушване на коронарните артерии.
Бъдещата работа на изследователския екип е насочена към намиране на начини за блокиране или намаляване на протеина SVEP1, чрез които да се осигури ефективно лечение за атеросклероза или да се улесни създаването на нови медикаменти. Учените допускат, че така биха могли да намерят решение и за справяне с други често срещани здравословни проблеми, каквито са високото кръвно налягане и диабетът.
Те планират да подадат документи за издаване на патент за нова терапия чрез регулиране нивата на гена SVEP1.
newswise.com/articles/scientists-find-genetic-link-to-clogged-arteries
Снимка: freepik.com
Коментари към Съществува връзка между гените и вероятността от развитие на атеросклероза