Туршиите и техните ползи за здравето на човек
Зимата наближава и освен топлите дрехи, идва времето и на вкусните туршии. Зимнината в буркани, така предпочитана през студените месеци, има своите ползи за здравето. Най-полезните за здравето туршии са тези, при които ферментацията протича по естествен начин. Важно е да се отбележи, че естествена ферментация се наблюдава при храните, които са консервирани само със сол и вода без други добавки и топлинна обработка, както и че при този процес се отделят изключително полезни за човешкия организъм ензими. Това изключва част от туршиите, в които се използва оцет, олио и стерилизиране. За разлика от зимнината, която се вари, в суровата туршия качествата и витамините на зеленчуците се запазват.
Ползи от консумацията на туршия
Предполага се, че туршиите са се появили още в древността, когато са правени опити за запазване на отделни хранителни продукти за по-дълго време. Днес може спокойно да се заяви, че консервацията на храни е изиграла значителна роля в развитието на цивилизацията. Благодарение на туршията, и по-специално на киселите краставички и киселото зеле, английските моряци са се справили със скорбута.
За качествата на туршиите се спори много. Те са обявени за една от възможно най-вредните храни поради високото си съдържание на сол и степента си на киселинност, но изследвания, проведени през последните години, показват точно обратното. Резултатите разкриват, че туршията не само не е вредна за човешкото здраве, но и има редица ползи за нормалното развитие на организма. Любимата на българина зимна храна спомага лечението на артрит, язва и леки настинки.
Основно място сред полезните свойства на туршията заема фактът, че при консумирането на зимнина се засилва значително метаболизма на човек. Това е от значение при борбата с килограмите. Ферментиралите ензими, които се отделят от зеленчуците в процеса на ферментация, се усвояват много лесно от организма и подобряват функцията на червата. Дрождите, които се образуват при този процес, помагат да се намалят нивата на всякакви захари и дава възможност организмът да усвои храната и да я обработи по-лесно и по-добре. Млечно-киселите бактерии, които се съдържат във всяка туршия, имат уникалното свойство да предотвратят трансформирането на чревните ензими в канцерогенни.
Според специалисти туршиите съдържат значително количество омега-3 мастни киселини. Всички сме запознати с огромната полза за организма от тях. Те подобряват зрението и повишават концентрацията, подсилват имунитета, а също така имат противовъзпалителен ефект. За туршията е известно също, че е естествен пробиотик, който осигурява чревна перисталтика, бори се с налични гъбични инфекции и подсилва храносмилателната система.
Също така редица изследвания показват, че ферментиралите зеленчуци съдържат повече витамини, отколкото суровите. Има се предвид домашно приготвените зимнини. Тези, в чиито състав е включен чесън, пък са изключително подходящи в борбата с настинките през зимните месеци.
Както самите продукти, така и маринатата от туршията, оказва своето благотворно действие на организма. Тя съдържа изключително голямо количество електролити, които са важни за водно-солевия баланс на организма. В нея се съдържа калий, който възпрепятства появата на мускулни спазми след тренировка, без да насища организма с излишни въглехидрати. При някои хора маринатата от туршия действа разхлабващо, което способства за намаляване на теглото.
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Рецепти за туршия от зеле и моркови
- Консервиране на прясно зеле с дюля, хрян и царевица
- Кимчи - зеле по корейски
- Цветно зеле по корейски
- Включете туршия в менюто си, за да подобрите храносмилането
- Рецепти за туршия със зелен боб
- Зеленчуково асорти за зимата
- Джардиниера – италианска туршия
- Облекчете дискомфорта в стомаха със сок от кисели краставички
Коментари към Туршиите и техните ползи за здравето на човек
Мариана Николова
Здравейте,вчера на изследвания ми излезе желязо в кръвта 30,а нормата е 6-26.Мога ли да хапвам туршия,тъй като спирам много от храните,за да се намали нивото на Fe.И да ми препоръчате какво всъщност мога да ям,за да спадне нивото?Благодаря предварително!
Здравейте! Зависи какво съдържа туршията - ако например е от цвекло, то е много богато на желязо.
Няма храни, които да понижават нивата на желязо в организма. Трябва да спазвате режим на хранене, свързан с избягването на храни, богати на желязо.
Здравейте,вчера на изследвания ми излезе желязо в кръвта 30,а нормата е 6-26.Мога ли да хапвам туршия,тъй като спирам много от храните,за да се намали нивото на Fe.И да ми препоръчате какво всъщност мога да ям,за да спадне нивото?Благодаря предварително!