Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Усложненията от диабета са предотвратими

Усложненията от диабета са предотвратими

от 06 фев 2009г., обновено на 16 ное 2020г.
Редактор: Вероника Събова
Усложненията от диабета са предотвратими - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните години диабет тип 2, който преди се диагностицираше предимно при възрастни хора, все по-често засяга лица в активна възраст. Основно значение за качеството и продължителността на живота на хората с диабет има профилактиката на усложненията.

С течение на времето диабетът може да засегне всяка част от човешкото тяло. Добрата новина е, че усложненията от заболяването могат да се предотвратят или забавят чрез всекидневна грижа. Тя включва поддържане на нивата на кръвна захар възможно най-близо до нормалните стойности, здравословно хранене, редовна физическа активност, поддържане на кръвното налягане и холестерол в нормални стойности, прием на медикаменти, ако е необходимо, и редовни профилактични прегледи.

Сърдечносъдова система

Сърдечните заболявания са водеща причина за смърт сред хората с диабет, при които има два пъти по-голяма вероятност от развитие на проблеми със сърцето или инсулт.

Как диабетът може да повлияе на сърцето?

С течение на времето високите нива на кръвна захар могат да увредят кръвоносните функции, както и нервите, които контролират функцията на сърцето. Хората с диабет е по-вероятно да имат и други състояния, които повишават риска от сърдечни заболявания:

  • Кръвно налягане – Високото кръвно налягане може да увреди стените на артериите.
  • LDL холестерол – „лошият“ холестерол в кръвта може да се натрупа по артериалните стени и да образува плака. С течение на времето плаката причинява атеросклероза (втвърдяване на артериите), което може да блокира артериите, спирайки притока на кръв към сърцето (инфаркт) или мозъка (инсулт).
  • Триглицериди – Високите нива на триглицериди допринасят на втвърдяването на артериите.

Как да се предотвратят проблемите със сърцето?

Някои малки промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечни проблеми:

  • Препоръчва се консумацията на повече пресни плодове и зеленчуци, постни протеини и пълнозърнести храни. Пиенето на повече вода също е от огромно значение, както и избягването на преработени храни.
  • При хора с наднормено тегло, дори загубата на няколко килограма може да понижи нивата на триглицеридите и кръвната захар.
  • Физическата активност прави тялото по-чувствително към инсулин (хормонът, който позволява на клетките да използват кръвните клетки за енергия), което помага за управление на диабета. Упражненията също така подпомагат контрола на кръвната захар и намаляват риска от сърдечни заболявания и увреждане на нервите.

Бъбреци

Как диабетът може да повлияе на бъбреците?

Високата кръвна захар уврежда клетките и кръвоносните съдове в бъбреците, така че те не могат да филтрират отпадъците толкова добре, колкото би трябвало. Това състояние се нарича хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), ХБЗ обикновено се влошава с течение на времето и може да доведе до бъбречна недостатъчност.

Как да поддържаме здравето на бъбреците?

  • Контрол на нивата на кръвната захар и кръвното налягане. И двете могат да предотвратят или забавят ХБЗ.
  • Редовен прием на предписаните медикаменти според указанията на личния лекар.
  • ХБЗ в началото няма никакви признаци или симптоми, така че е важно да се провеждат редови прегледи на бъбреците. Ако човек все пак развие заболяването, ранното лечение може да помогне за предотвратяване на други здравословни проблеми.

Нервна система

Как диабетът може да повлияе на нервите?

С течение на времето високата кръвна захар може да причини невропатия (увреждане на нервите) в цялото тяло. Има два вида невропатия – първата засяга нервите на ръцете и краката, а втората – сърцето, стомаха и други органи в тялото.

Половината от хората с диабет имат проблеми с нервите, но невинаги са налични симптоми.

Как може да се предотврати увреждане на нервите?

  • Поддържане на кръвната захар близо до нормалните стойности.
  • Поддържане на кръвното налягане под 140/90.
  • Редовна физическа активност.
  • Ограничаване на алкохола.
  • Отказване от тютюнопушенето.
  • Сваляне на излишни килограми.

Устна кухина

Как диабетът може да повлияе на устата, зъбите и венците?

Високата кръвна захар повишава нивото на захар в слюнката. Захарта захранва бактериите в устата и при комбинацията им с храната се създава плака – лепкав филм, който може да причини кариес.

Хората с диабет са по-склонни да имат заболяване на венците, което може да доведе до загуба на зъби. Възпалението на венците може също така да повиши нивата на кръвна захар и да направи диабета по-труден за управление. Лечението на заболявания на венците може да намали кръвната захар с течение на времето и да понижи вероятността от други усложнения на диабета, като сърдечни заболявания и бъбречна недостатъчност.

Как да се поддържат устата, зъбите и венците здрави?

  • Поддържане на кръвната захар близо до нормалните стойности.
  • Миене на зъбите поне два пъти на ден.
  • Почистване с конец за зъби веднъж на ден.
  • Ежедневно махане и почистване на зъбните протези.
  • Извършване на редовни стоматологични прегледи.
  • Отказване от тютюнопушенето.

Слух

Как диабетът може да повлияе на слуха?

Загубата на слух се среща два пъти по-често при хора, които имат диабет. С течение на времето високите нива на кръвната захар могат да увредят малките кръвоносни съдове и нервите във вътрешното ухо. Това може да повлияе и на баланса. Загубата на слух често се случва постепенно, така че човек да не знае, че има проблеми.

Как да се полага грижа за слуха?

  • Поддържане на кръвната захар близо до нормалните стойности.
  • Проверка на слуха всяка година.
  • Избягване на други причини за загуба на слуха, включително пушене и силни звуци.
  • Провеждане на консултация със специалист дали назначеното медикаментозно лечение може да увреди слуха.

Зрение

Как диабетът може да повлияе на зрението?

Диабетната ретинопатия е много често усложнение на диабета и е основната причина за слепота сред възрастното население. С течение на времето високите нива на кръвна захар и високото кръвно налягане могат да увредят малките кръвоносни съдове в ретината (свръхчувствителен слой в задната част на очната ябълка). Обикновено са засегнати и двете очи.

Хората с диабет също са по-склонни да развият катаракта (потъмняване на лещата на окото) и глаукома (група заболявания, които увреждат зрителния нерв).

Как да се поддържат очите здрави?

  • Поддържане на кръвната захар, кръвното налягане и холестерола близо до нормалните стойности.
  • Отказване от тютюнопушенето.
  • Редовна консумация на пресни плодове и зеленчуци, риба с високо съдържание на омега-3 мастни киселини.
  • Провеждане на разширен очен преглед поне веднъж годишно.

Психика

Как диабетът влияе на психичното здраве?

Неразпознатите и нелекувани проблеми с психичното здраве могат да затруднят управлението на диабета и обратното – получаването на помощ може да помогне за контрола на заболяването. Но мнозина не получават помощта от която се нуждаят. Проблеми като депресия са много чести при хората с диабет, но само 25% до 50% се диагностицират и лекуват.

Източник:

cdc.gov, freepik.com

Още по темата:
  • Усложненията по време на раждане увеличават риска от аутизъм при децата Усложненията по време на раждане увеличават риска от аутизъм при децата
  • Според израелски учени от „Бен Гурион“ раждането на 50 г. не е по-рисковано от това на 40 г. Според израелски учени от „Бен Гурион“ раждането на 50 г. не е по-рисковано от това на 40 г.
  • Има по-голям риск от усложнения при деца под 3 г. след изваждане на сливиците Има по-голям риск от усложнения при деца под 3 г. след изваждане на сливиците
  • Специалисти препоръчват имплантирането само на една оплодена яйцеклетка при ин витро Специалисти препоръчват имплантирането само на една оплодена яйцеклетка при ин витро
3.4/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30
49.90лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30

ГЛИКОРАВНИН капсули 425 мг *  30 МИРТА МЕДИКУС
22.40лв.

ГЛИКОРАВНИН капсули 425 мг * 30 МИРТА МЕДИКУС

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 12 мм * 100
35.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 12 мм * 100

БИОХЕРБА ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули 370 мг *100
16.90лв.

БИОХЕРБА ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули 370 мг *100

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 33G 4 мм * 100
37.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 33G 4 мм * 100

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР CODE FREE * 50
26.90лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР CODE FREE * 50

Коментари към Усложненията от диабета са предотвратими

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. Симона Борисова 
    на 01 November 2019 в 20:18
    Разбира се че вливанията на алфалипоева киселина трябва да е амбулаторно. Дори за да има ефект върху диабетно болния трябва да са 2 пъти в годината по 20 дена. Задължително вливанията на тиогамма съпътстват с инжекция милгама Н. Невролозите знаят, но го прилагат само на свои близки и колеги.
  2. Спас Димитров 
    на 08 March 2011 в 14:16
    След орязването на недостигалите и преди това средства за венозните вливания при диабетна полиневропатия по клинична пътека № 8, мисля че болниците не трябва повече да се инатят и да задължават пациентите да им бъдат правени тези вливания само в болнична обстановка, а дадат възможност на тези, които искат, вливанията да им бъдат правени амбулаторно. Това според мен с нищо няма да влоши лечебния процес. Едва ли е оправдано за едно вливане дневно, което трае около 8 мин., пациента да бъде задължаван през пете дни докато трае курса на лечение, да не напуска 24 часа в денонощието болницата. Заради тези драстични условия на лечение болничнтия персонал се оправдава, че така им било наредено от Здравната каса. Ако е така, то нека и Касата си каже мнението. С уважение, Спас Димитров.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Диабет
  • Сярна гъба
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша
  • ACE инхибитори
  • Повишена кръвна захар сутрин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 6 часа и 54 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 1767 дни, 3 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival