Усложненията от диабета са предотвратими

През последните години диабет тип 2, който преди се диагностицираше предимно при възрастни хора, все по-често засяга лица в активна възраст. Основно значение за качеството и продължителността на живота на хората с диабет има профилактиката на усложненията.
С течение на времето диабетът може да засегне всяка част от човешкото тяло. Добрата новина е, че усложненията от заболяването могат да се предотвратят или забавят чрез всекидневна грижа. Тя включва поддържане на нивата на кръвна захар възможно най-близо до нормалните стойности, здравословно хранене, редовна физическа активност, поддържане на кръвното налягане и холестерол в нормални стойности, прием на медикаменти, ако е необходимо, и редовни профилактични прегледи.
Сърдечносъдова система
Сърдечните заболявания са водеща причина за смърт сред хората с диабет, при които има два пъти по-голяма вероятност от развитие на проблеми със сърцето или инсулт.
Как диабетът може да повлияе на сърцето?
С течение на времето високите нива на кръвна захар могат да увредят кръвоносните функции, както и нервите, които контролират функцията на сърцето. Хората с диабет е по-вероятно да имат и други състояния, които повишават риска от сърдечни заболявания:
- Кръвно налягане – Високото кръвно налягане може да увреди стените на артериите.
- LDL холестерол – „лошият“ холестерол в кръвта може да се натрупа по артериалните стени и да образува плака. С течение на времето плаката причинява атеросклероза (втвърдяване на артериите), което може да блокира артериите, спирайки притока на кръв към сърцето (инфаркт) или мозъка (инсулт).
- Триглицериди – Високите нива на триглицериди допринасят на втвърдяването на артериите.
Как да се предотвратят проблемите със сърцето?
Някои малки промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечни проблеми:
- Препоръчва се консумацията на повече пресни плодове и зеленчуци, постни протеини и пълнозърнести храни. Пиенето на повече вода също е от огромно значение, както и избягването на преработени храни.
- При хора с наднормено тегло, дори загубата на няколко килограма може да понижи нивата на триглицеридите и кръвната захар.
- Физическата активност прави тялото по-чувствително към инсулин (хормонът, който позволява на клетките да използват кръвните клетки за енергия), което помага за управление на диабета. Упражненията също така подпомагат контрола на кръвната захар и намаляват риска от сърдечни заболявания и увреждане на нервите.
Бъбреци
Как диабетът може да повлияе на бъбреците?
Високата кръвна захар уврежда клетките и кръвоносните съдове в бъбреците, така че те не могат да филтрират отпадъците толкова добре, колкото би трябвало. Това състояние се нарича хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), ХБЗ обикновено се влошава с течение на времето и може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Как да поддържаме здравето на бъбреците?
- Контрол на нивата на кръвната захар и кръвното налягане. И двете могат да предотвратят или забавят ХБЗ.
- Редовен прием на предписаните медикаменти според указанията на личния лекар.
- ХБЗ в началото няма никакви признаци или симптоми, така че е важно да се провеждат редови прегледи на бъбреците. Ако човек все пак развие заболяването, ранното лечение може да помогне за предотвратяване на други здравословни проблеми.
Нервна система
Как диабетът може да повлияе на нервите?
С течение на времето високата кръвна захар може да причини невропатия (увреждане на нервите) в цялото тяло. Има два вида невропатия – първата засяга нервите на ръцете и краката, а втората – сърцето, стомаха и други органи в тялото.
Половината от хората с диабет имат проблеми с нервите, но невинаги са налични симптоми.
Как може да се предотврати увреждане на нервите?
- Поддържане на кръвната захар близо до нормалните стойности.
- Поддържане на кръвното налягане под 140/90.
- Редовна физическа активност.
- Ограничаване на алкохола.
- Отказване от тютюнопушенето.
- Сваляне на излишни килограми.
Устна кухина
Как диабетът може да повлияе на устата, зъбите и венците?
Високата кръвна захар повишава нивото на захар в слюнката. Захарта захранва бактериите в устата и при комбинацията им с храната се създава плака – лепкав филм, който може да причини кариес.
Хората с диабет са по-склонни да имат заболяване на венците, което може да доведе до загуба на зъби. Възпалението на венците може също така да повиши нивата на кръвна захар и да направи диабета по-труден за управление. Лечението на заболявания на венците може да намали кръвната захар с течение на времето и да понижи вероятността от други усложнения на диабета, като сърдечни заболявания и бъбречна недостатъчност.
Как да се поддържат устата, зъбите и венците здрави?
- Поддържане на кръвната захар близо до нормалните стойности.
- Миене на зъбите поне два пъти на ден.
- Почистване с конец за зъби веднъж на ден.
- Ежедневно махане и почистване на зъбните протези.
- Извършване на редовни стоматологични прегледи.
- Отказване от тютюнопушенето.
Слух
Как диабетът може да повлияе на слуха?
Загубата на слух се среща два пъти по-често при хора, които имат диабет. С течение на времето високите нива на кръвната захар могат да увредят малките кръвоносни съдове и нервите във вътрешното ухо. Това може да повлияе и на баланса. Загубата на слух често се случва постепенно, така че човек да не знае, че има проблеми.
Как да се полага грижа за слуха?
- Поддържане на кръвната захар близо до нормалните стойности.
- Проверка на слуха всяка година.
- Избягване на други причини за загуба на слуха, включително пушене и силни звуци.
- Провеждане на консултация със специалист дали назначеното медикаментозно лечение може да увреди слуха.
Зрение
Как диабетът може да повлияе на зрението?
Диабетната ретинопатия е много често усложнение на диабета и е основната причина за слепота сред възрастното население. С течение на времето високите нива на кръвна захар и високото кръвно налягане могат да увредят малките кръвоносни съдове в ретината (свръхчувствителен слой в задната част на очната ябълка). Обикновено са засегнати и двете очи.
Хората с диабет също са по-склонни да развият катаракта (потъмняване на лещата на окото) и глаукома (група заболявания, които увреждат зрителния нерв).
Как да се поддържат очите здрави?
- Поддържане на кръвната захар, кръвното налягане и холестерола близо до нормалните стойности.
- Отказване от тютюнопушенето.
- Редовна консумация на пресни плодове и зеленчуци, риба с високо съдържание на омега-3 мастни киселини.
- Провеждане на разширен очен преглед поне веднъж годишно.
Психика
Как диабетът влияе на психичното здраве?
Неразпознатите и нелекувани проблеми с психичното здраве могат да затруднят управлението на диабета и обратното – получаването на помощ може да помогне за контрола на заболяването. Но мнозина не получават помощта от която се нуждаят. Проблеми като депресия са много чести при хората с диабет, но само 25% до 50% се диагностицират и лекуват.
cdc.gov, freepik.com
-
Усложненията по време на раждане увеличават риска от аутизъм при децата
-
Според израелски учени от „Бен Гурион“ раждането на 50 г. не е по-рисковано от това на 40 г.
-
Има по-голям риск от усложнения при деца под 3 г. след изваждане на сливиците
-
Специалисти препоръчват имплантирането само на една оплодена яйцеклетка при ин витро
Коментари към Усложненията от диабета са предотвратими