Учени от университета в Аделаида изпращат медикаменти за тестове в космоса
Учени от университета в Аделаида възнамеряват да изпратят в Космоса лекарства, за да разберат как ще повлияе на фармацевтичната им формула заобикалящата среда, безтегловността (микрогравитация) и космическата радиация. Ще бъдат извършени две отделни мисии с полезния научен товар, който ще бъде изпратен в орбита около Земята. По време на първата мисия ще се тества как таблетките реагират на условията в самата лаборатория на американската космическа станция. Втората, която е планирана да се проведе в началото на 2020 г., ще провери устойчивостта на медикаментите в откритото пространство.
Проф. Фолкер Хесел (на снимката) от университета в Аделаида, който е директор по изследователската част в Центъра за устойчиви планетарни и космически източници, пояснява: „За първи път ще изпратим подобен полезен товар до космическа станция, при това в две отделни мисии. Наши партньори ще бъдат компаниите “Space Tango“ и „Alpha Space“, чийто богат опит ще ни помогне да изпратим 60 таблетки в Международната космическа станция.“
Медикаментите ще бъдат под формата на таблетки, опаковани в блистери, както се продават в аптечната мрежа. Избраните лекарства са с активно вещество ибупрофен и вит.С. и помощни вещества, като силициев диоксид, магнезиев силикат (талк) и калциев фосфат, които се съдържат в големи количества в самата лунна повърхност. Тези и други вещества биха могли да се използват при създаването на нови фармацевтични формули, в които да се съчетае стабилността и бионаличността им както на Земята, така и в Космоса.
Според проф. Хесел таблетките, произведени в университета в Аделаида, ще бъдат изложени на въздействието на безтегловността и космическото лъчение за 6 месеца. След това те ще се върнат обратно на Земята и ще бъдат анализирани, за да се открие какъв е бил ефектът от космическата среда върху тях.
Таблетките съдържат и съставки с тежки елементи, които ще послужат като радиационна защита. Учените променят сложното съединение между тези съставки и самото активно вещество, за да проверят как измененията се отразяват на стабилността им. Те са използвали съставки от материали, които съществуват само на Луната, което е първата крачка към създаването на лекарства на борда на космически кораб.
Мисия №1
Първата мисия ще стартира на 30 септември 2020 г. от базата на „НАСА“ „Wallops“ във Вирджиния и ще достигне Международната космическа станция на 3 октомври 2020 г., събота. Хардуерът на автоматизираната космическа лаборатория на компанията „Space Tango“, в която ще бъдат транспортирани таблетките, ще бъде инсталиран в самата международна станция.
Изпълнителният директор на „Space Tango“ Туайман Клемънтс заяви: „Радваме се, че ще можем да си сътрудничим заедно с „Alpha Space“ и да реализираме първия подобен проект на университета в Аделаида. Проучването показва колко е важно партньорството помежду ни за развитието на космическата икономика.“
Мисия №2
Втората мисия е предвидена за началото на 2021 г. и ще тества таблетките, поставени в платформа на „Alpha Space“, монтирана извън международната космическа станция, в свободното пространство.
Марк Джитълман, който е президент и изпълнителен директор на „Alpha Space“ казва: „Чудесно е, че има такъв тип сътрудничество с международни партньори. То позволява да се подготвим за всяко от условията на живот на международната станция и същевременно да дадем своя принос за развитието на науката. Надяваме се и занапред да участваме в инициативи на университета в Аделаида, за които нашата външна платформа би била от голямо значение.”
Лекарства в Космоса
Към днешна дата астронавтите в Космоса, които се намират на 400 км от земната повърхност, имат пълен запас от медикаменти в срок на годност, които им се изпращат с търговски мисии. При астронавтите обаче, които са на 3-годишни мисии до Марс, подобно удобство липсва. Те не могат да се възползват от редовни пратки с лекарства, а наличните при тях са с определен срок на годност от 2 или дори по-малко години. Докато трайността може да се удължи по технологичен път, мястото за съхранение и разнообразието от медикаменти се оказват сложни за решаване казуси. Свободата да се произвеждат лекарства в Космоса при необходимост е най-доброто възможно решение и на двата проблема, което ще бъде от полза и за фармацевтичните компании на Земята. Такъв е стремежът на учените от университета в Аделаида и компаниите „Space Tango“ и „Alpha Space.“
Проф. Хесел е оптимистично настроен и вярва, че информацията за стабилността на медикаментите в и извън космическата станция ще дадат на експертите добра отправна точка в опитите им да направят осъществимо производството на лекарства на място, в самите станции.
След като се завърнат, медикаментите ще бъдат изследвани отново, за да се провери какви промени са настъпили в техния състав, след излагането им на радиация, безтегловност и други вредни влияния като температурата например.
Пилотният проект е невероятна възможност за учените от университета в Аделаида да се запознаят отблизо с логистиката при космическите полети, която би имала ключова роля в проучванията на безтегловността и ефекта й върху технологичните и медицинските средства.
Проф. Хесел благодари на „Space Tango“ и „Alpha Space“, че са подкрепили научния им проект.
Мисията на „NASA“ NG-14, която ще бъде изстреляна от Уолъпс, Вирджиния, на 30.09.2020 г. в 11:56 ч, може да бъде наблюдавана на живо по канала на „НАСА“ NASA TV. Космическото изследване е един от основните приоритети на университета в Аделаида, посочени в стратегията им за развитие, наречена "Да изградим бъдеще."
newswise.com/ adelaide.edu
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОБИТАЕМИЯТ ОСТРОВ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
ТАЙНИЯТ КЛЮЧ НА ДЖОРДЖ ЗА ВСЕЛЕНАТА - ЛУСИ ХОКИНГ И СТИВЪН ХОКИНГ - СИЕЛА
ДЖОРДЖ ТЪРСИ СЪКРОВИЩА В КОСМОСА - ЛУСИ И СТИВЪН ХОКИНГ - СИЕЛА
АВАТАРИТЕ - АНИ БЕЗАНТ - ШАМБАЛА
ДЖОРДЖ И ГОЛЕМИЯТ ВЗРИВ - ЛУСИ И СТИВЪН ХОКИНГ - СИЕЛА
КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Лечение на хемороиди
- Перорално приложение на медикаментите
- Лечение на анална фисура
- Видове лекарствени форми
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
Коментари към Учени от университета в Аделаида изпращат медикаменти за тестове в космоса