Честата употреба на аналгетици, отпускани без рецепта, повишава риска от развитие на шум в ушите
Аналгетиците без рецепта, като аспирин, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и ацетаминофен (парацетамол), са едни от най-често използваните лекарства, широко достъпни без рецепта и се считат за безопасни. Но честата употреба – включително неволно превишаване на препоръчителната доза при настинка – може потенциално да причини вреда. Известно е, че високите дози аспирин могат да доведат до временен шум в ушите, но ново надлъжно проучване, водено от изследователи от болницата „Brigham and Women“, изследва дали честото използване на типични дози от обичайните аналгетици е свързано с риск от персистиращ шум в ушите.
В статия, публикувана в „Journal of General Internal Medicine“, изследователите съобщават, че честата употреба на НСПВС и ацетаминофен или редовният прием на COX-2 инхибитори е свързана с по-висок риск от шум в ушите (тинитус). Приемът на ниски дози аспирин не повишава риска, но честата употреба на умерени дози от медикамента е свързана с повишен риск от персистиращ шум в ушите при жени под 60 години.
„Нашите открития показват, че потребителите на аналгетици може да са изложени на по-висок риск от развитие на тинитус и могат да предоставят информация за причините за това състояние.“, казва водещият автор Шарън Курхан. „Въпреки че тези аналгетици са широко достъпни без рецепта, това все пак са лекарства и имат потенциални странични ефекти. За всеки, който обмисля да приема редовно тези медикаменти, е препоръчително да се консултира със здравен специалист, за да обсъдят рисковете и ползите и да проучат алтернативите.“
Милиони американци страдат от тинитус. Шумът в ушите е възприятие на звук, без да съществува външен източник за това. Обикновено се описва като „звънене в ушите“, но също може да бъде възприет като бръмчене, съскане, свистене, тракане. Шумът в ушите може да бъде временен или хроничен.
Проучването
Според автора на изследването шумът в ушите е често срещано състояние, което крие риск от инвалидизация, но е трудно за лечение. В САЩ около 20 милиона души страдат от тежък хроничен тинитус и приблизително 3 милиона са с тежка инвалидизация. Сред повечето хора с шум в ушите причината е неизвестна, а ефективността на лечението е ограничена.
Екипът проследява 69 455 жени, взели участие в проучването за здравето на медицинските сестри II (NHSII) като част от изследването за опазване на слуха (CHEARS). Жените са на възраст между 31 и 48 години към момента на записването и са проследени в продължение на над 20 години.
Първоначално учените изследват случаите на шум в ушите, при които участниците имат оплаквания няколко дни в седмицата или повече. Освен това екипът проучва алтернативни дефиниции за тинитус, включително персистиращ шум в ушите, продължаващ 5 минути или повече, и такъв, изпитван всеки ден.
Участниците също са помолени да отговорят на въпроси (преди появата на шум в ушите) относно употребата на болкоуспокояващи лекарства без рецепта, както и приемът на COX-2 инхибитори, предписани от медицинско лице.
Констатациите
По време на проучването екипът разкрива, че:
- Честата употреба (6 до 7 дни в седмицата) на умерена доза аспирин е свързана с 16% по-висок риск от шум в ушите при жени на възраст под 60 години, но не и при по-възрастни.
- Редовният прием на ниски дози аспирин (под 100 милиграма) не е свързан с повишен риск от развитие на тинитус.
- Честата употреба на НСПВС или ацетаминофен е свързана с почти 20% по-висок риск от поява на шум в ушите*.
- Редовната употреба (два или повече дни в седмицата) на COX-2 инхибитори е свързана с 20% по-висок риск от развитие на тинитус.
Авторите отбелязват, че информацията за наличието на шум в ушите и употребата на аналгетици е предоставена от участниците, и те са разчитали единствено на тяхната самооценка. Наблюдателният характер на изследването не позволява на учените да определят причинно-следствена връзка. Участниците са предимно от европеидната раса и са само жени, така че са необходими допълнителни проучвания, които да включват представители на други раси и мъже.
„Въз основа на тези констатации ще бъде полезно да се проучи дали избягването на аналгетици може да помогне за облекчаване на симптомите на тинитус.“, коментира Курхан. „Аналгетиците без рецепта очевидно имат ползи при краткосрочна употреба. Въпреки това честият прием на тези медикаменти за по-дълъг период може да увеличи риска от тинитус и може да причини други неблагоприятни последици за здравето. Ето защо е важно да се приемат тези лекарства внимателно и да се ограничава употребата им, доколкото е възможно.“
*Curhan Sharon et al. Longitudinal Study of Analgesic Use and Risk of Incident Persistent Tinnitus. Journal of General Internal Medicine. 2022.
Frequent use of over-the-counter analgesics associated with risk of tinnitus: https://medicalxpress.com/news/2022-02-frequent-over-the-counter-analgesics-tinnitus
Коментари към Честата употреба на аналгетици, отпускани без рецепта, повишава риска от развитие на шум в ушите