ПРИРОДНИТЕ ПРОДУКТИ ПОДОБРЯВАТ СЛУХА
Шумът в ушите е разстройство, което се характеризира с хроничен шум, бучене, свирене, пищене, свистене, съскане, тиктакане, щракане, шум на листа или вълни и т.н. Симптомите му се срещат най-често при възрастните хора и често е свързан със загуба на слуха. Въпреки че причините са неизвестни, шумът в ушите може да е симптом на редица заболявания - инфекции /възпаление на средното ухо/, запушен ушен канал или евстахиева тръба, свръхрастеж на костите на средното ухо и други. Може да бъде в резултат на странични ефекти на някои лекарства /аспирин, антибиотици/.
Според Майкъл Сейдмън има специални хранителни добавки, които могат да се използват при шум в ушите. В-комплексът води тази категория, тъй като недостигът на витамини от В-групата доказано предизвиква шум в ушите. В-комплекс стабилизира нервите и изглежда дови до положителни резултати при някои пациенти.
Някои учени са на мнение, че 100-500 мг витамин В1 /тиамин/ дневно подобряват симптомите. Според проучване, направено през 1993 година, ниските нива на витамин В12 са свързани с шум в ушите при 47% от хората в напреднала възраст.
Повишеният прием на омега-3 мастни киселини предпазва от старческа глухота.
В изследване, публикувано през 2010 година са изложени данни на австралийски изследователи за защитния ефект на омега-3 полиненаситените мастни киселини и консумацията на риба срещу развитието на така наречената старческа глухота.
Поп Мичъл от университета в Сидни и негови колеги оценяват данните от изследване, проведено за периода 1997-2004 година.Участниците преминават през специфичен тест на слуха. Направен е специален хранителен режим, който включва риба, дълговерижни омега-3 полиненаситени мастни киселини, ейкозапентенова киселина, докозахексенова киселина и докозапентенова киселина, както и омега-3 мастни киселини. Много богати на омега-3 киселини са маслото от сьомга и маслото от ленено семе.
Наблюдава се, че общият прием на омега-3 мастните киселини в началото на изследването е свързан с по-малък риск от загуба на слуха. Увеличаването на приема на дълговерижни омега-3 мастни киселини намалява риска от развитие на заболявания, свързани със загуба на слуха, в края на изследването. Намаление се установява и при хора, които консумират поне две порции риба седмично - имат 42% по-малък риск за период от 5 години, в сравнение с тези, които приемат по една или по-малко порции. Намаляване на прогресията от загуба на слуха се наблюдава при консумация на 1-2 порции седмично.
Учените предполагат, че сърдечносъдовите ползи, които дава приемът на омега-3 мастни киселини и рибата, води до запазване и подобряване на притока на кръв до ушния охлюв и по този начин помага да се предотврати загубата на слух. Освен това омега-3 може да има пряко влияние върху притока на кръв или се повлиява от други механизми.
Резултатите от изследването са показали, че диета, включваща омега-3 мастни киселини може да намали загубата на слуха до 24%.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да облекчим болката в ушите без лекарства
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Техники и средства срещу заглъхване на ушите
- Как да се справим с шума в ушите?
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- Сетивни системи
- Змийското масло - как истински лечебен продукт се превръща в символ на измамата
- За подобряване на слуха правете уникален точков масаж на пръстите на ръцете
- Хранителни добавки при менопауза
Коментари към ПРИРОДНИТЕ ПРОДУКТИ ПОДОБРЯВАТ СЛУХА