10-те най-често допускани грешки от родителите
Това са десетте най-често срещани грешки, заблуди и стереотипи в мисленето на родителите:
1. Като начаало, много е грешно да се мисли, че раждането на дете укрепва брака. Напротив, то въвежда нови ограничения в отношенията в двойката. Психологическите изследвания в тази насока показват, че при всички изследвани двойки нивото на щастие и удовлетвореност от връзката спада след раждането, т.е. ако връзката ви е в тежко положение, едно раждане само ще я утежни.
2. Идеята, че: „раждането запазва брака от разпадане" е същата като: „раждането укрепва брака" и е също толкова погрешна. Това, което укрепва брака, са добрите отношения и правилните умения за общуване в двойката.
3. Друг стереотип на мислене, който родителите придобиват, е, че детето е едва ли не еднакво с тях, както и че то, като порасне, ще се грижи за тях.
Не трябва да забравяме, че детето е отделен индивид със собствени качества, характер и личност. То не е еднакво с родителите си и не е тяхно умалено копие.
Дали детето някой ден ще се грижи и помага на родителите е само въпрос на възпитание и комуникация между тях.
4. „Родителят може да очаква уважение и покорство от детето си." Това е напълно грешно. Дори и малките деца са непокорни, какво остава за тийнейджърите или за отделилите се от дома си вече мъже и жени? Уважението се печели и защитава. То не идва наготово и лесно се губи.
5. „Да имаш деца означава винаги да имаш някой, който да те обича и може да бъде най-добрият ти приятел." - Не, най-добрият ти приятел е най-добрият ти приятел. Кучето ти ще те обича безрезервно и винаги. А децата обичат родители, които им отвръщат със същото - любов, загриженост, близост, разбиране.
6. Много родители виждат в децата си втори шанс за себе си, да постигнат това, което не са могли. Такива родители лесно се различават.
Това е строгият татко, който мъмри за всяка петица в училище, а самият той е завършил вечерно училище. Това е майката, която кара дъщеря си да става модел, въпреки че детето няма физиката.
Да бъдеш взискателен не е лошо, но да налагаш своите цели на друг е грешно.
7. Друга фрапантна заблуда е, че ако родителите използват правилно възпитание, могат да моделират децата си. Детето си е отделна личност. Колкото и да е важно възпитанието, каквото и влияние да има, то не може да моделира човек. Човешката психика и индивидуалност са прекалено сложни да бъдат модифицирани само с възпитание.
8. „Неуспеха на детето е неуспех на родителя" т.е. родителя вижда себе си, като причина за неуспехите на детето си. Тази заблуда е следствие от съвкупното влияние на предходните грешки в мисленето.
9. „Родителството е инстинкт и не се тренира". Тогава защо родителите се справят по-лесно с второто и третото си дете, отколкото с първото? Ако беше инстинкт, нямаше да имаме нужда бабите ни да ни дават съвети, как да бъдем родители. Това твърдение е чисто и просто мит. Затова са създадени и училищата за родители.
10.„Майките са по-добри родители от бащите." Погледнато от антропологична и еволюционна гледна точка жените отглеждат децата и от това би следвало, че са по-добри родители. Това , обаче също е заблуда - Родителството е умение, което се научава, независимо дали грижите полага бащата или майката.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС
ПИЯНИ ДЪРВЕТА - АДА ДОРИАН - ХЕРМЕС
КАК МИСЛЯТ ЛЕКАРИТЕ - Д-Р ДЖЕРЪМ ГРУПМАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ИЗКУСТВОТО ИМА ЗНАЧЕНИЕ - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА
АДАПТАЦИЯТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- Кафяви водорасли
Коментари към 10-те най-често допускани грешки от родителите