Гонартроза
Гонартрозата засяга колянната става. При това заболяване ставният хрущял изтънява и променя своята консистенция. На болното място се появяват и шипове.
Причини и симптоми
Най-честият симптом на гонартрозата е болката. В началото тя се усеща при движение, а по-късно и в покой. Често се появява оток на коляното и затопляне на кожата над ставата. Възможно е и да се стигне до деформация – изкривяване на крака навътре или навън, както и до контрактура, която свива крака. Мускулите в засегнатия крайник отслабват.
Жените страдат по-често от това заболяване. Пациентки с хормонални проблеми, при които има бързо нарастване на телесното тегло са предразположени към гонартроза. Предразположени към гонартрозата са и пациенти със статични промени в остта на крака. Това са такива деформации на краката, които променят нормалната ос на крайниците, като о-образни или х-образни крака. Хора с повтарящите се травми на коляното или с неизлекувани травми в тази област също са сериозно застрашени от гонартроза. Болестта може да засегне и двете стави.
Диагностика и лечение
Гонатрозата се диагностицира с рентгенова снимка. Обичайната находка при това заболяване е стеснение на ставната междина, подхрущялно уплътнение, костни израстъци по ръбовете.
Обикновено при гонастроза се прилагат нестероидни противовъзпалителни средства, вътреставни инжекции, хондропротектори. Ставата не бива да се натоварва – за някои пациенти се препоръчват помощни средства за придвижване (бастун, патерици и др.), намаляване на телесното тегло и др. Набляга се на рехабилитацията, при силно възпаление се предписват и кортикостероиди. Прибягва се и до оперативно лечение за смяна на ставата (ендопротезиране).
При съмнения се обърнете веднага към ревматолог.
Коментари към Гонартроза