Грипът вчера и днес, а утре? Готови ли сме за следващата грипна епидемия
Светът е преживял не една и две грипни пандемии. Въпросът е дали сме готови за следващата грипна епидемия?
Грипните пандемии
Само през XX век различни нови щамове на грипния вирус предизвикаха три пандемии:
- Испанският грип (причинен от щам H1N1) през 2018-2019 г. засяга 500 милиона души, а броят на жертвите е между 20 и 50 милиона (за сравнение, в Първата световна война губят живота си 16 милиона);
- Азиатският грип (щам H2N2) през 1957 г. - 1958 г. отнема живота на 2 милиона души
- Грипът Хонконг (щам H3N2), който започва на 17 юли 1968 г. в Хонконг и за три месеца достига до Филипините, Индия, Австралия, Европа и САЩ. Броят на смъртните случаи надвишава 1 милион, половината от тях са в Хонконг (15% от населението на страната по това време).
За грипните пандемии започва да се пише още през XVIII век, когато те също са три. Най-тежка е последната от тях, която владее света през 1781 г.-1782 г. Вирусът тръгва от Китай и се разпространява толкова бързо, колкото позволява транспортът по онова време. Докладвани са десетки милиони случаи на инфекция по целия свят, но истинският им брой няма как да бъде установен със сигурност. По-голямата част от тогавашната медицинска общност вярва, че грипът се причинява от съвпадението на определени атмосферни влияния. Медицинските списания публикуват теории, които опитват да свържат явления като скорост на вятъра, температурни промени и атмосферно налягане с пристъпи на грип. Лекарите все още не са добре подготвени за справяне с болестта. Ще минат още 160 години, преди да бъде разработена ваксина.
Свински грип – първата грипна пандемия на 21 век
Започва в Мексико през февруари и март 2009 г. Причинителят (нов грипен вирус тип А - H1N1) съдържа уникално комбинирани гени от свински, птичи и човешки грипни вируси. Въпреки че е нов, вирусът включва структури, с които много от нас вече са се срещали. Ето защо боледуват главно млади хора (до 20-29 години).
По-слабото засягане на възрастните се обяснява с остатъчна имунологична памет от предишно боледуване и/или ваксиниране срещу други грипни вируси, съдържащи подобни молекули хемаглутинин и невраминидаза. По данни на CDC почти една трета от хората над 60 години са имали антитела срещу този вирус.
>>>Регистрираха първите случаи на свински грип за този сезон у нас
Изчислено е, че през първата година от разпространението си вирусът отнема живота на 151 700-575 400 души в световен мащаб. 80% от тях са под 65 годишна възраст. Това се различава значително от ситуацията при типичните сезонни грипни епидемии, по време на които около 70% до 90% от смъртните случаи са при хора на 65 и повече години.
Цената на пандемиите
По информация от CDC смъртността от пандемичен грип варира от 0,03% от световното население по време на пандемията с вируса H3N2 през 1968 г. до 1% - 3% от жителите на планетата при пандемията с вируса H1N1, започнала през 1918 г. През първите 12 месеца от пандемията със свински грип тези стойности са между 0,001% и 0,007%.
На 10 август 2010 г. СЗО обяви край на грипната пандемия от 2009 г. Въпреки това, вирусът, който я предизвика продължава да циркулира (вече като сезонен грипен вирус) и всяка година причинява заболявания, хоспитализации и смъртни случаи.
Наблюденията върху грипните вируси продължават и в условията на пандемията COVID-19
В края на юни 2020 г. изданието на Американската академия на науките съобщи за нов вирус в Китай означен като G4, който произлиза от вируса, причинил пандемията през 2009 г. Откриването му става след проследяване, продължило от 2011 г. до 2018 г., при което са изследвани проби, взети с назални тампони от 30 000 прасета в кланици в 10 китайски провинции.
Изолирани са 179 свински вируси, повечето от които са от нов тип и са възникнали след 2016 г. В проучванията са използвани като опитни животни и порове, чиито симптоми след инфектиране с грипен вирус наподобяват тези при хората.
Проведените кръвни тестове откриват антитела срещу вирус G4 в 10% от работниците в свинекомплексите, както и в 4.4% от пробите събрани от представители на останалата част от населението.
Изводът на специалистите е, че вирус G4 преминава от животните в хората, но все още не е потвърдена способността му да се предава от човек на човек. Заключението е, че новият вирус G4 е потенциално пандемичен, но към момента не представлява непосредствена заплаха.
Заплахата на птичия грип
Резервоар на птичите грипни вируси в природата са мигриращите диви птици (патици), при които инфекцията протича най-често безсимптомно. Високо патогенните птичи грипни вируси съдържат хемаглутинин Н5 или Н7. Те от дълги години предизвикват епидемии сред домашните птици в Азия и други райони по света, което дава възможност и за преминаването им при хора.
Такъв е случаят с вируса А(H5N1), който беше идентифициран първоначално в Хонконг през 1997 г., но впоследствие се разпространи в 18 държави, най-силно засегнати от които са Египет, Индонезия и Виетнам. По данни на СЗО до края на 2021 г. са регистрирани общо 863 случая, от тях 456 (53%) са с летален изход.
Високата смъртност (>50%) се дължи както на липсата на предшестващ имунитет към този вирус, така и на способността на щама да атакува клетки, разположени в крайните отдели на дихателната система – т.нар. алвеоли, в които протича обмяната на газовете. За щастие, вирусът до момента не е предизвикал пандемия. Причината е, че той, както и останалите познати към днешна дата птичи грипни вируси, не могат да се предават от човек на човек.
Заразяването на хората става само при директен контакт с болни птици, които отделят вируса с носния секрет, слюнката и изпражненията.
>>>Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем
Вирусът A(H7N9) за пръв път е открит на 13 март 2013 г. в Китай. Доказан е при птици и хора, но не се предава лесно от човек на човек. Заболяват трима души – двама мъже (на 87 и 27 години) и жена на 35 години. Заболяването протича тежко и тримата губят живота си. Вирусът се разпространява бързо в 14 провинции на Китай, а през април 2014 г. е регистриран и първият случай извън страната.
Регистрирани са пет вълни – първата е от февруари до май 2013 г. със 133 случая, а втората - от октомври 2013 до февруари 2014 година. Последната е от 01.10.2016 до 30.09.2017 г. и е по-мащабна в сравнение с предишните. До края на 2021 година в СЗО са регистрирани общо 1568 лабораторно потвърдени случаи, от които 615 (39%) са завършили със смърт. Последният случай е докладван на 14.02.2017 г. в Западния Тихоокеански регион.
Инфекцията с вируса е асимптомна при птиците и това затруднява откриването на пътищата и начините на разпространението му.
При други птичи грипни вируси – H7N4 и H9N2, са докладвани само по един случай на заразяване на хора. При H7N4 това е станало на 14.02.2018 г. в Китай.
Затрудненото предаване на птичите грипни вируси от човек на човек не бива да ни успокоява. Да не забравяме, че те продължават да се изменят и не е изключена възможността да придобият гени от други животински грипни вируси, което да улесни разпространението им сред хората.
Готови ли сме за следваща грипна пандемия?
Грипни пандемии периодично възникват (на 10-40 години) и въпросът е не „дали“, а „кога“ ще се случи това. Както и кой вирус ще я предизвика. А това може да е всеки нов грипен вирус, особено със свински или птичи произход.
На 11 март 2019 г. СЗО даде ход на Глобална стратегия за борба с грипа за 2019-2030 г.
Тя е насочена не само към мерки за справяне със сезонния грип, а и към подготовка за следваща грипна пандемия.
Тук влиза и изработване на ефективни ваксини от ново поколение, както и обещаващи антивирусни препарати.
Специално внимание се отделя на създаването на т.нар. универсални противогрипни ваксини, насочени към общи и консервативни за грипните вируси структури. Една от идеите за контрол на птичия грип например, е свързана с прилагането на т.нар. разделна стратегия – хората да бъдат ваксинирани с пре-пандемична ваксина, съдържаща Н5 или Н7 (характерни за патогенните птичи вируси), а сред това с ваксина срещу конкретния вирус, предизвикал пандемията.
Голямата цел и надежда на науката е следващата грипна епидемия да ни завари достатъчно добре подготвени.
Следва продължение.
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Лечение на грип
- Лечение на грип при деца
- История на испанския грип
- Испански грип – произход и развитие на вируса на инфлуенца
- Епидемия от испански грип през 1918 година – първата вълна от инфлуенца
- Д-р Ангел Кунчев - Грипната епидемия (свински грип) ще обхване още области през 2011 г.
- МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
- Хипотези за произхода на испанския грип
- Втора вълна на пандемията от испански грип
- Нива на смъртността от испански грип
Коментари към Грипът вчера и днес, а утре? Готови ли сме за следващата грипна епидемия